Cem Yıldız İle Halimiz Ahvalimiz

0
286
Cem Yıldız İle Halimiz Ahvalimiz

Merhaba sevgili Sanat Duvar’ ı okuyucuları…

Bu hafta, cümbüş, ud, percüssion, gitar, klavye ve ana enstrüman olarak bağlama ile nice proje ve esere can veren Türk Müzisyenlerimizden “Cem Yıldız” ile sanat ve yaşam hakkında sohbet ediyoruz.

Cem’anAsk ImkansizHalimiz Ahvalimiz Koro İle T.H.M Ezgileri, Vol. 1Ozanların Diliyle Hacı Bektaş-ı Veli, Vol. 2 albümleri ile dinleyicisiyle buluşan Müzisyen Cem Yıldız aynı zamanda 2005 yapımı “Hırsız Polis” dizi müziği olan “ İmkansız ve Yarım Bıraktın” ile uzun süre hafızalara kazınmış olan duygu yüklü şarkının bestecisi ve yorumcusudur. 1970, Erzincan doğumlu Cem Yıldız  1970, Erzincan doğumlu Cem Yıldız  Orient Expressions müzik grubuna ise  “bağlama” enstrümanı ile eşlik etmektedir.

Yıldız Tilbe, Zülfü Livaneli, Şükriye Tutkun ve Sabahat Akkiraz gibi kıymetli sanatçılarla çalıştığı yıllarda aynı zamanda  DMCDoublemoon, Metropol Müzik, Özdiyar Müzik şirketleri ile nice başarılı projeye imza atmıştır.

Sanat hakkında ki görüşlerini öğrenmek adına hazırladığımız sorulara Sanat Duvar’ ı okuyucuları için yanıt veren “Cem Yıldız’ a sanat ve duygu dolu çalışmalarının devamını dileriz…

 

  •  İlham aldığınız ustalar, sanatçılar kimlerdir?
  • İlham aldığım zaman içinde çoğalıp değişti diyebilirim. Bu işlere başladığım ilk yıllarda “Arif Sağ” saz çaldığım için en büyük idolüm idi. Sonrasında ise “Orhan Gencebay” hayranlık duyduğum ustalardan biridir. Müziğe devam ettiğim, okul yıllarımda etkisinde kaldığım “Neşet Ertaş, Ekrem Çelebi ve Feyzullah Çınar’ dan” ayrıca bahsetmeliyim… Ve sonrasında özelikle evrensel müzikle ilgilenmeye, dünyayı keşife başladıktan sonra “Paco de Lucia (gitar), Yahudi Menuhin(keman)…gibi dönem içerisinde değişen ilham aldığım farklı sanatçılar oldu. Ustalarımız, atalarımız bizlere her dönemde ışık, kaynak olmuştur.
  • Sanatın toplumu iyileştirici, şifacı gücü hakkında neler söyleyebilirsiniz?
  • Sanatın, neyi ne kadar iyileştirdiği hakkında net fikrim yok ama artık sanat günümüzde olmazsa olmaz diyebilirim. Kıymeti ve insan üzerinde ki etkisi gittikçe değer kazanan kavramlardan biri. Örneğin, bir hafta hiç müzik dinlememeyi deneyin bakalım nasıl hissediyorsunuz.
  • Sanata ilginizin başladığı yıllardan bahsedebilir misiniz?
  • Son beş yıl diyebilirim aslında çünkü sanat mevzuatı, kısmen akılla kavrayıp en çokta hissedişle ilerleyen bir olgu olmasından kaynaklanmasıyla entegre bir durum oluşu oldukça etken diyebilirim. Çocukluk yıllarımdan bahsedecek olursam eğer ilk olarak 10 yaşımda blok flüt ve ardından uzun hayat yolculuğumda yarenim olan bağlamayla tanışmış olmam sanata başlangıç yılı olarak kabul edilebilir fakat olayın bilinçle tam olarak kavranışı, kesinlikle son beş yıl diyebilirim. Özellikle de “Halimiz Ahvalimiz” isimli halk müziği radyo repertuarı 8 albüm ile yine ses ve saz sanatçılığı olarak katıldığım J.Pierre Samadi ve Rüstem Mahmutzade ile hazırlamış olduğum “HU” isimli kendi projemde çok daha bilinç ve yükselişle ilerlediğine emin olduğum hissediştir, benim için sanat kavramı.
  • Sizce sanat nedir?
  • Bence sanat, belli bir uygarlığın, belli bir dönemin anlayış ve beğeni ölçülerine uygun olarak toplum tarafından geliştirilen ve dönüştürülen, yaratımı sürekli devam eden anlatımdır. Toplumlar ve yaşanmışlıklar devam ettikçe şüphesiz ki sanatta başlı başına, her daim var olacaktır.

 

  • Sanat Duvar’ ı okuyucuları adına, değerli görüşleriniz ve sanata olan emekleriniz için teşekkür ederiz. Yolunuz açık ve aydınlık olsun. Hoşça ve sanatla kalınız.
PAYLAŞ
Önceki İçerikMakedonya Gezisi Üzerine
Sonraki İçerikBabam
Tülay Çağlar Kadı
İletisim Sanatlari fakultesi mezunudur. Akademik öğrenimine, İstanbul Ünversitesi Tarih öğrencisi olarak devam etmektedir. Arkeoloji, sanat ve tarih ve sosyoloji ilimleri kişisel ilgi alanlari olan yazarimiz, 2004 senesi itibari ile Sabah gazetesi başta olmak üzere birçok medya yapısında görev almıştır. Şimdilerde ise çalışmalarına, özel öğrenim kurumlarının yayınlarına bireysel olarak destekleyerek devam etmektedir. Sanat ve sanat severlerin yaşama dair bakış açılarını ve deneyimlerini röportaj sonrası desteklediği yazılar ile Sanat Duvarı takipçilerine, 2015 senesi itibariyle ulaştırmaktadır. Değerli yorum ve önerileriniz ile buluşmak üzere.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here