AŞK NEDİR?

0
124
Aşk Nedir?
Aşk Nedir?

Aşk bir insana doyasıya bağlanmak demektir.

Platon’un dediğine göre eksik parçanı bulmaktır aşk. Eksik olan yanımız, aşık olunca tamamlanır. Kadın, erkeğin kaburga kemiğinden yaratılmıştır. Bu sebeple birbirini tamamlayan bir özellik gösterir. Her şey zıttıyla kaimdir. Her yaratılmış şeyin bir eşi vardır. İnsan eşini bulduğunda tamamlanır. Eşler, birbirini tamamlayıcı özellik gösterirler. Birinin yapamadığını diğeri tamamlar. Aşk böyledir. Aşık insan tamamlanmıştır. Bir yapbozda eksik parçanın bulunması gibidir.

Aşk, anlatılamaz bir varlıktır. Aşkı yaşamak, onu anlatılamaz kılmaktadır. Gerçekten aşık insan söylemekten utanır, çekinir. Ancak söylenmezse de anlaşılamaz. O nedenle, sevdiğimiz insana bunu sıkça söylemeli, gereğini yerine getirmeliyiz.

Sevgi, söyledikçe çoğalır, aşk ise söylenmedikçe can yakar. Aşkı kolay kolay söyleyemez insan. Söylediğinde de yüreği yandıkça yanar. Söylenmeyen aşk, canı yakar, kül eder.

Aşk, mecazi olduğunda can yakar, ancak ilahi olduğunda ise huzur verir. Aşk, en büyük sahibine verilmelidir. Ona karşı hissedilen aşk, insanı yücelttikçe yüceltir.  İnsanı geliştirdikçe geliştirir, olgun bir hale büründürür.

Aşk, mecazi olana değil de Allah’a olursa Hz. İbrahim ateşe atıldığında ateşin onu yakmaması gibi, insanı serin hale getirir. Aşk, Allah’a olduğunda insana güç verir. Aşk, bir güçtür. Bu manevi güç, maddi olandan daha da kuvvetlidir.

Aşk, Allah’la bütünleşirse, insanın önünde hiçbir şey engel olamaz. İlahi aşk ona öyle kuvvet verir ki, önünde dağlar dursa yine de engel olamaz.

Aşk, bir mertliktir. Aşık olan insan merttir, dürüsttür. Hissettiği gibi yaşayan insan yalan söylemez. Aşık insan mutludur da. İçi yanar, yine de mutludur. Aşk en büyük ilaçtır ona.

Aşıklık alameti, gözlerdedir. Gözlere değen güzellik, aşktır. Aşık insan gözlerini ayıramaz. Allah’a aşık insanın en büyük yükü gözyaşlarıdır. Allah korkusundan dolayı dökülen yaşlar birer inci gibidir.

Aşk, kalpleri birleştiren bir nur, bir düğüm gibidir. Ayrılmak istesen ayrılamazsın. Büyük bir büyüdür bu. Aşk, kalpleri birbirine bağlayan birer büyü gibidir.

Aşk, insanı olgunlaştırır. İnsana ulviyet kazandırır. İnsan aşkla büyür. Bitkilerin nasıl büyümek için suya ihtiyacı varsa, insanın da aşka ihtiyacı vardır.

Aşk, eksik parçayı bulmak gibidir. Arayan ancak bulanlardır.

 

PAYLAŞ
Önceki İçerikLEYLA / Şiir
Sonraki İçerikSpider-Man Homecoming: Mahallemizin Örümcek Adamı!
Dilara Pınar Arıç
26 Mayıs 1990'da İstanbul'da doğdu. Lisans öğrenimini Fatih Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı'nda burslu olarak gördü. Yüksek lisans çalışmasını Trakya Üniversitesi'nde Sünbülî Sinan'ın Menasik-i Hac adlı eseri üzerine tamamladı. İngilizce, İspanyolca bilmektedir. İnsomnia'nın Saati adlı bir öykü kitabı vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here