Roma: Vatikan Müzeleri

0
306
Roma: Vatikan Müzeleri
Roma: Vatikan Müzeleri

Roma sınırları içerisinde bulunan, Vatikan devleti içerisinde bulunan Vatikan müzesi tarihi bir öneme sahiptir. Hristiyan Katolik mezhebinin merkezinde yer almakta ve dünyanın her yerinden milyonlarca insan bu müzeyi ziyaret etmektedir. Müzede görülmesi gereken çok önemli bölümler bulunmaktadır.

Vatikan Müzeleri
Vatikan Müzeleri

Tatil ya da farklı amaçlarla İtalya’ya gidenler, Vatikan bölgesini ve Vatikan Müzesini gezmeden geri dönmüyorlar. Vatikan müzesi Rönesans döneminin en değerli ustalarına ait eserlerle doludur. Müzeyi gezebilmek için geniş bir zamana ihtiyaç vardır. Müzede çok fazla bölüm bulunmakta ve tüm bölümlerin mutlaka görülmesi gerekir. Müzenin ziyarete açık olduğu saatler, 09:00 ile 18:00 saatleri arasıdır. Saat 16:00’dan sonra içeriye ziyaretçi alınmıyor.

Vatikan Müzesi Tarihçesi
Vatikan Müzesi Tarihçesi

Vatikan Müzesi Tarihçesi

Roma toprakları içerisinde bulunan Vatikan müzesi tarihçesi 1500’lü yıllara dayanmaktadır. 1503 – 1513 tarihleri arasında Papa Julius ll tarafından toplanan heykellerin bir araya getirilmesi ile ortaya çıkmıştır. Vatikan müzesi içerisinde klasik eserler bölümleri bulunduğundan, müze içerisinde çok farklı müzeler olduğu bilinmektedir. Müzede, Roma dönemine ait heykeller, kabartmalar ve mozaikler, Hristiyanlık ile ilgili yazılar gibi eserler yer alıyor.

Vatikan dünyanın en küçük ülkesidir, ancak dünya genelinde etkisi çok büyüktür. 100 kişilik küçük bir orda tarafından korunan bir ülkedir ve bu ülkenin en önemli yapılarından birisi Vatikan Müzesidir. Müze içerisinde yer alan şapel ve diğer eserlerin yapılış tarihleri daha eskidir. Müze inşaatında kullanılan mermerler 500 yıl öncesi tarihine ait izler taşımaktadır. İlk günden günümüze kadar çeşitli bölümleri yeniden düzenlenerek müze içerisinde ziyarete açılmıştır.

Vatikan Müzesi'nde 54 farklı galerinin, 1400 oda, kütüphane, şapel bulunur.
Vatikan Müzesi’nde 54 farklı galerinin, 1400 oda, kütüphane, şapel bulunur.

Vatikan Müzesi’nin Bölümleri

Dünya genelinde görülmesi gereken müzeler arasında ilk sırada gösterilen Vatikan Müzesi’nin bölümleri incelendiğinde, 54 farklı galerinin, 1400 oda, kütüphane, şapel bulunduğu bilinmektedir. Her bölümü birbirinden değerli ve önemli eserleri barındırmaktadır. Bunun için her bölümü görebilmek için Vatikan Müzesini gezebilmek için bir günden fazla zaman ayırmak gerekiyor.

Dünyanın en büyük müzelerinden birisidir ve dünyanın en önemli heykellerine ve eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Müze bölümleri içerisinde, Meryem’in göğe yükselişi, Hz. İsa’nın vaftizi, Musa’nın hükmünü anlatan fresklerle süslenmiş duvarlar bulunmaktadır. Sanatın en iyi işçilikleri ile yapılan eserler, günümüzde bile özelliklerini kaybetmemiştir.

Vatikan Müzesi’nde Görülmesi Gereken Eserler

Roma gezileri için bir plan yapmanız ve gezeceğiniz yerleri önceden belirleyerek, Vatikan Müzesini gezebilmek için özel zaman ayırmanız gerekiyor. Vatikan Müzesi’nde görülmesi gereken eserler çok fazladır.

Vatikan Müzesi’nde Görülmesi Gereken Eserler
Vatikan Müzesi’nde Görülmesi Gereken Eserler

Bu eserler arasında şunlar yer alıyor;

  • Sistine Şapeli
  • The Last Judgment
  • Raphael odaları
  • Vatikan Sanat Galerisi
  • Laocoon
  • Apollo Belvedere ve Belverede Torso
  • Porfir Havzası
  • Borgia Daireleri
  • Haritalar Galerisi
  • Etrüsk Müzesi

Vatikan Müzesinin her bir yeri farklı dönemlere ait eserler bulundurmakta ve mutlaka görülmesi gerekiyor. Müzenin en ünlü yeri Sistine Şapeli’dir ve tavanında İncil’den sahneler yer almaktadır. Şapelin tavanı 8600 m² ölçüsündedir ve dokuz eşit panele bölünmüştür. Herkes tarafından görülmeye çalışılan bölüm ise Şapel tavanındaki İncil sahnelerinden Adem’in yaratılış sahnesidir ve parmak izine dokunmak için uzandığı sahne görüntüsüdür.

Vatikan Müzesi Ulaşım Bilgileri

Vatikan ülkesini gezmeyi planlayanlar, Vatikan Müzesi ulaşım bilgileri ve bulunduğu yer hakkında bilgi edinmelidir. Vatikan Müzesi, Vatikan’ın kuzey bölümünde bulunan St Pietro Bazilikası’nda bulunmaktadır. Yürümek isteyenler St. Pietro merkezden 10 dakikalık yürüyüş ile müzeye ulaşabiliyorlar.

Vatikan Müzesi Ulaşım Bilgileri
Vatikan Müzesi Ulaşım Bilgileri

Müzeye metro ulaşımı bulunmaktadır. Vatikan metrosunda A hattına binilir ve Cipra, Battistini, Ottiviano istasyonlarında inilerek müzeye ulaşmak mümkündür. Müzeye ulaşım yöntemleri arasında, otobüs seçeneği de bulunmaktadır. Müzeye ulaşımı sağlayan otobüs hatları, 49, 32, 81, 981 nolu otobüslerdir. 49 nolu otobüs ile Vatikan Müzesi önüne kadar gidilebiliyor.

Diğer otobüsler, Risorgimente Meydanında yolcularını indiriyor. Meydandan yürüyerek müzeye hemen ulaşılabiliyor. Vatikan Müzesini gezebilmek için müze girişinde bulunan gişeden giriş bileti alınmalıdır. Giriş biletleri öğrenciler için 8 Euro, yetişkinler için 17 Euro olarak uygulanıyor.

Vatikan’a Giriş ve Biletler

Vatikan Müzesi, Louvre Müzesi ile birlikte dünyadaki en kalabalık müzelerden biri olup günde 25 binden fazla insan kapılarından geçmektedir. Bu olağanüstü yoğunluk nedeniyle yılın her dönemi giriş bileti bulmak oldukça zor olmaktadır. Vatikan Bilet alma rehberi olarak Ferhat Gökçe blogta yer alan Vatikan Müzesi rehberini okuyabilirsiniz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikİDSO Caddebostan Kültür Merkezi’nde…
Sonraki İçerikHer Zaman
Önder Aydın
Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda yüksek lisans eğitime başladı. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.