Mor Karbasi, İsrail asıllı bir şarkıcıdır. Müzik çalışmalarının genelini İspanya’dan sürgün edilen Yahudilere ait Judezmo, Spanyolit veya Sephardic olarak da bilinen “Antik Ladino dili” ve “Ladino” müziği üzerinedir ve 15.yy İspanya’sının Sefarad öykülerini müziğinde işler. Bunun yanı sıra müziğinde Fas ve İran esintileri de görülür. Geçmiş kültürel değerlerine bağlıdır ve müziğinde gelenekselliğin varlığı izlenmektedir.

Mor Karbasi, etnik müzik ve flamengonun en iyi örneklerinden birisidir.
Mor Karbasi, etnik müzik ve flamengonun en iyi örneklerinden birisidir.

Kudüs doğumlu olan İsrailli sanatçı yine İsrail’de bir üniversiteden mezun olduktan sonra askere gitmiş ve 18 ve 20 yaş arasını İsrail ordusunda müzik yaparak geçirmiştir. Sonrasında sevgilisinin peşinden Londra’ya gitmiş ve müzik hayatındaki ilk ciddi çıkışını burada yapmıştır.

Tarz olarak Mariza ve Yasmin Levy ile yakın gibi görülse de dinleyicileri çok iyi bilir ki kendine has bir farklılığı vardır. Bu benzerlik kendisine sorulduğunda ise, bu benzerliği folk müziğin birçok ortak noktaya sahip olması sebebine bağlıyor ve kendisinin ne Mariza’ya ne de Yasmin Levy’ye aslında benzemediğini ifade ediyor.

Bunun yanında Portekizli ünlü fado sanatçısı olan ve “Rainha do Fado / Queen of Fado” (Fadonun Kraliçesi) olarak da bilinen  Amalia Rodrigues’in hayranıdır. Bu nedenle kimi parçalarında fado etkisi de görülür.  Ayrıca kendisi İsrailli etnik müzik sanatçısı olan “Shlomo Bar” hayranı olduğunu da söylemektedir.

“Shecharhoret”, “Judia” (Judia yahudi anlamına gelir ve şarkı Yahudi kaderinden bahseden metaforik bir parçadır), “Roza”, “La galana i la mar “ve özellikle de “Puncha Puncha” benim dinlemekten inanılmaz keyif aldığım parçalarıdır.

İsrailli sanatçı, birçok şarkısıyla müzikseverlerin beğenisini topladı.
İsrailli sanatçı, birçok şarkısıyla müzikseverlerin beğenisini topladı.

Karbasi’nin müziklerini etnik müzik severlerine ve flamenko sevenlere şiddetle tavsiye edebilirim. Hele ki “Roza” ve “Puncha Puncha” benim için her açıdan çok etkileyici olan parçalarıdır ve söylemeliyim ki Mor Karbasi keşfe değer çok özel bir müzisyen/sanatçıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here