Sanatın Ufku

0
21
Sanatın Ufku

Sanat, bir insanın güzelliğinin açığa çıkmasıdır.

Sanatla yoğrulan ruhlar, güzelliklere duçar olur. Sanat bir insanın içindeki parıltılarının dışavurumudur. Resimden heykele, tiyatrodan edebiyata bütün eserleri insan ruhundan beslenir.  İnsanın melek yanı ortaya çıkar. Meleklik insanla güzelleşir. Sanat, insanın duygularını düşüncelerini yansıtırken bir başka boyuta ulaşılır. Sanar insanın derbeder yanını da, mutlu yanını da yansıtır.

Sanatsız insan karanlığa mahkumdur. Sanatla uğraşan insan ise aydın bir derya denizdir. Sanatla uğraşan insanın ufku geniş olur. Sanat, insanı bambaşka diyarlara götürür. Sanat aynı zamanda rahatlama sağlar. Her insanın şehrin meşakkatinden uzak tutan bir sanatla uğraşması gereklidir.

Ancak, herkesin uğraşacağı sanat dalı farklı farklıdır. Kimi müzik, kimi heykel, kimi de edebiyatla uğraşır. Fakat, şu var ki, sanat dallarının hepsi insan ruhundan beslenir. İnsan ruhu oldukça sanat da var olacaktır.

Sanat aynı zamanda, dışavurum olduğundan insanın içindeki güzellikleri yansıtan bir anahtar olur. O anahtarla nice ufuk açan hazinelere ulaşılır.

Sanatçı aynı zamanda özgürdür. Sanatla uğraşan herkes özgürlüğe ulaşan bir mecradadır. Sanat oldukça insan da var olacaktır. Çünkü insan ürettikçe hayvandan farklılaşır. Üretmeyen insanın hayvandan farkı yoktur.

Bir yemek yaparken bile insan özenir, süsler. Ancak hayvanlar sadece tüketir. İnsan ise ürettikçe var olur. Ürettikçe mutlu olur.  Sanatın en büyük özelliği budur. İnsanı insan yapar.

İnsan yaşadıkça sanat olacaktır, sanat da insanı yaşatacaktır. Sanatsız insan kördür. Üretemez. Düşünemez. Ufku kapalıdır.

Ancak sanatla uğraşanların ufku geni yani derya denizdir. Sanat insanın ufkunu açar.

Sanat, insanı insan yapan yegane varlıktır. Sahip çıkalım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here