iyi bir aşk hikayesi herkesin kalbini ısıtır.”

1978 doğumlu olan ünlü yazar Sarah Jio, eserlerinin başarısını bu sözlerle özetliyor. Ülkemizde de en çok okunanlar listesinde olup en iyi eserleri arasında böğürtlen kışı ve mart menekşeleri sayılabilir. Geçtiğimiz sene 7 Kasım 2015’te düzenlenen TÜYAP fuarına da katılan yazar eserlerinin ülkemizde bu kadar çok talep görmesine sevindiğini söylüyor. Yazar ayrıca son kitabı olan Yeşil Deniz Kabuğu’nu da ilk basımını ülkemizde gerçekleştirerek Türk okur severler ile buluşturdu. Yazarın bu kadar çok satmasında ki sır nedir acaba?

Devamlı Şaşırtabilen Bir Yazar

Yazarın eserlerini okuyanlar genellikle tarihi kurgunun mükemmelliği karşısın da adeta nutku tutuluyor. Geçmiş ve günümüzü harmanladığı eserlerini, romantizm ile süsleyen yazar bir çok röportajın da ‘’Yüreğinden geçenleri ve okumayı seveceği hikayeler’’ yazdığını ve bunların kabul görüp sevildiği için kendini şanslı hissettiğini de dile getiren yazar, eserlerinin kurgusunu ise genellikle geçmişte başlayıp günümüze kadar uzanan bir gizeme dayandırmaktadır. Yazar eserde gizemi çözmemiz için ipuçları verse de kitabın sonuna gelindiğinde bizlere ‘’vayy’’ dedirtiyor.

Sarah Jio, ABD başta olmak üzere ülkemiz de dahil olmak üzere birçok ülkede en çok satan kitapların yazarıdır.
Sarah Jio, ABD başta olmak üzere ülkemiz de dahil olmak üzere birçok ülkede en çok satan kitapların yazarıdır.

Romanlarında gizemin yanı sıra romantizm de söz konusu, kendisinin de romantik olduğunu belirten yazar eserlerini yazarken en büyük ilham kaynağının büyük annesi ve babasının aşkı olduğunu, birbirine deli gibi aşık olan büyük annesi ve babasının tarihi kurguda ilham kaynağını olduklarını da ayrıca dile getiriyor. Bir diğer ilham kaynağı  ise müzik. Özellikle romantik müzikler dinlemekten hoşlanan yazar müziğin kendisi üzerinde uyandırdığı etkiyi de eserlerine de yansıttığını dile getiriyor. Eserlerinin ana karakteri tümüyle kadın olmasına da değinen yazar, kendisinin de kadın olmasına bağlamakta, ayrıca karakterler ile arkadaş olup kitabı bitirdikten sonra onları özlediğini de söylüyor.

Esere başlamadan hikayenin ona musallat olması ve heyecanlandırması gerektiğini de dile getiren yazar, eğer bir hikaye bana musallat olmuyorsa onu bırakıp yepyeni bir hikayeye başladığını söylüyor.

Kadınların Favori Yazarı

Ülkemizde de çok satanlar listesinde yer alan eserler en fazla rağbeti kadınlar göstermekte. Duygusal ve romantizm tutkunu olan bayanların dışında, gizemin de kendine çektiği erkek okuyuculardan da söz etmek mümkün. Aşk, sevgi, tarih ve gizem gibi kurgu ile yapılandırılan eserin tüm yaş ve cinsiyetlere hitap etmesi onun başarısında ki en büyük faktör.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here