Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali-BİFED

Bozcaada Belediyesi ve Bozcaada Turizm İşletmeleri Derneği tarafından, bu yıl ikincisi düzenlenecek Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Film Festivali (BİFED) 22 Ekim – 25 Ekim 2015 tarihleri arasında Bozcaada’da gerçekleşecek.

İkinci yılında 45 ülkeden 180 filmin başvurduğu BİFED ile Bozcaada bir kez daha çevre dostlarının buluşma yeri olacak

BİFED’de 17 film Fethi Kayaalp Büyük Ödülü için yarışacak.

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali
Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali

Festivalin film seçkisi iklim değişimi, nükleer felaketler ve nükleer atıklardan dijital kirliliğe, küçük ve yöresel tarımdan küresel gıda üretimine, göçten yoksulluğa ve su kaynaklarının tükenmesine, kırsaldan şehre yaşam mücadelesi ve direnişlere uzanıyor. “Gıda: Yediğimiz nedir?”, “Enerjinin Bedeli”, “Turizmin Bedeli”, “Yerel Yaşam – Yaşam Hakkı”, “Yerleşimler”, “Geriye Bakmak”, “İş”, “Çatlamalar”, “Yaşamın Gölgeli Alanları”, “Duyuların Sınırları” başlıklarında yer alacak filmler festival süresince belgesel severler için gösterimde olacak. 45 ülkeden toplam 180 filmin başvuruda bulunduğu Festival’de yarışma bölümünde ise 13 ülkeden 17 film yer alıyor.

Bu yıl BIFED’e öğrenci filmlerini desteklemek için eklenen öğrenci filmlerinin yarışacağı Gaia Ödülü, İşçi Filmleri festivali kurucularından fotoğraf sanatçısı Alaattin Timur, Eurocup Moskova Çevre Filmleri Festivali kurucu yönetmeni Anastasia Laukannen ve sinema yazarı Janet Barış’tan kurulu jürice seçilecek ve yalnızca bir filme verilecek. Yırcalı kadınlar festivalin önemli konuklarından. Festivalin son gününde de ada üreticilerinin katılacağı ‘üzüm, bağcılık ve şarapçılık’ toplantısı yapılacak. Festival süresince de konuklar kadim Anadolu tohumlarını birbirleriyle paylaşarak ‘tohum takası’ gerçekleştirecekler.

BİFED Bozcaada'da tüm belgesel severlerle buluşacak.
BİFED Bozcaada’da tüm belgesel severlerle buluşacak.

Bu yıl Festival Jürisi Yapımcı ve senarist Funda Alp, ABD’li belgesel yönetmeni ve insan hakları aktivisti Liz Miller, Yunan sinema yazarı Maria Chalkou, Belgesel yönetmeni ve yapımcı Manou Khalil, Gazeteci ve belgesel yönetmeni Banu Güven, Yönetmen Özcan Alper, Belgesel yapımcısı Gaye Günay ve Cinemambiente Festivali Yönetmeni GFN kurucusu, sinema yazarı Gaetano Capizzi’den oluşuyor. 7000 TL değerindeki “Fethi Kayaalp Büyük Ödülü” için yarışacak filmlere verilecek heykelcik bu yıl üzüm kütüğünden yapıldı. Festivalde ikinci olacak filme 5000 TL ve üçüncü filme 3000 TL ödül verilecek.

BİFED, tüm belgesel severlerin ve çevrecilerin kaçıramayacağı bir festival olması nedeniyle izleyicileri Bozcaada’ya bekliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here