Folk Metalin Önemli Grubu TYR İstanbul’da Sahne Alacak

0

1998 yılında kurulan ve ilk albümünü 2002 yılında çıkaran TYR, yayınladığı yedi albümle folk metal sahnesinde kendine sağlam bir yer edinmeyi başardı. Heavy metalin tüm güzelliklerini ülkelerinin kültürüyle bir araya getiren TYR Faroe Adaları’ndan çıkıp folk metalin en önemli grupları arasında yer alan Tyr, 29 Ocak2016’da ilk kez Türkiye’ye gelerek İstanbul’un gözde mekanlarından Roxy‘de sahne alacak.

Folk metal severler tarafından başyapıt olarak görülen “Eric the Red“, “Ragnarok” ve “Land” albümleriyle folk metal dünyasına sağlam bir yer edinen Tyr, katıldığı büyük festivaller ve adını en çok duyurmasını sağlayan Paganfest turneleri ile türün demirbaşlarından biri haline geldi.

2009 çıkışlı “By the Light of the Northern Star” albümüyle folk müziğin ve kendi çıtasını iyice yükselten Tyr, 2011’de “The Lay of Thrym” ve son olarak da 2013 yılındaki “Valkyrja” albümleriyle Kuzey rüzgarlarını bir kez daha estirmeyi başardı.

Folk metali çok karakteristik bir tını ve progresif bir anlayışla yansıtan Tyr, şarkılarının çok eşlik edilebilir yapıda olmasıyla da öne çıkıyor ve bu sayede grubun konserleri büyük bir coşkuya sahne oluyor.

2013 yılında Metallica’nın solisti James Hetfield, Instagram hesabı üzerinden grubun albümünü paylaşınca kısa sürede bilinen bir grup haline geldiler.

Tyr grubunun üyeleri şu isimlerden oluşuyor: Heri Joensen, Gunnar H. Thomsen, Terji Skibenæs, Kári Streymoy, Pól Arni Holm

Tyr konserinin biletleri Biletix’ten satın alınabilir. 29 Ocak Cuma gecesi Roxy İstanbul’da saat 21.30’da folk metal sevenleri unutulmayacak bir konser bekliyor. TYR, “Hail to the Hammer” ve “Hold the Heathen Hammer High” gibi muhteşem şarkıları ile sevenlerini mutlu edeceğe benziyor.

Paylaş

Yazar Hakkında

Önder Aydın

Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda yüksek lisans eğitime başladı. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.

Cevap bırakın