Black Panther Film Eleştirisi

11
109
Black Panther Film Eleştirisi

Marvel’ın Black Panter karakteri hakkında filmi izlemeden bir ön tahmin yapmak için bu yazıyı yazmak istedim.Önce filmden biraz bahsetmek istiyorum. T’Challa, Wakanda Kralı olan babasının ölümünün ardından Afrika’daki bilinmeyen bu krallığın başına geçer. Çizgi roman dünyası ile ilgisizseniz Kara Panter ile tanışıklığınız Kaptan Amerika: İç Savaş filmine dayanıyordur sanırım. Filmin başrollerini Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong’o paylaşmaktadır. İsimleri çoğumuza pek tanıdık gelmese de gördüğünüzde tanıyabileceğiniz oyunculardır. Bu kısa tanıtımdan sonra film ile ilgili yorumuma geçmek istiyorum.

Bu filmin sinemada tutacağını düşünmüyorum, tabi bu bir tahmin. Bunun  nedenlerini kendimce şöyle sıralamak istiyorum:

1) Kara Panter karakteri çok tanıtılmadı ve insanlara sevdirilmedi. Aslında çok köklü kültür ve gelişmiş bir teknolojiye sahip bir ülkeden geliyor. Ama bu ülke Amazonların Themiscyra adası gibi bilinen bir yerleşim yeri değil. Bilinmeyen bir uygarlık birden seyirciye sunuluyor. Halbuki Marvel gibi bir firma filmlerinin tanıtımını çok iyi yaparken bu film için böyle bir çabasını göremedim.

2) Siyah oluşu.(ne alakası var dediğiniz duyar gibiyim) Irkçılık dünyanın her yerinde mevcut herkesin ağzında her ne kadar hümanist yaklaşımlar dolaşsa da iş yapmaya gelindiğinde tam tersi olur ki dünyada örnekleri bolca mevcut. Ama çizgi dünya üzerinden örnek vermek istiyorum çünkü konu çizgi ne de olsa. Örümcek Adam karakteri bilindiği üzere sürekli farklı oyuncular üzerinden yeniden yapılıp duruyor. Maskeli bir kahraman olmanın faydaları sanırım. Henüz sinemada olmadı fakat Örümcek Adam çizgi filmlerinden bazılarında farklı evren,boyut veya zamanlarda farklı örümcekler vardır ve gelecektekilerden biri de siyahtır. Siyah bir Örümcek Adam var ve bunu çizgi dizi yapmak istediler ve yaptılar da fakat izlenmediği için kaldırılmıştı. Yani sadece Amerika’daki Siyahlar izlese yine tutardı fakat demek ki onlar da izlemedi.

Bunun dışında Kara Panterler diye geçmişte siyah insanların haklarını savunabilmek için kurulmuş bir grup da bulunmaktadır ve halen çoğu insan için kabul edilmiş bir grup değildir. Aynı isme sahip bir kahraman oluşturulması, bu gruba düşman olan ya da bu gruba karşı hoşgörü beslemeyen insanlar için kesinlikle ön yargı ile yaklaşacakları bir film olacaktır.

3) Kaptan Amerika: Kahramanlar Savaşıyor(İç Savaş) filminde Yenilnezler’in bir kısmının karşısında oluşu. Her nedendir çok düşünüp üstüne araştırma yapmadım ama genelde Kaptan Amerika idealist olduğundan olabilir sevilmese bile saygı duyulan bir karakter. Kaptan’ın karşısında olunca insan bir noluyor buna ayıp değil mi diyor hem adam genç ve dinamik olsa da yaşça büyük ve tecrübeli 2.Dünya Savaşı’nı görmüş bir dede sonuçta aslında.

Bu sebeplerden ötürü tutacağını sanmıyorum ama 16 Şubat 2018’i bekleyip görmek lazım hasılatları ve izleyici oranlarını. Şimdiden sizlere iyi seyirler dilerim.

PAYLAŞ
Önceki İçerikKayseri Medyum
Sonraki İçerikHafızasını Kaybeden MÜZEDEN Bir Traktöre MEKTUPLAR 28 Şubat’ta DasDas’ta!
Yaşam Kaya
Ankara'da doğdum. Latin Dili ve Edebiyatı önlisans, Türk Dili ve Edebiyatı lisans mezunuyum. Şu an Halkbilim bölümünde yüksek lisans yapıyorum. Fantastik ögeleri barındıran bütün konuları severim. Online strateji oyunları ,şu sıralar League of Legends, oynarım. Film ve dizi izlemek benim için hobiden öte bir zevk. Gerçek dünyada hayal kurmaktansa kurgulanmış bir dünyada gerçekleşen hayaller yaşıyorsunuz.

11 YORUMLAR

 1. Yazınız için teşekkürler filmin trailleri ve soundtrakları dikkat çekici olmasına rağmen yeterli düzeyde tanıtım çalışması yapılmadığını düşünüyorum ben de

  • Cagri Bey yorumunuz için teşekkür ederim. Kesinlikle tanıtım yapmadılar ama sebebini kesin olarak bilmek imkansız ama örnek vermek gerekirse Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı filminde televizyon reklamları dışında hangi takımdasın şeklinde oyuncak reklamları bile vardı. Bu filmden bu tarz filmleri sevenler dışındaki çoğunun haberi yok. Ama yine de belirli bir seyircisi de olacaktır tabi ki

 2. Haklı olmakla birlikte unuttuğun bir konu var Yaşam. Marvel evreni ne olursa olsun izleyici tarafından çok beğenilen yapımlara imza atıyor. Bu filmin de bir şekilde tutulacağını ve kahramanımızın izleyicilerce beğenileceğini düşünüyorum.

 3. Yazın için teşekkürler ama haklı olmakla birlikte unuttuğun bir konu var Yaşam. Marvel evreni ne olursa olsun izleyici tarafından çok beğenilen yapımlara imza atıyor. Bu filmin de bir şekilde tutulacağını ve kahramanımızın izleyicilerce beğenileceğini düşünüyorum.

  • Azem Bey öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Filmin izleneceği konusunda haklisiniz tabi ki ama bir Marvel filmine göre çok geride kalacağını düşünüyorum. Şu an bir film yapıldığında içinde bir süper kahraman olduğunda o filmin zaten belirli bir hayran kitlesi var. Örneğin 2018 yılı mayıs ayı için planlanan Marvel’ın Infinity War filminin reklamları ocak ayından hatta biraz daha öncesinden başlatıldı. Bu filme daha az bir önem verildiğini düşünüyorum. Filme az bir süre kaldı. Bekleyip görmek lazım. Iyi seyirler

 4. Gerçekten filmin reklamının verilmediğini düşünüyorum ben de. Firma sanki bu filme o kadar da önem vermiyor gibi. İzlenme oranlarının Yenilmezler’in gerisinde kalacağını düşünüyorum.

 5. Karakterler hakkındaki ve filmin tutmayacağı konusundaki açıklamalar mantık çerçevesinde. Yorum gerçekten başarılı. Teşekkür ederim.

  • Film ayrıca tüm zamanların en çok hasılat yapan 10.filmi de oldu. Ama 1997 yılındaki Titanik halen 2.sırada ve 2009’da çekilen Avatar ise 1.sırada ve bu filmler kültürel bir derinliği olan Kara Panter filmini ikiye katlamışlardır. Daha 1 yılı dolduramamış bir filmin 6. ve 10.sıradaki yerlerini başarı olarak görüyorsan bu sana kalmış. Bunun dışında başarı ölçütün para ise bu daha komik.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here