Bu Yaz Kültür Ve Sanatın Yeni Buluşma Noktası: Beykoz Kundura

0
91
Bu Yaz Kültür Ve Sanatın Yeni Buluşma Noktası: Beykoz Kundura

Dinamik yapısı ile alternatif kültürel etkinliklere yer veren Beykoz Kundura, ev sahipliği yaptığı etkinlikler ve yaz aylarına özel hazırladığı programı ile tüm seyircilerini sanatın farklı disiplinleri ile buluşturmaya hazırlanıyor.

26. İstanbul Caz Festivali Kapsamında Beykoz Kundura’da Bir Gecede Dört Konser

Beykoz Kundura 26. İstanbul Caz Festivali kapsamında 6 Temmuz Cumartesi saat 19.00’da gerçekleşecek RYMDEN (Bugge Wesseltoft, Dan Berglund, Magnus Öström), Nubiyan Twist, Turgut Alp Bekoğlu Love Jazz Quartet, Barış Demirel–Barıştık Mı konserlerine ev sahipliği yaparak kültür ve sanatı desteklemeye devam ediyor. 2016 senesinde mekan kullanımı üzerinden başlayan bu iş birliği ile Beykoz Kundura kültür ve sanat alanında faaliyet gösteren kurumların birbirleri ile olan diyaloglarının kuvvetlenmesini hedefliyor.

“Bir Yaz Gecesi Sineması”: Kundura Sinema’dan Boğaz Kıyısında Açık Hava Filmleri

Beykoz Kundura’nın 2017 Ağustos ayında Restore Film Günleri ile birlikte ilkini düzenlediği ve geçtiğimiz sene “Bir Yaz Gecesi Sineması” başlığı altında programında yer verdiği açık hava film gösterimleri bu sene 11 – 14 Temmuz tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Yaz aylarının beklenen etkinliği haline gelen açık hava film gösterimleri Beykoz Kundura’nın Boğaz kenarında yer alan konumu, özel ikramları ve klasik filmlerden oluşan seçkisi ile tüm seyircilerini bunaltıcı yaz sıcaklarından filmlerin renkli dünyasına doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Klasik filmlerin yanı sıra özel müzik temalı filmlerin seyirciler ile buluşacağı Bir Yaz Gecesi Sineması programı kapsamında Beykoz Kundura, seçili gösterimler sonrasında DJ setlere de programında yer vererek hafta sonu için takipçilerine keyifli bir kaçamak sunuyor. Beykoz Kundura’da Sanat ve Oyunculuk Akademisi: Famelog Academy Usta yönetmen Ömer Faruk Sorak’ın mentörlük ettiği sanat ve oyunculuk akademisi Famelog Academy öğrencilere Beykoz Kundura’nın benzersiz ortamında eğitim alma fırsatı sunarak gerek Türkiye’de gerekse global düzeyde medya, eğlence ve sanat alanlarında standartları yükseltmeyi hedefliyor.

Oyunculuktan yönetmenliğe, senaryo yazarlığından sanat yönetmenliğine birçok alanda uzun süreli eğitimler ve atölye çalışmaları düzenleyen Famelog Academy’nin Haziran ve Temmuz ayı programında Sanat Yönetmenlig i Atölyesi , Bir Yönetmen Yorumuyla Kamera Önü Oyunculuk Atölyesi, Sahne Dövüs Teknikleri Tanıtım Dersi, Cep Telefonu ile Kısa Film Çekme Atölyesi ve Müzikal Oyunculuk Yaz Okulu yer alıyor. Eğitim programlarına katılmak isteyen adayların academy@famelog.com adresine katılım taleplerini ve CV’lerini iletmeleri yeterli. Kundura Sinema’dan Sezonun Son Gösterimleri Kundura Sinema restore edilmiş nostaljik sinema salonunda sezonun son gösterimlerini Haziran ayında gerçekleştirecek. Geçtiğimiz ay gösterim programı ile seyircilerini distopik dünyalara davet eden Kundura Sinema Haziran ayı programına eklediği yeni filmler ile distopyalara yolculuğa kaldığı yerden devam ediyor. 1985 yapımı yönetmen Terry Gilliam’ın Brazil filmi etrafını saran bürokrasi ve teknoloji dairesinden bunalmış bir istatistikçi olan Sam Lawry’nin hayatını konu alıyor.

