Boris Mikhailov Yesterday’s Sandwich Sergisi

0

Boris Mikhailov 1938 Kharkov doğumlu sosyal gözlemci ve belgesel fotoğrafçısıdır. Mühendislik eğitiminin ardından çalıştığı fabrikadan, şirketin karanlık odasında unuttuğu fotoğraf negatifleri nedeniyle ayrılıp fotoğrafçı olmayı seçti.

Sosyal baskıyı, yoksulluğu, evsizler için yaşamın zorluğu ve çaresizliğini belgeleyen ‘Vaka Geçmişi’ adlı fotoğraf serisiyle toplumun kendinden koparıp yadsıdığı parçaları, bir bakıma koparanların gözleri önüne serdiği çarpıcı çalışmasıyla büyük ses getirmişti.Sanatçının Galeri Artist’te kapılarını açan Yesterday’s Sandwich (Dünkü Sandviç) isimli fotoğraf sergisi 30 Ocak ile 7 Mart 2018 tarihlerinde ziyaret edilebilir. Çağdaş fotoğrafçının 1960’lı yıllardan bu yana çektiği fotoğraflardan oluşan bu sergi ismini, görsel bir sandviç oluşturmak üzere kat kat birbirinin üstüne binmiş ve sansür sebebiyle gün ışığı görebilmek için 50 yıl kadar beklemiş görüntülerden alıyor.

Sanatçının gözünden insanlığa ve yaşadığı döneme bakmak rahatsız edici olmasının yanı sıra büyük de bir ders niteliğinde.

 

Paylaş

Yazar Hakkında

Melike Ayhan

Sakarya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümü son sınıf öğrencisidir.

Cevap bırakın