Black Mirror Dizisi Üzerine…

0
33
Black Mirror Dizisi Üzerine...

Herkese Merhabalar,

Son zamanlarda Netflix dizilerini izlemeye başladım. Birçok dizi kaliteli, güzel ve seyredilmesi gerekilen dizilerden. İster komedi ister gerilim ister drama…İstediğiniz her türden dizi bulabilirsiniz. En son; Mindhunter (Psikoloji), La Casa De Papel (Gerilim) izledim. Son dizim ise; Black Mirror.

Black Mirror, bir sezonda az bölümden oluşan her bölümü ayrı bir konuya sahip bir dizi. Dizilerin temaları; ileri teknoloji. Bildiğiniz gibi artık teknoloji hayatımızın içerisinde, ayrılmaz bir parçası. Eskiden mektuplar var iken şimdi bir parmağımızla yazı yazıp dünyanın bir ucuna gönderebiliyoruz. Sosyal medya deseniz; tartışılmayacak şekilde hayatımızı olumsuz olarak değiştirmeye başladı. Sohbet ederken bile elimizde telefonları bırakamıyoruz. Bir yaşında çocuk bile arık telefon izleyebiliyor hatta telefondan bir şey izleyemeden yemek yemiyor…. Black Mirror bu teknolojiyi başka açıdan size sunuyor. Olumlu, olumsuz, teknolojinin en uç noktalarını gösteriyor. Biraz bilim kurgu ama izlerken ”Keşke olsa” veya ”İyi ki böyle bir teknoloji yok” gibi yorumlarda bulunuyorsunuz kendi kendinize.

İzlediğim bölümlerden birinde şöyle bir tema vardı. Herkesin bir puanı var. Aynı instagram gibi. İnsanlar paylaşımlar yapıyorlar diğer insanlar puan veriyor. Bir insanın yüzüne baktığınız zaman o insanın puanını yanında görebiliyorsunuz. Bu puanlar o kadar önemli ki; puanınız 2.5 olursa işten bile atılabilirsiniz. Bazı evleri satın almanız için puanınızın 4.0 olması lazım. Bölümün ana karakteri istediği evi alması için puanını yükseltmesi gerekiyor ve bunun için en yakın arkadaşının (neredeyse 5 puan olan) düğününe gitmesi gerekiyor. Bunu yapabilmek için elinden geleni yapıyor. Amacı o çevreye girebilmek. Aynı şekilde arkadaşının da amacı; düşük puanlı arkadaşını düğüne davet ederek insanların taktirini toplaması. Yani her şey karşılıklı çıkara bağlı… Aslında ne kadar da günümüze uygun bir konu…

Lafı fazla uzatmadan sizi de sıkmadan izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum.

Sevgiler…

 

PAYLAŞ
Önceki İçerikKim-lik / Görünen Görünmeyen
Sonraki İçerikDefolu İnsanlık
Ceren Baran Demir
Ceren Baran, 02 Ağustos 1989 doğumludur. Küçüklüğünden beri tiyatroya olan sevgisi sonucunda Haliç Üniversitesi Konservatuvar Tiyatro bölümünü kazandı. Mezuniyetinden hemen sonra akademik ingilizce-TOEFL eğitimi için NYC'a gitti. Amacı Amerika'da tiyatro alanında yüksek lisans olmasına rağmen yemeğe olan ilgisi onu başka bir yola soktu ve İstanbul'a dönerek USLA AKADEMİ'de Prof. Ekmek ve Pastacılık eğitimi aldı. Mrs. Cupcake Dessert Boutique'de stajını yaparken drama,tiyatro,el sanatları ve dans alanında eğitimler alıp,atölyelere katıldı. Şuan bir kurumda Drama Eğitmenliğinin yanında butik pastacılık yapmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here