Nuri Bilge Ceylan Qumra Ustası İlan Edildi

Doha Film Enstitüsü, 2016 Mart ayında düzenlenecek olan etkinlikte Nuri Bilge Ceylan’ın yanı sıra Aleksandr Sokurov‘u Qumra ustaları olarak onurlandıracağını etkinliğe kısa bir süre kala duyurdu.

Doha Film Enstitüsü
Doha Film Enstitüsü

Herhangi bir kar amacı olmayan ve bağımsız bir kuruluş olarak 2010 yılında kuruluşunu açıklayan Doha Film Enstitüsü, kuruluşundan beri başta Katar ve çevre ülkeler olmak üzere dünyada film endüstrisinin gelişimine ve ilerlemesine katkıda bulunuyor. Bu amaç doğrultusunda sinema filmlerini yapımcı olarak destekleyen, sinemacılara eğitimsel programlar ve çeşitli festivaller düzenleyen kuruluş; bu sene 4 – 9 Mart 2016 tarihleri arasında düzenlenecek Qumra etkinliğinde Nuri Bilge Ceylan ve Aleksandr Sokurov’un Qumra ustaları olarak yer alacaklarını duyurdu.

Doha Film Enstitüsü tarafından daha önce Naomi Kawase ve Lucrecia Martel‘in Qumra ustası olarak duyurulduğu Qumra 2016‘da bu iki sinemacının yanı sıra Aleksandr Sokurov ve Nuri Bilge Ceylan, Katar ve etrafındaki ülkelerle birlikte dünyanın her tarafından gelecek olan genç sinemacı ve yönetmenlere Qumra Master Classes etkinliği çerçevesinde çeşitli konularda tavsiye niteliğinde dersler verecekler.