Yobaz Nedir, Kime Yobaz Denilir?

4

Şimdi bu tanımı yapmadan önce aslında önce onların etkilerinden bahsetmek gerekir, zira tanımı güçlendiren ve anlamına anlam katan şey yobaz denilen kişilerin etkinlikleridir. Bunlar o kadar mantık dışı ve o kadar zararlı olabilir ki, insan ölümleri katliamlar sebepsiz yere can ve mal kaybı hatta imparatorluk yıkımı gibi yüksek şiddetli zarara yol açabilirler. Peki, kimdir bu yobazlar ne iş yapar?

Aramızdaki Yobazlar Kimlerdir?

Tarlada taşta, bağda bahçede, dışarıda içeride, avuç avuç ülke toprağımın her yerinde, en yüksek idari makamlardan tutunda toplumun en aşağı mevkilerine kadar akla gelebilecek her yerdelerdir. Başta devletin idari makamları olmak üzere genişleyip yayılabileceği en ücra köşeler ibadethaneler olmakla birlikte sıcak havayı seven yobazlar, şehrin kendi yapılandırdıkları yerlerinde de oldukça sıkça görülür. Kendi yapılandırdıkları diyorum evet çünkü yobazlığın en büyük özelliklerinden biride çoğunlukla zengin kişiliklerde gözlemlenen bir özellik olmasıdır. Bu kişilerin gayrimenkuller, hisse senetleri, faize yanlış gözüyle bakıp bankadaki paralarına faiz işletip kat ve kat arttırdıkları sıklıkla görülür. Tabi canım, tabi gemi alanlar bile var!

Yobazlar Kimdirler?

Birçok aykırı özellikleri olmasının yanı sıra başlıca özellikleri;

 • Okumazlar dinlemezler merak etmezler ve araştırmazlar.
 • Karşıdaki kişinin tezini çürütmek adına masal anlatacak kadar dil bilirler.
 • 1001 gece masalları kitabının 8 farklı sürümünü anında uydurabilirler.
 • Cinsellikle kafayı bozmuşlardır, erkeklerin 3 dakikada bir seks düşünürler tezinin kanıtlanması ve hatta bu sürenin saniyeler indirilmesinde büyük rol oynarlar.
 • Şiddet eğilimlilerdir, söyleyecek sözleri olmadığından en ufak bir mevzuda asmak, kesmek, kelle uçurmak adına yapamayacakları yoktur.
 • Şiddet eğilimlerini inançlarına bağlarlar ve böylece meşru göstermeye çalışırlar.
 • Vücudunun çeşitli yerlerindeki kılları uzatarak (sakal bıyık vb) diğer insanlardan daha üstün bir bilgelik anlayışı, bilgi dağarcığına sahip olduklarına inanırlar, toplumda bununla saygı kazanmayı hedeflerler.
 • Henüz insan olduklarının bilincinde olamayan ve çoğunun evriminin bozuk genetik yapılara dayanmasından mütevellit birçoğu sanki kaba koysan hemen şeklini alacakmışçasına akışkan, oynar başlıklı, ikiyüzlü ve yapış yapıştır.
 • Yobazlar, neyi neden desteklediklerini bilmezler.
 • Aşırı derecede geçmiş takıntıları vardır. Günümüze ayak uyduramadıklarından geçmişe saplanıp kalmışlar, sürekli geçmişin daha iyi olduğunu, daha doğru yaşanıldığından bahsederler.
 • Geçmişte kurulan büyük imparatorluklara karşı zaafları vardır. Hiç alakaları olmamasına rağmen büyük imparatorluklarla akraba olduklarını iddia ederler ve bu imparatorlukların tekrar kurulacaklarına inanırlar ona göre giyinip ona göre yaşarlar. Bu bir tür ruh hastalığıdır.
 • Kadınların insan olduğu gerçeğini evrimleşmeden bu yana kabul edememişlerdir. Sürekli onları ezme, baskılama, aşağılama teşebbüsünde bulurlar. Ve cinsel obje olarak gördüklerinden hep daha fazlasına sahip olma çabalarındadırlar.
 • Çoğu öfke ve ruhsal bunalım hastasıdır.
 • Paraya taparlar.
 • Sürekli ve tutarsız çelişkiler içindedirler. İnandıklarıyla yaptıkları her zaman bir birine zıttır.
 • Yaşadıkları, ekmeğini suyunu içtikleri topraklara karşı hep nankördürler.
 • Vatan hainidirler.
 • vs., vs…

