Zeynep Abla ile Tiyatro Sohbetleri – 3

0
12
Zeynep Abla ile Tiyatro Sohbetleri - 3
Zeynep Abla ile Tiyatro Sohbetleri - 3

Geçenlerde Defne Kültür Derneği’ndeydim. Eh konu tiyatro olunca sevgili Ödemişli kardeşlerim içim bir başka çarpıyor. Yakın zaman sonra bu bahsetmiş olduğum Dernek’te çocuklar için yetişkinler için tiyatro kursu başlatılacakmış. Ücret olarak gerçekten çok fazla uygun bir meblağ tutar isteniyor.

İlk yazımda sizlere Ödemiş’imize kazandırılan Umut Sanat Evi’nden bahsetmiştim. Oradaki tiyatro çalışmaları hızla birbirini takip edecek. Bunun yanında sevgili tiyatro sever kardeşlerim şu güzelliği de paylaşmak isterim ki yakında bu tiyatro oyunlarının yanı sıra burası farklı sanat dallarına da yer verilecekmiş.

Aynı şekilde Defne Kültür Derneği’nde de folklor türkü diksiyon dersleri gibi farklı etkinliklere de Ödemiş’imizin ev sahipliği yapacak olması ne güzel,değil mi ?

Yakın zaman önce Selçuk’taydım. Orada çok keyif aldım. Selçuk ilçesi ile Ödemiş arasında gelip giderken tiyatro adına yapılan işler içimi çoşturuyor, tiyatro adına yapılan hizmetlere değer doğrusu.  Orada uygulanan mahalleler arası tiyatro gösterileri neden burada da olmasın diye bir fikir kıvılcımı ortaya atmak isterim. Yetkili büyüklerimiz bu fikirleri topluma kazandıracaktır. Tiyatroya yapılan her yatırım aslında o ülkenin anadiline kültürüne tarihine yapılan büyük bir hizmettir.

Biz geçenlerde bizim evde birkaç arkadaş kendi hazırladığımız oyun üzerinde çalıştık.  Zilli Gaci ile Fırıldak Nuri’nin Aşkı oyunu idi. Dedikodu yapıp vaktimizi boşu boşuna harcayacağımıza bir oyun üzerinde kafa yormak gerçekten de çok daha iyi ve faydalı, değil mi canlarım ?

Her şey bir adım ile başlar sloganı doğrultusunda amatörce de olsa tiyatral çalışmalar bir anlamda da ruh dünyamızı besliyor. Yine kendi aramızda Delürcem Yav oyunu üzerinde kafa yoruyoruz. Malum gündem siyasi atmosfer oldukça yoğun, biz bu oyun ile biraz siyasete kondurup toplumsal sorunları da göz önünde bulundurmaya çalıştık, kendimizce.

Zilli Gaci ile Fırıldak Nuri’nin aşkında masum sevgilerin el değmemiş aşkların halen günümüzde de olabileceğini anımsatmak istedik.

Peki, bu kendi aramızda yapmış olduğumuz gösteriler hobi olarak amatörce başladı ama yakın zaman içerisinde daha da profesyonel bir şekilde umarız sürecektir.

Sizler de sakın ola ki yetenekleriniz köreltmeyin sanata tiyatroya biraz vakit ayırın, hayat daha da anlamlı ve güzel olacak. Artık topluma baktığınız zaman bir tiyatro metninde okuduğunuz karakterlerin vücud bulmuş olduklarını sezecek ve fark edeceksiniz. Toplumda nice Züğürt Ağalar Badi Ekremler Şabanoğlu Şabanlar var. Tiyatro bize bizi kazandırıyor, o halde daha fazla oyun daha fazla sanat diyelim.  Lütfen, Umut Sanat Evi’ni Defne Kültür Derneği’ni ziyaret edin, tiyatrosuz kalmayın. Sevgiyle hoşgörüyle sağlıcakla kalınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here