Nihal Saklıca: Rakiplerimizle Değil, Zamanla Yarışıyoruz!

0
148
Nihal Saklıca: Rakiplerimizle Değil, Zamanla Yarışıyoruz!
Nihal Saklıca: Rakiplerimizle Değil, Zamanla Yarışıyoruz!

Teknolojinin hızlı ilerleyişi tüm sektörlerde olduğu gibi ticaret alanında da önemli değişimleri beraberinde getiriyor. İnternetin hızla yaygınlaşması, e-ticaret alanına yönelik ilgileri arttırmakta. Her geçen yıl hızla büyüyen pazar, sektöre yeni oyuncuların girişini de beraberinde getiriyor. 2016 yılında faaliyete başlayan ve sadece 1 yıl içinde yazı araç ve gereçleri alanında öncü markalardan biri haline gelen Kalemlik.com sitesinin kategori yöneticisi Nihal Saklıca ile e-ticarette kategori yönetimi üzerine keyifli bir söyleşi yaptık. Sanat Duvarı sitesi olarak, bu keyifli söyleşi için kendilerine teşekkür eder, tüm Kalemlik.com ekibine çalışmalarında başarılar dileriz… 🙂

Merhabalar, öncelikle bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Kalemlik.com’a ve kategori yönetimi konusuna geçmeden önce sizi biraz tanıyabilir miyiz?

1986 yılında İstanbul’da doğdum. 2006 yılında Kocaeli Üniversitesi Gıda Teknolojisi bölümünden mezun oldum ve e-ticaret sektöründe çalışmaya başladım. 2 yıl süren bu deneyimimin ardından, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Ziraat Mühendisliği bölümünde eğitime başladım ve 2012 yılında bölüm birinciliğiyle mezun oldum. İş hayatımı tarım sektöründe arazi toplulaştırma çalışmalarında proje şefi olarak sürdürdüm. 2015 yılında evlilik nedeniyle İstanbul’a yerleştim. Kalemlik.com projesini öğrendikten sonra, e-ticaret sektörüne geri döndüm ve bu sitede kategori yöneticisi olarak 1 yıldır görev yapmaktayım.

Kalemlik.com
Kalemlik.com

E-ticaret, Türkiye’de henüz yeni gelişen bir sektör. Bize biraz e-ticaretten ve siteniz Kalemlik.com’dan bahsedebilir misiniz?

Memnuniyetle. Öncelikle evet, Türkiye’de e-ticaret henüz emekleme döneminde diyebiliriz. İnternetin hızla yaygınlaştığı ve zaman yönetiminin önem kazandığı bir dönemde Kalemlik.com sitesi, yazı araç ve gereçlerine yönelik ihtiyaçları en hızlı şekilde ve en uygun fiyatla karşılamayı amaçlayan bir e-ticaret sitesi. Binlerce çeşit ürünü kapsayan bu alanda duyulan ihtiyaçları dükkan dükkan dolaşarak gidermek yerine internet üzerinden basit birkaç işlemle gidermek isteyen tüketicilere sunduğumuz yüksek hizmet kalitesi, sektörde bizi kısa sürede öne çıkarttı. Hatta diyebilirim ki rakiplerimizle değil, zamanla yarışıyoruz ve siparişleri hep daha kısa sürede tüketicilere ulaştırmak için hemen hergün beyin fırtınaları yapıyoruz. Perakende sektörüyle ilgili yapılan çalışmalara göre, markalaşma süreci ortalama 10 yılı bulmakta; e-ticarette ise bu sürecin ortalama 2 yıla indiğini görüyoruz. Kalemlik.com sitesini henüz ilk yılında bir marka haline getirmenin ötesinde, hem tüketiciler, hem de rakipleri tarafından ilgiyle takip edilen bir marka haline getirmenin haklı gururunu tüm ekibimizle paylaşıyoruz.

Bu konuyu biraz daha açar mısınız? E-ticarette zamanla yarışmak ne demek? Kalemlik.com’un 1 yıllık performansını nasıl değerlendiriyorsunuz?

