“Ben Kara Fatma” Sevtap Çapan’ın Oyunculuğuyla Hayat Buluyor

1
256
“Ben Kara Fatma” Sevtap Çapan’ın Oyunculuğuyla Hayat Buluyor
“Ben Kara Fatma” Sevtap Çapan’ın Oyunculuğuyla Hayat Buluyor

Tiyatro P.A.S, Kurtuluş Savaşı Kahramanlarını 100. yıl da sahneye uyarladı. Önemli sanatçıların sahne aldığı oyunlar Ocak ayında Nezihe Muhiddin sahnesinde izleyicilerle buluştu.

Mehmet Dağıstanlı‘nın yazdığı, Özgür Kaymak’ın yönettiği, müziklerini Emrah Can Yaylı’nın hazırladığı, Ben Serisi’nin ilk oyunu olan milli mücadelinin ölümsüz kahramanı Kara Fatma’yı başarılı aktris Sevtap Çapan canlandırıyor.  

Ben Kara Fatma Tiyatro Oyunu "Sevtap Çapan
Ben Kara Fatma Tiyatro Oyunu “Sevtap Çapan

Tek perdelik oyunda, Fatma Seher’in savaş yıllarında ülkeye verdiği desteğin yanı sıra ülke savunmasında üstlendiği aktif görevler, o dönemin ruhuna uygun olarak yazılan metin, kostümler ve sahne dekoruyla izleyiciye aktarılıyor.

Sevtap Çapan "Ben Kara Fatma"
Sevtap Çapan “Ben Kara Fatma”

Fatma Seher(nam-ı diğer Kara Fatma), Kurtuluş Savaşı’nda verdiği milli mücadeleyle şanlı tarihimizin önemli kahraman kadın askerlerinden biridir. Fatma Seher’in milli mücadele sorumlu olduğu bölge Kocaeli yarımadasıdır. Cephede vermiş olduğu mücadele harap haldeki memleketin tüm kadınlarına moral olmuş ve birçok kadının savaşa katılmasını sağlamıştır. Milli Mücadele yıllarında yaşanan acı, keder, zulüm ve ödenen bedeller karşılığında kazanılan zafer, üzerinde yaşadığımız bu coğrafyada gerçekleşmiştir.

Ben Kara Fatma Tiyatro Oyunu
Ben Kara Fatma Tiyatro Oyunu

Ben Kara Fatma Kadrosu

Oynayan: Sevtap Çapan

Yazan: Mehmet Dağıstanlı

Yönetmen: Özgür Kaymak 

Yardımcı Yönetmen: Fulya Irmak Bilginer

Dramaturg: Belgi Paksoy  

Müzik: Emrah Can Yaylı

Kostüm Tasarımı: Onur Uğurlu

Sahne Tasarımı: Cihan Aşar

Işık Tasarımı: Hasan Demir

Medya Yönetimi: Gülfer Işık

Afiş ve Medya Görsel Tasarım: Deniz Bulut

Fotoğraf: Volkan Erkan 

Detaylı Bilgi ve rezervasyon için iletişim telefonu : 0544 711 31 37

Türk Kadınlar Birliği Beykoz şubesi NEZİHE MUHİDDİN SAHNESİ

Ben Kara Fatma
Ben Kara Fatma

Adres : Mehmet Yavuz Caddesi No: 72 Beykoz

PAYLAŞ
Önceki İçerikBenim Sevimli Nankör Kedim
Sonraki İçerikTangoneva Kurumsal İletişim Medya Proje Geliştirme Çalışmalarını Beze Group İle Sürdürmeye Karar Verdi
Önder Aydın
Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda yüksek lisans eğitime başladı. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.

1 YORUM

  1. Şanlı tarihimizi kişileriyle kişilikleriyle vatan bayrak insan sevgisi ile sahneye koymanıza hayranım, umarım bir gün izleme şansım olur. Bizlerin ruhunda vardır vatan bayrak insanı sevmek aşkı. sonsuza kadar çamurda toz toprakla yaşasak bile, vatanın bir avuç toprağını vermeyiz aç yaşayabiliriz, lakin vatansız yaşayamayız… insanımızın bu duyduğu özlemi iman gücüyle hissederken daha çok yaşam, daha çok umut adına yarınlara ışık koparıp ortaya salmak için verdiği mücadeleyi ortaya çıkararak sergileyen sizleri tebrikler ederim selamlarımla..