Joanne Kathleen Rowling, kitap üstündeki bilinen adıyla J.K Rowling.

Dört saat rötarla kalkan Manchester-Londra treninde zaten aklında olan bir hikayenin temellerini atmış, Harry potter ve felsefe taşını kağıda dökmeye başlamıştır.

Harry Potter Kimdir?

Harry, ailesi öldükten sonra henüz bebekken amcası ve teyzesine verilen bir çocuktur.

10 yıl boyunca hiç sevmediği akrabalarının yanında büyüyen Harry anne ve babasının trafik kazası sonucu öldüğünü bilmektedir.

Başvuru yapmamasına rağmen Hogwarts Cadılık Ve Büyücülük Okulundan kabul mektupları almaya başlar. Israrlı devam eden mesajlardan anlar ki kendiside bir büyücüdür.

7 yıl sürecek olan Hogwarts macerasında bir aksakallı ve iki harika arkadaşıyla tüm gerçekleri öğrenecek, maceradan maceraya geçecektir.

Uyuyan Bir Ejderhayı Asla Gıdıklama

Rowling’in efsane serisinin tümü Hogwarts cadılık ve büyücülük okulunda geçer.

Hogwarts tartışmasız her izleyenin imrendiği bir yer. Kendiliğinden değişen merdivenler, uçan süpürgeler, büyü dersleri ve göz kamaştıran mimarisi…

Hangimiz iç geçirmedik, “Ah şurada okusaydık…”

Harry potter serisi nereden bakarsak bakalım çok düşünülmüş, incelikle tasarlanmış bir eserdir. Sıfırdan bir mitoloji ve fantezi dünyası kurgulamak oldukça zordur.

Büyücülük aleminde oynanan quidditch oyunu, okulun bin bir türlü sırrı ve tarihi, yasak orman, dönemin dört büyücüsü olan Godric Gryffindor, Helga Hufflepuff, Rowena Ravenclaw, Salazar Slytherin ve daha bir çok kişi ve unsur eserin üzerinde ne kadar emek olduğunun bir göstergesi aslında.

Joanne Kathleen Rowling ve Harry Potter
Joanne Kathleen Rowling ve Harry Potter

Rowling’in Potter Başarısı

Birçoğumuz Harry Potter’ı filmden tanımışızdır. Bir kitap serisinin film olması, bu denli başarılı bir film olabilmesi tamamen kitapla alakalıdır.

Eminim trende ve öğle aralarında yazarken tüm dünyada 400 milyon kopyasının basılacağını ve satılacağını tahmin bile etmiyordu Bayan Rowling.

Eser her ne kadar çocuklar için yazılmış olsa da başarılı fantezi dünyası her yaştan okuyucunun ilgisini çekiyor.

Çok kısa bir zamanda raflarda en üst sıralara yerleşen ilk kitap, Rowling’e 1 milyar dolardan fazla kazandırmış, Birleşik Krallığın en zengin kadını ünvanını almasına vesile olmuştur.

Harry Potter Serisi

 • 1997 yılında üstün bir başarı elde eden Harry Potter ve Felsefe Taşının ardından ikinci kitap gecikmedi.
 • 1998 yılında Harry Potter ve Sırlar Odası,
 • 1999 yılında Harry Potter ve Azkaban Tuzağı,
 • 2000 yılında Harry Potter ve Ateş Kadehi,
 • 2003’te Harry Potter ve Zümrüdü Anka Yoldaşlığı,
 • 2005 yılında Harry Potter ve Melez Prens,
 • 2007’de ise son kitap olan Ölüm Yadigarları yayımlandı.

Film Olma Serüveni

Kitap serisinin tümü aynı sırayla filme uyarlanmış, yalnızca “ölüm yadigarları” iki bölüm film olarak çekilmiştir.

Filmlerin yönetmeni Chris Columbus, Rowling’e kitaba sadık kalacağı ve tüm oyuncuları İngiliz olarak seçeceği konusunda sözler vermiş.

“Filmi izlememe bir hafta kala çok heyecanlıydım. İzleme tarihim yaklaştıkça bu heyecan korkuya dönüştü. Film başlarken bir kabus yaşıyor gibiydim, çünkü bundan sonra belirleyeceğim hatalar veya dile getireceğim eksiklikler artık düzeltilemezdi. Fakat film bittiğinde çok mutluydum.” Rowling’in bu sözlerinden anlaşılacağı üzere kendisi filmi beğenmiş.

Rowling kitaba sadık kalındığı konusunda emin ve tüm önemli kısımların filmde olduğunu söylüyor.

Böylesine harika bir efsaneyi bizlere kazandırdığı için Joanne Kathleen Rowling ablamıza çok teşekkür ediyoruz.

Bizlere başarılı bir görsel Harry Potter sunan yönetmen Chris Columbus’a da teşekkür ediyor ve son zamanlarda kaybettiğimiz, filmde ‘’Severus Snape’’olarak kendini bize tanıtan başarılı aktör Alan Rickman’ı sevgiyle anıyoruz.

3 YORUMLAR

 1. Harry Potter’da “Felsefe Taşı” simyada her şeyi altına çevireceğe inanılan ve aynı zamanda da ölümsüzlüğü sunacağı düşünülen icat edilmemiş bir taştır.
  Harry Potter’ın hikayesi felsefe ile içli dışlıdır. Ama felsefe düşünülerek yazılmış değildir. Biz onu felsefi yönden sorgulayabiliriz. Örneğin hikayede Voldermort, kötülüğün ve iyiliğin olmadığını, yalnızca gücün olduğunu söyler. Tabii burada Nietzsche’yi hatırlayabiliriz. Zaten hikaye sürekli bir iyi ile kötünün savaşı gibidir. Aynı zamanda bize şu soruyu sorar; Bize öğretilen gerçekliğin dışında bir gerçeklik de var mıdır?
  Var mıdır?
  Bazılarımız buna inanır bazılarımız inanmaz. Filmdeki metafizik de bizi etkilemiştir. 🙂 Ama ne hayal gücü!!! Esas bu beni etkilemiştir. 🙂
  Teşekkürler Yağız Akkaya.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here