E-ticaret alanında evet, rakiplerimizle değil, zamanla yarışıyoruz. Diyebilirim ki, e-ticaretin 1 günü 1 aya bedel. Geleneksel perakendeciliği sürdüren işletmelerin 1 ayda (belki de birkaç ayda) eriştiği ziyaretçi sayısını biz 1 günde yakalayabiliyoruz. Üstelik bu ziyaretçiler, e-ticarete hiç de yabancı olmayan ve bir ürünü almadan önce internet üzerinden gerekli araştırmaları yapan bir kitle. Sunduğumuz fiyat aralıkları ve ürünlerin yanında verdiğimiz promosyonlar, düzenlediğimiz kampanyalar, vb. bu kitle tarafından hemen hergün takip ediliyor. Hal böyle olunca, e-ticarette kategori yönetiminin ürün yönetiminin yanı sıra kampanya yönetimi ve marka yönetimiyle organik ilişkilerini güçlendirmek ve bunları sürekli yenilemek gerekiyor. Bu süreçler hakkında diyebilirim ki, Kalemlik.com ekibinin güçlü kadrosunun sürdürdüğü beyin fırtınaları, bu 1 yıllık süre zarfında birbirinden güzel ve yaratıcı projelerle hem satışları, hem de marka değerimizi yükseltmemizi sağladı.

Kalemlik.com Kampanyaları
Kalemlik.com Kampanyaları

Kalemlik.com’da kategori yöneticisisiniz. Bize biraz yaptığınız işten bahsedebilir misiniz? Kategori yönetiminde en önemli konular nelerdir?

E-ticaret sektörünün bazı temel dinamikleri var. Bunları kısaca satın alma, operasyon, finans ve pazarlama başlıkları altında ifade edebiliriz. Kategori yönetimi de bu başlıklardan biri aslında ve bence, tüketicilerde kurulan ilişkilerin niteliğini belirleyen en önemli başlık. Tüketiciler sitenize giriş yaptığında alışveriş için ilk olarak kategorileri ziyaret etmekte. Sitenizle kuracakları tüm ilişkiler, bu kategorilerin niteliğine bağlı olarak şekilleniyor. Planlı bir şekilde oluşturulmayan kategoriler, tüketicilerin zaman kaybına yol açar ve bu da sitenizin ticari başarısını olumsuz yönde etkiler. Aradıkları ürünü doğru başlık altında ve kolayca bulabilmeleri, müşteri memnuniyeti için çok önemli. Tercihlere en uygun arama optimizasyonları, zamandan olduğu kadar paradan da tasarruf sağlıyor. Tüketiciler ayrıca, bu sitelere yalnızca alışveriş için gelmiyor, ihtiyaç duydukları ürünler hakkında bilgi sahibi olmak, benzer ürünler arasında fiyat ve nitelik bakımından karşılaştırmalar yapmak için de sitenizi ziyaret edebiliyor. Dolayısıyla, e-ticarette kategori yönetiminde en önemli konunun ürünlerin doğru şekilde sınıflandırılmış olması ve ürün sayfalarında gerekli bilgilerin kısa ve net bir şekilde verilmiş olmasıdır diyebilirim.

Kalemlik.com e-Ticaret Sitesi
Kalemlik.com e-Ticaret Sitesi

Kategori yönetiminde müşteri odaklı bir yaklaşımınız var diyebiliriz o zaman. Peki ürün içerikleriyle ilgili olarak hangi konulara dikkat ediyorsunuz?

Kesinlikle, kategori yönetiminde müşteri odaklı bir yaklaşımımız var ve ürün içeriklerinde de aynı yaklaşımımızı sergiliyoruz. Ürün bilgilerinin büyük bir bölümü bize tedarikçilerden XML aracılığıyla gelmekte, kalanlarını da siteye kendimiz açıyoruz. XML’den gelen ürünler hakkında bazen yeterli bilgi olmadığını görebiliyoruz. Bu gibi durumlarda ürünlerle ilgili tanıtıcı bilgileri profesyonel ekibimiz hazırlıyor. Keza, ürün görsellerinde bizi mutlu etmeyen durumlarla karşılaştığımızda, bu görselleri de yine profesyonel ekibimiz hazırlıyor. Ayrıca, ürünlerle ilgili sosyal medya içerikleri oluşturmaya ve sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmaya da büyük özen gösteriyoruz.

Buradan o zaman sosyal medyaya konuyu getirelim. Kalemlik.com’u sosyal medyada gündemin hep üst sıralarında görüyoruz. Sizin için sosyal medyanın önemi nedir?