Robert de Niro’nun başrolünü üstlendiği Sam karakteri bu sıkıcı hayattan kaçışı hayal dünyasında bulur. Rüyasında hep aynı kadını kurtardığını gören Sam’in yaşadığı gerçek dünya ise bir bilgisayar tarafından yönetilmektedir. Yönetmen ve yapımcı Ridley Scott’ın 35 yıl arayla çektiği 1982 yapımı Blade Runner: The Final Cut ve 2017 yapımı Blade Runner 2049 filmleri Haziran ayında Kundura Sinema seyircileri ile buluşuyor. Harrison Ford’un başrol koltuğuna oturduğu her iki film Los Angeles sokaklarında distopik bir zamanda geçiyor. Blade Runner isimli polislerin insandan hiçbir farkı olmayan robotlar ile mücadelelerini konu alıyor.

Fransız Yeni Dalga Sineması’nın en etkili isimlerinden Jean Luc Godard’ın 1965 siyah-beyaz yapımı Alphaville kaçıranlar için Haziran ayında tekrar Kundura Sinema’da. Distopik film türünün dünya sinemasındaki en etkileyici örneklerinden biri olarak kabul edilen ve 1965 yılı 15. Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödüllü Alphaville özel dedektif Lemmy Caution’ın Ford galaksinin başkenti Alphaville’e gönderilmesini konu alıyor. Leonhard Müllner ve Robin Klenger’in yönetmen koltuğuna oturduğu 2018 yapımı Operation Jane Walk filmi kıyamet sonrası New York’ta geçen popüler bir bilgisayar oyununda geçiyor. Viran haline gelen bu iç karartıcı şehirde dolaşabilmek için savaş teçhizatı ile kuşanmak gerekmektedir. Bu oyunun oyuncuları zorba olmak yerine şehri keşfeden turist olmayı seçmişlerdir. 17 dakikalık bu kısa kara mizah filmine zekice seçilmiş müzikler ve alternatif bir tarih anlatısı eşlik ediyor.

Kundura Sinema’dan sezonun son Özel Gösterimi: GILDA 28 Haziran 2019

Özel ikramlar eşliğinde seyircileriyle buluşan ve artık klasikleşen Kundura Sinema Özel Gösterimleri kaçıranlar için Gilda filmi ile sezonu kapatmaya hazırlanıyor. Yönetmen koltuğunda Charles Vidor’un oturduğu ve Rita Hayworth’ün nefes kesen oyunculuğu ile sinema tarihine damgasını vuran Gilda, 28 Haziran Cuma akşamı son kez Kundura Sinema’da. Çocuklara Özel “Hareketli İmgeler” Atölyesi ve Çizgi Film Seçkisi 30 Haziran 2019 Mayıs ayında ilki gerçekleşen, hem çocuklar hem de aileleri tarafından yoğun ilgi gören Çocuk Atölyesi Haziran programında da yerini alıyor. 7-10 yaş grubu için Müze Eğitimcisi ve yazar Hüsne Rhea Çiğdem’in tasarladığı “Hareketli İmgeler” atölyesiyle çocukları eğlenceli ve öğretici bir atölyeye davet ediyor. 30 Haziran Pazar günü Beykoz Kundura’da gerçekleşecek atölyenin ardından Lobster Films kataloğundan seçilen Çizgi Film Seçkisi’nden gösterime aileler de katılabilecek. Kundura Sinema’nın Haziran 2019 film programına ve Beykoz Kundura’da gerçekleşen tüm etkinlikler hakkında detaylı bilgiye ve ulaşım seçeneklerine www.beykozkundura.com adresinden ulaşabilirsiniz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikAyarsız Dergisi 40. Sayısı
Sonraki İçerikAdam Olmak
Önder Aydın
Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda yüksek lisans eğitime başladı. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.