Merakla beklediğimiz !f İstanbul bu seneki programını açıkladı.

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali bu yıl 15. yaşını kutluyor. İlk günkü gibi heyecanlı, ilk günkü gibi tutkulu devam ettiği yolculuğunda bir kez daha yılın en çok konuşulan filmlerini bizlerle buluşturuyor. Üstelik bu yıl ki teması da “!f İstanbul birleştiriyor!”…

15. !f İstanbul sinemaseverlere muhteşem bir seçki sunuyor.
15. !f İstanbul sinemaseverlere muhteşem bir seçki sunuyor.

15. İstanbul Bağımsız Filmler Festivali (!f İstanbul) 18 Şubat’ta İstanbul’da başlıyor. Sırasıyla 18-28 Şubat tarihlerinde İstanbul’da, 3-6 Mart tarihlerinde ise Ankara ve İzmir’de sinemaseverlerle buluşacak.

Festivalin açılış filmi Anomalisa.
Festivalin açılış filmi Anomalisa.

Animasyon filmi Anomalisa ile açılacak olan festival, kapanışı da Jean-Marc Vallee’nin Demolition / Yeniden Başla’sı ile yapacak.

Festivallerden ödüllerle dönmüş filmler Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek. Programın en taze ödüllü filmi ise, bağımsız sinemanın kalesi Sundance’te belgesel dalında Büyük Jüri Ödülü’nü kazanan Blood Brother  / Kan Kardeşim. Steve Hoover’ın yönettiği bu etkileyici belgesel, 2008’de sırt çantasıyla Hindistan’ı ziyaret eden Rocky Braat’ın burada HIV’li çocuklarla karşılaşmasını ve bu çocuklara destek olmak için eski hayatını bırakıp Hindistan’a yerleşmesini anlatıyor.

A Bigger Splash / Sen Benimsin
A Bigger Splash / Sen Benimsin

Galalar Bölümü

“Galalar” bölümü, Toronto’dan Venedik’e, Cannes’dan Sundance’e, dünyanın önemli festivallerinde büyük ilgi görmüş, yılın en çok beklenen filmlerini seyirciyle buluşturuyor. A Bigger Splash / Sen Benimsin, Mon Roi / Prensim, He Named Me Malala / Adımı Malala Koydu, Boris without Beatrice / Beatrice’i Olmayan Boris, Brand: A Second Coming / Brand: Diriliş, I Smile Back / Bakıp Gülümserim, Into the Forest / Ormana Doğru, This Changes Everything / İşte Bu Her Şeyi Değiştirir, The End of the Tour / Yolun Sonu, Krisha, Sparrows / Serçeler, The Wolfpack, Two Friends / İki Arkadaş, Green Room / Dehşet Odası, Galalar bölümünün en dikkat çekici filmleri arasında yer alıyor. Ama tabii sadece bu kadar değil…

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Sanat Hayat İçindir / Art & Life bölümünde sanatın ikonları, gösterilecek olan filmler ve belgeseller ile karşımızda olacak.

!f İstanbul, David Bowie’yi de Anacak

!f İstanbul’un bu yıla özel bölümlerinden biri de 10 Ocak’ta kaybettiğimiz, sinemadan müziğe pek çok alanda unutulmaz eserler vermiş, 70’lerden bugüne, tarzı ve duruşuyla sanat ve moda dünyasını derinden etkilemiş David Bowie’nin anısına hazırlanan “David Bowie …”. Bowie’yi beyazperdede de ikon bir isme dönüştüren iki film, yenilenmiş kopyalarıyla Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek. Bowie hayranlarının yakın merceğe alacağı The Man Who Fell to Earth / Dünyaya Düşen Adam ve The Hunger / Açlık festivalin en merak edilenlerinden.

En çok merak edilen filmlerden bir tanesi de The Hunger / Açlık filmi.
En çok merak edilen filmlerden bir tanesi de The Hunger / Açlık filmi.

Festival Mekânlarına Gelecek Olursak

  1. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, 18-28 Şubat tarihleri arasında İstanbul’da Beyoğlu Fitaş, Cinemaximum Nişantaşı City’s, Cinemaximum Kanyon, Cinemaximum Budak; 3-6 Mart tarihlerinde de Ankara’da Cinemaximum Armada ve İzmir’de ise Cinemaximum Konak Pier sinemalarında gerçekleşecek.

Bu yıl !f music partileri Babylon’da, festival etkinlikleri ise DEPO ve SALT Galata’da düzenlenecek.

Festival Biletleri

  1. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin biletleri 5-7 Şubat tarihlerinde İstanbul için, 19 – 21 Şubat tarihlerinde de Ankara ve İzmir için Biletix’te % 10 indirimle ön satışa çıkacak. Bu yıl festival biletleri biletix’ten ve sinema gişelerinden satın alınabilecek.

15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali (2016) takvimine !f İstanbul’un resmi sitesinde ulaşabilirsiniz.

Ayrıca festivalin tanıtım filmi “!f İstanbul birleştiriyor!” temasına uygun olarak sinemaseverlerden olumlu not almış durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here