Sessiz Dostların Sesi -2- Lapis Lazuli

0
62
Sessiz Dostların Sesi -2- Lapis Lazuli

Lacivert taş olarak da bilinen lapis lazuli çok eski çağlardan beri mücevher olarak kullanılan bir taş türüdür. Koyu mavi renkte, yarı şeffaf-opak niteliğinde, özellikle Antik Mısır’da firavunlar tarafından çok önem verilmiş kıymetli bir taştır. Lapis lazuli bir mineral değil, kayadır. Çünkü birkaç mineralden oluşmuştur.

Latincede lapis “taş” lazuli ise “mavi” anlamına gelmektedir. Bu nedenle lapis lazuli taşı, gök taşı ve mavi taş olarak nitelendirilmektedir. Sahip olduğu özellikler bakımından en güçlü taşlar arasında yer alan lapis lazuli renginden dolayı göklerin sembolü olarak da kabul edilir, bu nedenle “gerçek taşı” ya da ” gece taşı” diye de adlandırılmaktadır.

Yüzyıllar boyunca insanoğlu tarafından en çok kullanılan taşlardan biri olan lapis lazuli, ruhun, onurun, soyluluğun ve tanrıların sembolü olan bir taş olarak kabul görmüştür. Doğada bulunun birçok değerli taşlar gibi lapis lazulinin de insan sağlığı açısından önemli faydaları bulunmaktadır.

Yüzeyinde onu çekici kılan altın renginde lekeler vardır bu da onun çok güçlü ve gizemli görünmesini sağlar. Eski Mısırlılar lapis lazuli’yi kozmetik olarak kullanmışlar. Hatta Michelangelo’nun Sistine Şapeli’ndeki freskoları renklendirmek için lapis lazuli’yi toz biçiminde kullandıkları bilinmektedir.

Yüzyıllar boyunca popülerliği azalmamıştır. Bugün lapis lazuli ABD, Şili, İtalya ve Afganistan’da çıkarılmaktadır. Lapis lazuli taşı sadece düşüncelerinizi güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda hem kişisel hem de profesyonel yaşamınızda hem psişik hem de fiziksel saldırılardan sizi koruyabilir.

Lapis Lazuli taşı güçlü bir düşünce büyütecidir. Zihnin yüksek melekelerini uyarır, nesnellik ve netlik getirir. Kaynağa uyum sağlama aracılığıyla yaratıcılığı destekler. Gerçekle, bulduğunuz yerde yüzleşmenize ve öğrettiklerini kabullenmemize yardım eder. Kendi fikirlerimizi ifade etmemize ve anlaşmazlıkları çözmemize yardımcı olur.

“Lacivert taşı aşk ve dostluk ilişkileri kurar, duygu ve düşünceleri ifade etmeye yardımcıdır. Eziyet, zulüm ve acı çekmeye son verir. Cevher özü olarak duygusal bağları ortadan kaldırır.” *

Lapis lazuli taşı sahip olduğu tüm koruyucu enerjiler nedeniyle çok iyi bir koruma taşıdır. Ama aynı zamanda bir tezahür taşıdır çünkü hayallerinizi gerçeğe dönüştürmenize yardımcı olabilir! Bu taş eleştirel düşünmeyi teşvik eder bu yüzden yazar, gazeteci, psikolog ve yöneticiler tarafından meslek sahibi insanlar için mükemmel bir taştır.

Bu taş entelektüel analiz, problem çözme ve yeni fikirler üretmede yardımcı olacak çok kullanışlı bir araç olacaktır. Farklı durumlara açık ve objektif olarak bakmanız gereken bilgiyi elde etmenize yardımcı olacak, böylece en iyi karara varacaksınız.

Ayrıca entelektüel yeteneklerinizi geliştirecek, yüksek aklınızı harekete geçirecek ve hafızanızı keskinleştirecektir.

Kendi kişisel tarihimde takvimler 31 Aralık 1999’u göstediği gün yani yılbaşı ve hatta milenyum başı olduğu gün, Kadıköy’deki bir seyyar gümüş eşyaları satan bir işportacıda yüzeyi dünyaya benzeyen mavi yüzüğü gördüğümde, bunun bana ait olması gerektiği duygusuna kapılıp o yüzüğü satın almıştım.

20 yıldır parmağımda

Yirmi yıldır bu yüzüğü parmağımda taşırım. Yüzeyi hafif aşınıp parlaklığı gitmiş dahi olsa, bana cesaret ve mücadele gücü veren lapis lazuliden hiç vazgeçmedim. Çünkü taşların enerjileri insan bedeni için çok önemlidir. Sizler inanmıyor olabilirsiniz. Ama şunu iyi bilin ki bütün inançlar insan içindir. İnsan var olduğu sürece var olacaklardır. Çünkü bu kainat, bu yeryüzü sadece insan varsa vardır…

  • Kaynak: Değerli Taşlar Kitabı; Judy Hall

PAYLAŞ
Önceki İçerikDurduk Yere
Sonraki İçerikAyarsız Dergisi 40. Sayısı
Betül Çetinay
İstanbul’da yaşıyor, çocukluğunu Yedikule’de geçirdi. Yedikule Lisesi’ni bitirdikten sonra M.Ü. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde Lisans ve İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat Bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Ortaokul yıllarında yazmaya başladı ve yazmaktan hiç vazgeçmedi. Üniversite yıllarında başladığı tiyatro çalışmalarını uzun yıllar amatör olarak devam ettirdi. Edebiyat ve sanat yaşamında hep var oldu. O kadar ki 2019 yılı Eylül ayında ikinci üniversite kapsamında, AÜ. Açık Öğretim Fak. Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne girip öğrenciliğini kayıt altına aldı. Müzik onun elinden tuttuğundan beri yalnızca müzikle yazar, müzikle yaşar… Mızrabını vurup, kalemini tutar...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here