Çekmeceler filmi, Türk sinemasının geldiği noktayı büyüleyici bir gerçek hikaye ile apaçık şekilde selamlayan başyapıtlardan biridir.

Filmin yönetmenlik koltuğunda M. Caner Alper, Mehmet Binay gibi başarılı isimler yer almaktadır. Yaklaşık 3 yıl çalışma sürecinin oluşturulduğu filmin gişede hak ettiği yeri bulamaması şaşırılmamalıdır ve bir filmin güzelliğinin gişe olmadığı unutulmamalıdır.

Acı gerçeklerle yüzleşmenin sıcaklığını duyumsamamak kaçınılmaz. Çok tanıdık karakterler, çok yakınımızdaki kişiler, her gün gördüğümüz yüzler olduğu görülmektedir. Film, psikolojik açılardan dokunuşlarıyla belki de önemli sosyolojik tespitlerin nokta atışıyla duygularımıza  gerekli sertlikle, hayata bakışımızı gözden geçirme olgunluğuna erişmemize yardımcı olacaktır. Kadının cinselliği, konuşulamayan cinsel eğitim ve kadının güçlü bir sesi olan Çekmeceler Türkiye’de sanatın daha cesur bir adımıdır.

Filmin müziklerine ayrı bir parantez açmak gerekir. Sahnelerin melodisini hissederek çıkılan yolculuk muazzam. Zamanın filtresini notalarıyla renklendiren Hasan Özsüt, Demir Demirkan, Işıl Özsüt filmin görünmeyen kahramanları.

"Kahramanı Sen olsan da hikaye benim." Saadet.
“Kahramanı Sen olsan da hikaye benim.” Saadet.

Zihnimizin gizlenmiş “ÇEKMECELER”

Oyunculuklar tartışmasız ders niteliği taşımaktadır. Oyuncular: Ece Dizdar, Taner Birsel, Tilbe Saran, Nilüfer Açıkalın, Pınar Töre, Hakan Çimenser, Tuğrul Tülek, Ece Yüksel, Burak Altay, Yekta Kopan, Oğulcan Yapıcı, Kubilay Tunçer, Gizem Erdem, Aslıhan Erguvan, Berkay Akın, Cengiz Coşkun, Edip Saner, Ümit Olcay, Emrah Doğan, Bulut Reyhan ve Nurhan Özenen.

Titizlikle ve disiplini kaybetmeden çekildiği belli olan filmin emekçilerine teşekkür ediyorum ve sanatseverlerin bu filmi unutmayacağını bilerek, filmi seyirci ile buluşturan herkese teşekkür ediyorum.

Çekmeceler filmi çok sayıda ödül alarak adından söz ettirmiştir.
Çekmeceler filmi çok sayıda ödül alarak adından söz ettirmiştir.

Çekmeceler filminin aldığı ödüller;

  • Edirne Uluslararası Film Festivali’nden, En iyi Kadın oyuncu: Tilbe Saran
  • Malatya Film Festivali’nden ‘En İyi Kadın’ Ödülü: Ece Dizdar
  • Hasan Özsüt, Malatya Film Festivali En İyi Özgün Film Müziği
  • Nilüfer Açıkalın, New York Chelsea Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
  • Nürnberg’te düzenlenen 20. Türkiye / Almanya Film Festivali’nde En İyi Film
  • Nürnberg Film Festivali en iyi kadin oyuncu – Nilüfer Açıkalın-Tilbe Saran ve Ece Dizdar

”Bazı çekmeceler kilitli kalır. Nedenler ve cevaplar orda gizlidir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here