Nazım Hikmet 114 Yaşında

0

Türk şiirinin büyük üstadı Nazım Hikmet, 15 Ocak 2016 itibariyle 114. doğum günü etkinlikleriyle yurdun pek çok yerinde anılıyor.

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı ve Nazım Dostlarından Şiirli Kutlama

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı başkanı Rutkay Aziz ve vakıf üyeleri, Nâzım Hikmet’in eşi Vera’nın kızı, damadı ve torunu, oyuncu Tarık Akan, Nâzım Hikmeti’in Bursa Cezaevi’nden arkadaşı Morris Gabay ve de pek Nazım dostu Tarabya’da bir araya geldi.

“Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür / Ve bir orman gibi kardeşçesine” sloganıyla şiirler okuyup denize karanfiller bırakan Nazım dostlarına Sarıyer Belediyesi ve Fazıl Say öncülüğünde Nâzım Hikmet Korosu da destek verdi.

Çağdaş Türk edebiyatının büyük şairi Nazım Hikmet Ran.

Çağdaş Türk edebiyatının büyük şairi Nazım Hikmet Ran.

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi Açıldı

Şişli Belediyesi’nin 2013’te yapımına başladığı Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nin açılışı, şairin 114. doğum gününde gerçekleştirildi.

Piyanist ve besteci Timur Selçuk’un küçük bir konser verdi.

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi, “Halide Edip Adıvar Mah. Darülaceze Cad. No:2 Şişli” adresinde hizmet verecek. Kültür evi tüm Nazım dostlarını ve meraklılarını ağırlamaya hazırlanıyor.

Kadıköy Belediyesi Nazım Hikmet’in Doğum Gününü Kutladı

Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezinde anma töreni gerçekleştirdi. Kemal Kocatürk, şairin şiirleriyle etkinlikte yer aldı. Didem Balık ve Sinem Balık ise Nazım’ın bestelenmiş şiirlerini seslendirdi. Ayrıca gecede Nazım’ın hayatından kesitlerin yer aldığı bir sinevizyon gösterimi yer aldı.

Nazım Hikmet Kültür Merkezi öncülüğünde Nazım Oyuncuları'ndan oluşan Okuma Tiyatrosu "Memleketimden İnsan Manzaraları"nı yurdun birçok yerinde sahneleyecek.

Nazım Hikmet Kültür Merkezi öncülüğünde Nazım Oyuncuları’ndan oluşan Okuma Tiyatrosu “Memleketimden İnsan Manzaraları”nı yurdun birçok yerinde sahneleyecek.

NHKM, Nazım Oyuncuları ve Okuma Tiyatrosu’ndan “Memleketimden İnsan Manzaraları”

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi, Nâzım Hikmet’in 114. yaşını “Memleketimden İnsan Manzaraları”yla Anadolu’nun her köşesine taşıyacak. Kültür merkezinden yapılan açıklama şu şekilde:

“114. yaşını selamladığımız Nâzım’ın; umuduna, aşklarına, sevinçlerine, hüznüne, eşitlik ve özgürlük tutkusuna yeniden el sürüyor, ilk yola çıkışımızda sahneye taşıdığımız Memleketimden İnsan Manzaraları’nı bu kez, Nâzım oyuncularının ve Kültür Merkezimizin bir parçası olan Tuncer Necmioğlu’nun oyunlaştırdığı haliyle sunuyoruz.”

14 Ocak saat 20.00’de SES Tiyatrosu’nda Nazım Oyuncuları tarafından ilk gösterim gerçekleştirildi.

15 Ocak’ta Ankara ve İzmir’de ve Anadolu’nun birçok yerinde oyun sahnelenecek.

Memleketimden İnsan Manzaraları’nın kadrosuysa şu isimlerden oluşuyor.

  • Yazan: Nâzım Hikmet
  • Oyunlaştıran: Tuncer Necmioğlu
  • Yönetmenler: Metin Coşkun, Orhan Aydın
  • Yönetmen Yardımcısı: Eylem Aydın
  • Işık Tasarımı: Yüksel Aymaz
  • Oyuncular: Cezmi Baskın, Metin Coşkun, Levent Özdilek, Orhan Güner, Levent Ülgen, Cansu Fırıncı, Ender Yiğit, Ayşegül Alpak, Ali Gül, Orhan Aydın.

Çankaya Belediyesi Nazım’ın Doğum Gününü Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde Kutladı

Çankaya Belediyesi, ünlü ozan Nazım Hikmet’in 114. yaşını Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde kutladı. Etkinliğe, Müzisyen Mehtap Meral “Nazım Şarkıları”nı seslendirdi. şair Haydar Ergülen de yaşamı ve yapıtlarını doğrudan etkileyen Nazım Hikmet’in yaşamı ve şiirlerinin anlatacak.

Paylaş

Yazar Hakkında

Önder Aydın

Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda eğitime başladı. Şu an yüksek lisans tezini hazırlamaktadır. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.

Cevap bırakın