Bu yıl 34. kez düzenlenecek Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı 7 – 15 Kasım 2015 tarihleri arasında Büyükçekmece – TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Büyükçekmece’de düzenlenecek 34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı 7 - 15 Kasım 2015 tarihleri arasında kitapseverlerle buluşuyor.
34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı 7 – 15 Kasım 2015 tarihleri arasında kitapseverlerle buluşuyor.

Kitapseverlerin TÜYAP Kitap Fuarı olarak da bildiği İstanbul Kitap Fuarı bu yıl da pek çok yayınevi, yazar ve yüzbinlerce kitap ile okuyucularla buluşuyor. Çok sayıda etkinlik için hazırlanan 34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı seminer, sempozyum, sergi ve merakla beklenen imza günleri ile on binlerce katılımcıya ev sahipliği yapacak.

34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 25. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı – Artist 2015 ile eş zamanlı gerçekleşecektir.

Tan Oral; 34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı “Onur Çizeri”
Tan Oral; 34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı “Onur Çizeri”

Bu yıl Kitap Fuarı’nın teması, “Mizah: Hayata Gülümseyerek Bakmak” olarak belirlendi. Tema kapsamında İstanbul Kitap Fuarı yurt dışından çok değerli yazarları konuk etmeye hazırlanıyor. İstanbul Kitap Fuarı’nın Onur Çizeri Tan Oral olarak belirlendi. Fuar süresince Tan Oral’ın da katılımıyla paneller ve etkinlikler düzenlenecektir. TÜYAP tarafından Onur Çizeri Tan Oral‘ın yaşamı, çalışmaları ve eserlerinden seçmelerin olduğu bir kitap ve bir sergi hazırlanmaktadır.

Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın onur konuğu Romanya.

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle gerçekleştirilen 34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, Romanya’yı onur konuğu ülke olarak belirledi. Romanya, fuarda “We owe you some words / Size bazı sözcükler borçluyuz” sloganıyla yer alacak. Bu sloganın sebebi, Romen diline Türkçe’den geçmiş pek çok sözcük bulunması ve iki dil arasındaki etkileşim. Romanya, hazırladığı etkinlik programıyla iki ülkenin dili, edebiyatı, kültürü, yazarları ve yayıncıları arasında köprü kuracak. Uluslararası Salon kapsamında fuarın ilk 4 günü (7 – 10 Kasım) açık olacak Romanya ülke standında Romanya edebiyatı ve kültürü tüm renkleriyle yer bulacak. Fuarda, Onur Konuğu etkinlikleri kapsamında söyleşi, panel, şiir dinletileri, müzik dinletisi, yayıncılarla profesyonel buluşmalar ve çocuk etkinlikleri düzenlenecek. Dört gün süresince Romanya’nın önde gelen yazarları İstanbul Kitap Fuarı’nda okurlarıyla bir araya gelecek. Onur konuğu, çok değerli yazarların olduğu bir programla fuar ziyaretçileriyle buluşmaya hazırlanıyor. Romanya ülke standında Sarah Jio, Matei Visniec, Dumitru Tepeneag, Mircea Dinescu, Dan Lungu, Oana Ispir, Octavian Soviany, Carmen Muşat, Daniel Cristea-Enache, Florin Bican, Florin Irimia gibi çok değerli yazarların da olduğu bir programla fuar ziyaretçileriyle buluşacak.

İstanbul Kitap Fuarı, 100. yaşını kutladığımız Aziz Nesin’i anmak üzere Nesin Vakfı ve Nesin Yayınları işbirliği ile bir program hazırlıyor. Program kapsamında Aziz Nesin’in edebi kişiliği, yaşamı ve eserleri üzerine söyleşi, panel ve bir de sergi gerçekleştirilecek.

