Cüneyt Aksoy’un “Terra Genesis” Sergisi

0
207
Cüneyt Aksoy’un “Terra Genesis” Sergisi

CUBIS ART İSTANBUL, CÜNEYT AKSOY’UN “TERRA GENESİS” SERGİSİNİ SUNAR (5 – 31 ARALIK 2019)


Cubis Art Istanbul’un sunduğu, Cüneyt Aksu’nun yeni evren arayışları ve alternatif yaşam formları üzerine kurulu “Terra Genesis” isimli sergisi, 5 – 31 Aralık 2019 tarihleri arasında Adahan İstanbul’da sanatseverlerle buluşuyor. “Terra Genesis”, insanın yaşam döngüsünü devam ettirebilmesi için, içinde bulunduğu çağın kaosunda yeni döngüleri ortaya çıkarma ve alternatif yaşam formları belirlemeleri üzerine kurulmuş bir sergidir.
Sanatçı Cüneyt Aksoy , taş, kum ve su gibi doğaya ait organik malzemeler kullanarak içten bir sorgulamayı sürdürmektedir. Kum – beton gibi organik ve inorganik bileşenlerden oluşan eserler ise çarpık bir dünyanın temsilidir.
Sergi mekanı içinde bir merkez gibi kurulu olan kuyu, yaşamsal izlerin göstergesidir. Taş dokuya sahip, eski bir sarnıç olan mekan içindeki kuyu ile birlikte, Aksoy’un eserleri mekan ile güçlü bir bağ kurarak, varlık ve yokluk çizgisindeki yeni yaşam formlarının arayışını
estetik bir görsellikle izleyiciye sunar.
Malzemenin yüzeyinde sanatçının salt estetik ve görsel dünyasından bir dışavurum olarak izlenen soyutlamaları, çoğunlukla karanlık bir dünyanın referanslarını yine gri, antrasit ve koyu tonlarda izleyiciye sunar. Farklı formlar içinde izlenen yapıtlar gri tonlar üzerinde,
siyah rengin verdiği toz gibi uçucu görüntü etkisi ile dokusal bir algı ile izleyiciyi yönlendirir.
Yaşam alanlarının dönüşümü, hayatın değişkenliği, yaşanılabilir olan gezegenin insan eliyle harap edilmesi, yok oluşa giden zamansallık yeni yaşam alanlarının, formlarının keşfi gibi konuları, video, pentür, yerleştirme gibi disiplinlerarası yaklaşımlarla bir araya gelen
“Terra Genesis” , insanın varlığının dünyayı bilinçli bir şekilde dönüştürme, yok etme ve tüm bunların üstüne alternatif bir dünyalar yaratmasını sorgulamaktadır.
Cüneyt Aksu ’nun Terra Genesis sergisi 31 Aralık 2019 tarihine kadar Beyoğlu’nda yer alan Adahan İstanbul ’da görülebilir.


Adres: Ahmet Fetgari Sok. 40/8 Teşvikiye – İstanbul / Türkiye
Internet sitesi: www.cubisartistan

PAYLAŞ
Önceki İçerikBir Arada Sergisi
Sonraki İçerikBir Attar Dükkanından Üsküdar Manzaraları:Ahmet Yüksel Özemre
Önder Aydın
Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda yüksek lisans eğitime başladı. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.