Borghese Galerisi

1
348
Borghese Galerisi
Borghese Galerisi

İtalya’nın başkenti ve Avrupa’nın en önemli şehirlerinden biri Roma her sene milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Geçmiş yüzyıllarda ev sahipliği yapmış olduğu birçok devlet ve birçok konu dolayısıyla tarih denildiği zaman da akla gelen şehirlerden biridir. Nitekim Roma Avrupa’nın da tarih alanında en çok turist alma özelliği taşıyan şehri olmayı da başarmıştır. Birbirinden farklı müzeleri ve saat galerisi ile tarihe ışık tutan bu şehir de dikkat çeken en önemli nokta ise Borghese Galerisi ve içinde barındırmış olduğu eserleridir.

Roma’da yer alan bu galeri de tarih ile ilgili merak edilen birçok soruya ışık tutan nesnelere ve eserler yer almaktadır. Şehrin orta noktasında bulunan galeriyi yıl içerisinde yaklaşık iki buçuk milyon turist ziyaret etmektedir. Avrupa’dan ve Amerika’dan gelen turistlerin yanı sıra ülkemizden de birçok araştırmacı ve turist galeriyi ziyaret etmektedir.

Müzenin Tarihçesi

Borghese Galerisi ve Müzesinin Tarihçesi
Borghese Galerisi ve Müzesinin Tarihçesi

1903 yılında İtalya’nın başkenti Roma’da açılan Borghese Galerisi tarihte ki en eski sanat galerilerinden biri olma özelliği taşımaktadır. Galeri Papa V. Paul’un tarihte de kendisinde söz ettiren yeğeni Kardinal Scipione Borghese’ye aittir. 1605 ile 1621 yılında yapıldığı tahmin edilen villanın mimarı ünlü Fransız mimar Giovanni Vasanzio’dur.

Papa V. Paul’un yeni için yaptırdığı villada daha sonrasında İtalyan tarihinde ön plana çıkan krallar ve kraliçelere ev sahipliği yapmıştır. Villa her ne kadar 1605 ile 1621 yılında yaptırılmış gibi düşünülse de sanat galerisi olma unvanını 1903 yılında almıştır. Bu tarihten itibaren de Roma’nın en ünlü galerilerinden biri olmayı başarmıştır.

Kardinal Scipione’ye ait bu villa amcası Papa V. Paul tarafından yaşaması için verilmiştir. Yüzyıllardır sağlamlığını koruyarak bu dönemlere kadar ulaşmış olsa da birçok restorasyon işlemi gerçekleştirilmiştir. Villa içerisinde sanat galerisinin yanı sıra turistlerin ilgisini çeken geniş bir bahçe alanı bulunmaktadır. Birçok turist sanat galerisiniz gezdikten sonra bahçe içerisinde de vakit geçirmektedir. Galeri gibi bahçe de koruma altında ve tarihi bir yer olma özelliğini taşımaktadır.

Müzenin Bölümleri ve Gezilmesi Gereken Noktaları

Borghese Galerisi Muhteşem Görünüm
Borghese Galerisi Muhteşem Görünüm

Borghese Galerisi içerisinde görülebilecek birçok sanat eserini barındırmaktadır. Galeriye ilk girdiğiniz andan itibaren tarihin büyüsüne kendinizi kaptırmamanız elde değildir. Nitekim galeriye adımınızı attığınız anda sizleri tarihte ki en önemli heykeller karşılayacaktır. Bernini’nin birbirinden güzel heykelleri girişte siz sanatseverlere sunulmaktadır. Bernini’nin Ene a Anchise, Apollo e Dafne, David ve Pluto e Proserpina gibi özel heykelleri burada yer almaktadır.

Heykelleri gezdikten sonra ise üst katta Caravaggio gibi ünlü sanatçıların eserleri yer almaktadır. Toplamda 20 odaya sahip olan galeride üst katta tamamen tablolar yer almaktadır. Dünya’nın ve sanat tarihinin en iyi tabloları burada yer aldığı gibi birbirinden farklı sanatçıların eserlerine ulaşmakta mümkündür.

Ulaşımı Nasıl Sağlarım?

Borghese Galerisi Bilet Türleri
Borghese Galerisi Bilet Türleri

İtalya’nın başkenti Roma’ya gitmeye karar vermeniz ile birlikte Borghese Galerisi gezisi yapmanız çok kolaydır. Roma’nın merkezine indiğiniz zaman otobüs duraklarından birine gitmeniz yeterli olacaktır. Otobüs ile gitmeye karar vermeniz durumunda ise 52,53, 116 ve 910 numaralı otobüslere binerek galeriye ulaşabilirsiniz. Fakat yürümek istiyorsanız Pizza del Popolo meydanın yanından Pincio bahçelerinin içinden geçerek ulaşabilirsiniz.

Borghese Galerisi Bileti ve Ziyaret Saatleri

Borghese-Galerisinin Muhteşem Freskleri
Borghese-Galerisinin Muhteşem Freskleri

Gün içerisinde binlerce turisti ağırlayan Borghese Galerisi randevu ile turist aldığı gibi direk gitmeniz halinde de galeriyi gezebilirsiniz. 09:00’da açılan ve iki saatlik arayla alınan turistlerden yaklaşık 20 Euro ücret talep edilmektedir. Örneğin saat 09:00’da içeriye girdiğinizde 11:00’da çıkmanız gerekecektir. Hafta içi ve hafta sonu her gün ziyaret etmeniz mümkündür. Akşam 20:00 kadar açık olduğunu unutmamalısınız. Borghese Galerisi bilet ve tur seçenekleri için Müze Biletleri sitesinin Borghese Galerisi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Borghese Parkında Güzel Bir Gün
Borghese Parkında Güzel Bir Gün
PAYLAŞ
Önceki İçerikDenizBank Konserleri’nde Ekim Ayının 3. Cuma Konseri Caddebostan Kültür Merkezi’nde…
Sonraki İçerikLondra- Işık Festivali
Önder Aydın
Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda yüksek lisans eğitime başladı. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.

1 YORUM