Sosyal medya da teknolojinin ve internetin hızla yaygınlaşmasının bir diğer sonucu ve bizim için çok önemli bir konu. Sosyal medya, üretilen özel içeriklerin hedef kitleye ulaşmasında ana akım medyadan çok daha hızlı ve ekonomik çözümler sunmakta. Üstelik her türlü etkileşime açık. Yaptığımız hemen her paylaşım, site trafiğimizin artmasına büyük katkı sağladığı gibi, aynı zamanda da ticari bir sonuç doğurmakta. Daha önce de belirttiğim gibi, Kalemlik.com sitesini henüz ilk yılı içinde sektöründe öncü markalardan biri haline getirdik. Bu başarıda sosyal meydanın payı çok büyük. Tüketicilerle kurduğumuz karşılıklı etkileşimler, ticari sonuçların yanı sıra marka değerimizi de yükselten ilişkiler. Tüketiciler, hızlı etkileşimde bulunabildikleri e-ticaret kanallarını daha fazla kullanma eğiliminde. Özel olarak hazırladığımız Youtube videoları, Instagram görselleri ve blog yazılarıyla hem sosyal medyada bir hareketlilik sağlıyoruz, hem de Kalemlik.com sitesini kendi sektöründe lider konuma taşıyoruz. Ürettiğimiz içerikler, sosyal medyada oldukça ses getiriyor, çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Sanat Duvarı sitesinin değerli okurları, bizleri Instagram’da www.instagram.com/kalemlikcom adresi üzerinden takip edebilirler.

Kalemlik.com Instagram Hesabı
Kalemlik.com Instagram Hesabı

Peki, e-ticarete ilgi duyan ve kategori yönetimi konusunda deneyimlerinizden yararlanmak isteyecek takipçilerimiz için neler söylemek istersiniz?

Doğru bir kategori düzenine sahip e-ticaret siteleri, hem ticari sonuçlar bakımından, hem de marka değerlerini yükseltmek bakımından pek çok fırsata sahiptir. Kategori düzenini oluştururken tüketici odaklı olmak, arama motoru optimizasyonlarında sizi hep bir adım öne çıkartacaktır. İnteraktif içerikler ürettikçe bu başarıları daha da yükseklere taşıyabileceğinizi söyleyebilirim. Kategori düzeninde, tüketicilerin sitenizde rahatlıkla alışveriş yapmalarının yanı sıra arama motorlarıyla kurulacak etkileşime de dikkat etmelisiniz. Kategori düzeninizi baştan sağlam yapmaya ve bu düzeni hep korumaya büyük özen göstermelisiniz. Kategori düzeninizde ortaya çıkacak bir değişim, arama motoru optimizasyonlarında hem zaman, hem de sıralama açısından büyük kayıplara yol açacaktır. Ayrıca, anahtar kelimelere de dikkat etmelisiniz. Organik aramalarda anahtar kelimeler, site trafiği ve cironun artışında çok önemli. Kategori düzeninin bu anahtar kelimeleri öncelemesine büyük özen göstermelisiniz. Ve tabii, kategorilerde kullanacağınız görsellerin seçimine de dikkat etmelisiniz. Kullanacağınız görsellerin, kategorinin bütününü yansıtması gerektiği gibi, internet kullanıcılarında bu ürünlere karşı doğal bir istek uyandırması gerekir. Unutmayın ki, her internet kullanıcısı potansiyel bir e-ticaret müşterisidir ve hem kategori düzeni, hem anahtar kelimeler, hem de görsellerle ne kadar geniş kitlelere ulaşırsanız o kadar yüksek başarılar elde edebilirsiniz.

Sanatçı Dostu Kalemlik.com
Sanatçı Dostu Kalemlik.com

Bu keyifli söyleşi ve verdiğiniz bu önemli bilgiler için çok teşekkür ederiz… 🙂

Ben teşekkür ederim. Sevgiyle… 🙂PAYLAŞ
Önceki İçerikÇınaraltı Öyküleri – 11 / Bir Mektubun Ağzından
Sonraki İçerikBirtakım Ertelenmişlikler
Önder Aydın
Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda yüksek lisans eğitime başladı. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.