İtiraf etmeliyim ki ne kadar çok istesem de korku filmi izlemekten sakınırım; çünkü filmi izlediğim günün gecesi yatakta kasılmaktan korkarım. Bu kadar korkan beni bile kendine çekmeyi başarmış Before I Wake (Kâbustan Gelen) 2016 yapımı taze bir gerilim/korku filmi. Filmde, daha önce Room (Gizli Dünya) adlı filmiyle karşımıza çıkmış Jacob Tremblay, Kate Bosworth ve Thomas Jane yer alıyor.  Before I Wake filmi, benim de sevdiğim bir başlangıç türü olarak hikayenin içinden bir parçayı alıyor ve sonra asıl başlangıca geçiyor.

Before I Wake (Kâbustan Gelen)

Filmde genç çiftimiz yakın zamanda oğullarını kaybettikleri için yastadır ve bunu atlatmanın bir yolunu ararlar. Çareyi evlat edinmekte bulurlar ve burada yolları Cody (Jacob Tremblay) ile kesişir. Cody, oldukça nazik ve iyi bir çocuktur fakat uykusuyla alakalı bazı problemleri vardır. (Yazının bundan sonraki kısmı Spoiler[film hakkında detaylı bilgi] içermektedir.). Cody, rüyasında gördüğü şeyleri gerçeğe dönüştürme yeteneğine sahiptir fakat rüyaları gibi kabusları da gerçeğe dönüşmektedir ta ki Cody uykusundan uyanana kadar. Daha önce kabuslarında onun yanına gelen Kanker Adam yüzünden kötü şeyler yaşayan Cody, elinden geldiğince uyumamaya çalışır. Fakat her ne kadar istemese de kimi zamanlar uyur ve kabuslar görür.

Before I Wake (Kâbustan Gelen)
Before I Wake (Kâbustan Gelen)

Before I Wake filminde en hoşuma giden yanı ise kesinlikle sonu oldu. Nadir korku filmi izlediğim için daha önce yapılmış mıdır bilmiyorum fakat birçok şey güzel bir anlam buldu ve film tatlı bir sonla bitti. Filmdeki hiçbir detay bağlantısız kalmamıştı ve olanlara gerçekten çok mantıklı ve duygusal bir açıklama bulmuşlar. Kafamı tek kurcalayan şey filmin sonunda Jessie(Kate Bosworth) karakterinin anlattığı hikaye gerçekleşti mi, yani Kanker adamın götürdükleri hayata dönebildiler mi merak ediyorum.

Filmin yanında Jacob Trambley’in oyunculuğundan da bahsetmeden olmaz. Çocuk oyuncu, daha önce Room filminde olduğu gibi bu filmde de karaktere tam olarak girebilmiş. Room filmi sinema filmi olarak ilk deneyimi olmasına rağmen ve psikolojik olarak zor bir karakter olmasına rağmen diğer karakterlerle kurduğu irtibatlar sayesinde karakterin yaşadıklarını tam anlamıyla hissettirebilmişti. Before I Wake filminde ise yer yer biraz donuk bulsam da filmin geneline baktığımızda yine karakterin hissiyatını bize verebilmişti.

Yazımın sonunda benim gibi korku filmi izlemekten çekinen sinemaseverlere sesleniyorum; Before I Wake filmi bildiğiniz gibi değil. Güzel filmlerle dolu günlere!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here