Öğrenci, öğretmen ve emeklilere girişin ücretsiz olduğu 34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, hafta içi 10.00-19.00 saatleri arasında, hafta sonu ise 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.
Öğrenci, öğretmen ve emeklilere girişin ücretsiz olduğu 34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, hafta içi 10.00-19.00 saatleri arasında, hafta sonu ise 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Mutfak: “Yemek ve Kitap Buluşmaları”

Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen “Mutfak: Yemek ve Kitap Buluşmaları”, fuarın ilk 4 günü boyunca (7 – 10 Kasım) açık olacak Uluslararası Salon kapsamında gerçekleşecek. Bu yıl, aralarında Ebru Omurcalı, Süleyman Dilsiz, Ömür Akkor, Eyüp Kemal Sevinç, Selin Kutucular, Jale Balcı, Sibel Güngör ve Nilgün Tatlı’nın da bulunduğu pek çok yemek yazarı Mutfak’ta olacak. Ayrıca Romanya’nın önemli yazarlarından Mircea Dinescu da izleyicilerine şiirsel ve gastronomik dakikalar yaşatacak.

Yurt Dışından Pek Çok Yazar Kitap Fuarı’nda

Birçok eseri New York Times çok satanlar listesinde yer alan Sarah Jio, özellikle romantik aşk romanları ile tanınmaktadır. Son kitabı Agapi Ölümsüz Aşk ile çok ses getiren yazarın eserleri, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu toplam 27 ülkede yayınlanmaktadır. Türkiye’de de geniş bir okuyucu kitlesine sahip olan Sarah Jio, İstanbul Kitap Fuarı’nda Pena Yayınları’nın konuğu olarak okurlarıyla buluşacak.

José Mujica
Uruguaylı siyasetçi ve devlet eski başkanı José Mujica, hakkında yazılan ilk kitapla İstanbul Kitap Fuarı’nda olacak.

Uruguaylı siyasetçi ve devlet eski başkanı José Mujica, hakkında yazılan ilk kitapla İstanbul Kitap Fuarı’nda olacak. Mujica, Tekin Yayınevi’nin konuğu olarak 08 Kasım 2015 Pazar günü saat 17.00’de Andrés Danza ve Ernesto Tulbovitz ile birlikte, “Saraysız Başkan José Mujica: Hayatı ve Anıları” isimli söyleşide kitapseverlerle buluşacak.

Yunanistan’ın önemli çocuk edebiyatı yazarlarından Vassilis Papatheodorou, Kelime Yayınları’nın konuğu olarak okurlarıyla buluşacak. 12 Kasım 2015 Perşembe günü gerçekleşecek “Okumak Yazmak Hayal Kurmak ve Gülmek” isimli söyleşiye konuşmacı olarak katılacak.

Yunanistan’ın şiir, kısa hikaye, şarkı sözü ve roman yazarı Yannis Kalpouzos, Pena Yayınları’nın konuğu olarak 08 Kasım 2015 Pazar günü kitapseverlerle buluşacak.

Romanları, öyküleri, denemeleri ve şiirleriyle çağdaş İspanyol edebiyatının en heyecan verici yazarlarından Manuel Vilas, Ayrıntı Yayınları’nın konuğu olarak 08 Kasım 2015 Pazar günü İstanbul Kitap Fuarı’nda olacak.

Almanya’nın çocuk ve gençlik edebiyatı yazarlarından Kirsten Reinhardt, Frankfurt Kitap Fuarı ve Goethe Enstitüsü’nün konuğu olarak 08 Kasım Pazar günü İstanbul Kitap Fuarı’nda okurlarla söyleşecek.

Romen karikatürist Ion Barbu, İstanbul Kitap Fuarı’nda 07 Kasım 2015 Cumartesi günü “Romanya’dan Türkiye’ye MİZAH” isimli söyleşide Onur Çizerimiz Tan Oral ile birlikte konuşmacı olarak yer alacaktır. Fuarda Ion Barbu’nun karikatürleri de sergilenecek. Barbu’nun eserlerinden bir seçkinin yer alacağı sergi, fuar boyunca ziyarete açık olacak.

İstanbul Kitap Fuarı'na pek çok yayınevi katılacak.
İstanbul Kitap Fuarı’na pek çok yayınevi katılacak.

Ziyaret Saatleri

Öğrenci, öğretmen ve emeklilere girişin ücretsiz olduğu 34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, hafta içi 10.00-19.00 saatleri arasında, hafta sonu ise 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek; fuarın son günü olan 16 Kasım Pazar akşamı ise 19.00’da sona erecektir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here