Ocak; Turgut Özakman’ın kaleme aldığı, Yıldırım Fikret Urağ’ın yönettiği bir dönem oyunu. İlk açılışını 13 Mart 2013 tarihinde Musahipzade Celal Sahnesi’nde yapmış bir Şehir Tiyatrosu oyunu.

Eserde, 1960’lı yılların Türkiye’si resmediliyor.  Dönemin siyasi ve ekonomik koşullarının etkisi ile yaşamına devam etmeye çalışan bir aile. Oyuncu kadrosunda; Aslı İçözü, Hakan Güner, Mahperi Mertoğlu, Cengiz Tangör, Erkan Sever, Mana Alkoy ve Mehmet Soner Dinç yer alıyor. Aynı zamanda Erkan Sever, oyundaki performansı ile Yeni Tiyatro Dergisi Ödülleri 2013 Yılın Erkek Oyuncusu Ödülünün sahibi.

"Ocak" oyunu bir dönemi en iyi şekilde tiyatro sahnesine taşıyor.
“Ocak” oyunu bir dönemi en iyi şekilde tiyatro sahnesine taşıyor.

Safiye ile Tarık birbirlerine oldukça düşkün, sevgi dolu bir çift. Tarık, çocuk ruhlu bir adam. Hayallerinin içinde yaşayan, yalnızca gerektiği zamanlarda hayal perdesini aralayıp gerçek dünyaya adım atmayı tercih eden bir karakter. Safiye evin annesi, çok olgun bir kadın. Evi çekip çeviren, çocuklarını idare eden ve ailenin bir arada kalmasını sağlayan çok güçlü bir karakter. Büyükanne ise evin neşesi; yer yer gidip gelen aklı ile ortamı bir anda ısıtabilen bir karakter. Nihat ise evin en büyük oğlu. Aile darboğazda iken bile girdiği işlerden peşi sıra ayrılan, özgürlük düşkünü ve hiçbir şeyi kafasına takmayan bir adam. Fazıl, ailenin geçimini sağlayan evlat. Kimi zaman ailenin yükünü taşımaktan yorulan, bunu dile getiren fakat bir türlü ailesinden kopamayan fedakar oğul. Sevda ise evin tek kızı. Ailede içinde en çok sevilen ve değer verilen kardeş. Bir gün aniden sevdiği çocukla kaçışı aileye büyük bir şok yaşatıyor. Özcan ise evin en küçük çocuğu aynı zamanda bir öğrenci. Ailenin sürekli değişen dengelerinden etkilenen ve kendisini korumaya çalışırken ne yapacağını bilemeyen, henüz bir erişkin olmamanın verdiği deli dolu halleri ve hayalleri ile kendi dünyasında yaşayan bir karakter.

Ocak; 1960’lı yıllar Türkiye’sinden izler bulacağınız, döneme dair her bir ayrıntıyı kusursuz bir oyunculuk ve sahne performansı eşliğinde seyredebileceğiniz bir oyun. İki perdeden oluşan ve yaklaşık 2 saat 15 dakikalık süresi ile kaçırılmaması gereken bir eser.

“Ocak” oyunu 2 Ocak 2016 Cumartesi günü Musahipzade Sahnesi’nde saat 15.00’da izleyicilerle buluşacak

Keyifli seyirler dilerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here