İnce Sözlerin Peşine Düşmek

0
15
İnce Sözlerin Peşine Düşmek

“Kafa sayısınca düşünceye ihtiyacımız var. Ama Gönül sayısınca sevgi yoksa neye yarar?” Bugün okuduğum en güzel cümle. Sıradan bir günde yazılarımı yazarken araya giriverdi bu cümle. Geçiştiremedim. Takıldım işte. İnce sözlerin peşine düştüm yine. Bir düşüneyim, nefes alayım istedim. Her şeyden üstün gelen o duyguyu anlamayı iki cümle ile açıklamış aslında.  Düşünmek yetmez, fikirler gönülle ortak edilmeli. Eksiklik bu belki de. Hissetmeden söylenen söz ve kurulmuş cümle zihnimizin gerisinde kalmış, bedenimizin arkasındaki gölge gibidir. Doğru ya insan için vazgeçilmez kılınan bir tek nesne varsa o da unutmaktır. Evet, hatırlamak kadar önümüze her gün sunulan bir ürün gibi gerçeği bilinmez, naif tarafıyla büyüyen, sonra avunmak için alnımızdaki çizgiler kadar sık olan kafamızdaki soru işaretleri gibidir unutmak. Zaman dediğimiz şeyin tanımını yapamayışımızın sebebi de bundan geliyor esasında. Elveda diyen unutulmuşluk sanrıları arasında, bölünmüş bir tasarım olan dünyanın ahvaline dair buruk, küçük tebessümler silsilesi… Varlığımızı sorguladığımız ince ayrıntıların, güzel latifelerin en müstesna tarafında ikamet eden anılarımız ve hayatımızdan çıkıp giden küçük şeyler… Böyle ifade ediyorum da aslında küçük dediğime bakmayın, bunlar önemsemeden yaşayamayacağımız şeyler elbet. İncelikler, adanmışlıklar, vefa, dostluk, hayaller, ertelenmişlikler, hatır, gönül ve her şeyden en önemlisi hayatımızdan çıkıp giden mavilikler… Üç noktayı da hiç sevmem ama, tamamlanmayan cümlelerin imdadından çok, anlatamadıklarımın gizlenişidir üç nokta kimi zaman.

Gönlüme çiçekler açtıran kelebek misali günlerdeyim. Ama ne çare, gönlüm bazen unutanların ve de unutmak zorunda olduklarımızın peşine düşüyor. Çoğu kelimem ve noktalarım da yarım kalıyor bu yüzden. Ne yeni arkadaşlar, ortamlar, geziler, yazılar ne de çeşitli televizyon programları… Sarmıyor hiçbiri; konuşmanın ortasına ‘hoş düşecek’ bir telaş ve bir çay teklifi tesadüf etmedikçe… Yine de hatırlamak isterseniz tavsiyemdir, ince sözlerin, bir kelimenin ve her şeyden önemlisi çiçekler açtıracak bir sevgilinin peşine düşün…

PAYLAŞ
Önceki İçerikAkıl / Şiir
Sonraki İçerikDünya Yazarlarından Yazarlık Dersleri Raflarda
Merve Kantarcı Çulha
Doğuş Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldum. Ekonomi ve Finans üzerine yan dal yaptım. İlginç olan her şeye hayranım. Farklı olan her hikayeden notlar alıyor ve artık paylaşmanın zamanı olduğunu düşünüyorum. Özgürlüğün var olduğuna inanmıyor bir de üç noktayı hiç sevmiyorum. Editör olarak yazma hevesine layık olmaya çalışıyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here