Martıların Bitmemiş Filmi

1
252
Martıların Bitmemiş Filmi
Martıların Bitmemiş Filmi

Suriyelilerin yaşamları çeşitli yönleriyle bugüne kadar pek çok belgesel filmlerine konu oldu ve olmaya devam ediyor. Yaşamlarını hiç tanımadıkları kişilere dürüstçe açan Suriyeliler ile başlangıçta onların yaşamlarına sadece “tanık” olurken giderek daha fazla dahil olmaya başlayan belgeselcinin arasında ilginç ve yepyeni ilişkiler doğar. 22 Aralık’ta Önder Babat Kültür Merkezi’nde sergilenecek olan “Martıların Bitmemiş Filmi” adlı tiyatro oyunu işte bu süreç boyunca yaşanan karşılıklı etkileşim sürecini sahneye taşıyor.

Brezilyalı yönetmen ve oyun yazarı Augusto Boal tarafından ilk kez uygulamaya geçirilen İnteraktif Tiyatro yönteminin benimsendiği projenin yaratıcısı İstanbul’da yaşayan Suriyeli Dramaturg Waseem Al Sharqi olup; yazarın girişimi Arap Kültür ve Sanat Fonu (The Arab Fund for Arts and Culture-AFAC) kurumunca fonlanmaktadır. Arthere İstanbul ekibi tarafından da desteklenen projede, ilgili kurumlar ve kişilerce gösterilen uluslararası dayanışma ve çalışma son derece sevindirici bir kolektif tablo çiziyor.

İnteraktif Tiyatro Projesi tüm ekip için aynı zamanda bir eğitim niteliği taşıyor. Her bireyin, projenin başlangıcından itibaren yazarlıktan, yönetmenliğe, dramaturjiden, sahne düzenine dair tüm detaylara dahil olduğu bu süreç içerisinde Suriyeli oyuncuların İstanbul’daki gerçek deneyimlerinden yola çıkılarak oyunun metni oluşturuluyor.

Alternatif tiyatroların geliştirdiği yeni yöntemlerle, multimedya destekli deneysel çalışmaların bolca uygulandığı gösterinin Türkçe, İngilizce ve Arapça altyazılarla izlenebilecek olması ve aynı zamanda çeşitli görsel ve işitsel efektlerle renklendirilmesi öne çıkan unsurlardan.

Oyunun Konusu:

Kariyerinin zorlu bir dönemecinde olan sanata meraklı, genç gazeteci Aslı ile İstanbul’da yaşamlarını tekstil fabrikasında çalışarak sürdürmeye çalışan ve bir yandan akşamları kalan vakitlerinde tiyatro çalışmalarını sürdüren Suriyeli gençlerin yolları kesişmektedir. Sanatın iyileştiriciliğini, mücadele etmenin ve hayallerinden vazgeçmemenin yaşamlarımızda yaratacağı farkı öne çıkaran oyun aynı zamanda İstanbul’da çalışma hayatının zorluklarına dair Türk ve Suriyeli gençlerin yüzleştiği ortak sorunlara değinmektedir.

Oyunun tarihleri şöyledir:

22 Aralık Cuma       20:30- 21:30

24 Aralık Pazar       20:30-21:30

25 Aralık Pazartesi 20:30-21:30

Önder Babat Kültür Merkezi
Adres: Asmalı Mescit Mahallesi, Nil Pasajı No:16 34430 Beyoğlu-İstanbul


Bilgi ve Rezervasyon için: 05056924788

https://www.facebook.com/events/551432138543495/

Oyuncular:
Beyza Dut
Taj Sher
Abdulrazak Halloum
Moemena Arnous
Hala Saiasneh

Video: Hussein Al Kel
Resim: Ali Omar
Grafik Tasarım: Salina Abaza
Çeviri: Jian Ibrahim, Beyza Dut
Asistan: Burhan Al Khatib

Seslendirme: Fatma Çakır, Yılmaz Karaman ve Burak Yücel

Yönetmen ve Dramaturg: Wasem Al Sharqi

PAYLAŞ
Önceki İçerikShirley Valentine’in Renkli Hikayesi…
Sonraki İçerikSanatta İroni
Beyza Dut
Beyza Dut; Sanata ve duygulara dair olan ne varsa yaşamın merkezine alınmasında bir sakınca görmeyen biri… Lise yıllarını İstanbul-Çemberlitaş’ta, üniversite yıllarını Çanakkale’de geçirdi. Bir süredir online mecralarda yazılarını paylaşıyor. İstanbul’da yaşıyor. Halen İstanbul Üniversitesi ‘’ Uluslararası Medya’’ programında master yapmakta olup, tam zamanlı olarak uluslararası bir stratejik araştırma merkezinde Göç ve Medya üzerine Araştırma Asistanı olarak görev almakta. Tiyatro eğitimi ve deneyimleri de bulunuyor ve pek çok gönüllülük esaslı faaliyetlerde bu deneyimlerini projelerine yansıtmıştır. Şiir yazmak ve resim çizmek en sevdiklerinden…

1 YORUM