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Fakat dediğimiz gibi yobazlık geniş bir kavramdır. Ve asla şudur diyerek tanımlayamayız. Her geçen gün dünya şartları değişiyor ve bununla uyum sorunu artan kişilerde farklı ideolojilerle yobazlaşıyorlar. Kimi zaman bir inanış kimi zaman yine bir inanış insanı yobazlığa çekip alıyor ve sonrasında perdeye sarılıp kefen giymek kaçınılmaz oluyor. Siz siz olun kendinizi günde 5 vakit kitap okumaktan, insana, kadına nazik davranmaktan ve sevmekten vazgeçemeyin. Hoşça kalın yobazlardan uzak kalın.

 

Paylaş

Yazar Hakkında

Çağlar Sonkaldı

1991, Balıkesir - Edremit doğumludur. Burhaniye Meslek Yüksek Okulu mezunu olduktan sonra açık öğretim felsefe bölümünde eğitimini devam ettirmektedir. Yazarlık anlamında liseden bu yana deneme, öykü ve senaryo yazarlığı yapmaktadır. Aynı zamanda güfte yazmaya devam etmektedir. İnternet üzerinden yayınladığı bir korku gerilim türünde öykü kitabı, iki tane şiir kitabı bulunmaktadır. Müzik, gitar, edebiyat, bilim, en çok ilgi duyduğu uğraşlardır.

4 yorum

 1. Hüseyin üzerinde

  Çağlar bey kendi inanç ve fikirleriniz dahilinden konuya eğilmeniz, yine kendi açınızdan olayları yorumlamanız ve size verilecek cevaplara tamamen kapalı bir tavırla yazınızı kaleme almış olmanız da bir yobazlığın göstergesidir. Yobazlık bir inanç üzerinde oluşmmamıştır. İnanmayan insanlar da yobaz sayılabilirler. Bu tamamen kişilerin toplum içindeki duruşları ve çevresindeki insanlarla ilişkileriyle ilgilidir.

  • çağlar jm
   çağlar jm üzerinde

   yorumunuz için teşekkür ediyor… cevap olarak Türkiyenin yakın tarihini işaret ediyorum…

 2. Abdullah Kara üzerinde

  Çağlar bey bu karikatürün çizeri benim, bu benim eserim. Adımı ve imzamı kesip paylaşarak telif haklarını ihlal ediyor ve hırsızlık yapıyorsunuz.
  Ya bu karikatürü kaldırın, ya adım ve imzamın üzerinde olduğu halini koyun, ya da bunun için fikri ve sinai haklara saygısızlık ve hırsızlıktan mahkemede görüşelim.
  Dindarların açıklarından bahsederken siz de onlara benzemeyin.
  Emeğe saygı duyun.
  Bu karikatürün çizeri, Abdullah Kara.
  İyi geceler.

  • Önder Aydın
   Önder Aydın üzerinde

   Merhaba Abdullah Bey,

   Aslında telif haklarını düşünerek site yönetimi olarak en baştan beri (A. Kara’nın karikatürü ile “Yobaz Nedir, Kime Yobaz Denilir?”) şeklinde yayınlanmıştı. Sizin uyarınızdan sonra ilk adınızı da açık bir şekilde yayınladık: (Abdullah Kara’nın karikatürü ile “Yobaz Nedir, Kime Yobaz Denilir?”).

   Umarım bu şekilde olması sizin için yeterli olacaktır. Aksi bir görüşünüz varsa belirtin lütfen.

   Saygılarımla,

   Sanat Duvarı Yönetimi

Cevap bırakın