Zeynep Abla ile Tiyatro Sohbetleri – 2

0
12
Zeynep Abla ile Tiyatro Sohbetleri - 2
Zeynep Abla ile Tiyatro Sohbetleri - 2

Kültür ve Sanat Ödülleri verildiğinde reisicumhur şöyle bir itirafta bulunmuştu :’ Pek çok konuda mesafe aldık ama eğitimde ve kültür sanatta istenilen noktaya gelinmedi…’  Siyasi anlamda yapıp etmelerini ne kadar da eleştiriyor olsam Cumhurbaşkanı’nın bu itirafını son derece doğru ve haklı buluyorum. Sanat ve eğitim dini inançlar gibi siyaset üstü bir konuyu teşkil eder.

Sanat kültür çalışmalarının ülkemizde istenilen noktaya gelinmemesinin nedenlerini sıralayabiliriz. Benim için en önemli neden, ülkemizde felsefe eğitimine önem verilmiyor olmasıdır. Nedir felsefe diyecek olan sevgili dostlarımıza kısaca şöyle derim; felsefe düşünmekten korkmamak ve her düşünceye saygılı davranabilmektir. Toplumumuzda birbirimize hoşgörüyü gittikçe kaybediyoruz ve ne yazık ki daha az kitap okuyoruz. Bu minvalde de sanat ve kültür çalışmaları istenilen hedeflenen noktaya bir türlü gelinemiyor. Sanat adına yapılanlara da siyaseti alet edip kısır döngüleri yaşıyoruz.

Daha dün gibi kısa bir zaman önce Müjdat Gezen’in sanat merkezi denilen tiyatro okulu kundaklandı. anda tamamen yanmaktan kurtuldu.

Müjdat Gezen tiyatroya çok büyük hizmetleri olan tiyatro için çabalayan bu uğurda pek çok tiyatrocu yetiştiren bir sanatkardır. Kendisi yıllar önce bir kitap da yazdı : ’ Galiba Ben Bir Sanatçıyım’

Bence gerçekten sanatçı gibi sanatçı; çünkü tiyatro okulu ile bu ülkeye hizmet ediyor. Bu toprakların kültür ve sanatına hizmet etmenin yanında elde ettiği gelir ile şehit çocuklarının tüm eğitim masraflarını karşılıyor. Örneğin, İzmir Adliyesi’ni büyük bir felaketten canını feda ederek kurtaran Fethi Sekin’ in evlatlarının okul eğitim masrafları Müjdat Gezen tarafından karşılanacak. İşte, böyle bir gönül insanı olan tiyatro sanatçısı sayın Gezen birkaç zamandır hedef gösteriliyordu. Başkanlık sistemine hayır dediği için tek adamlığa hayır dediği için birilerinin hoşuna gitmedi. Sanatına tiyatrosuna bu ülke için hizmetlerine hürmet edilmesi lazımken şu yaşanılan dram gerçekten içler acısıdır.

Sonradan neden ve niçin bu ülkede sanat tiyatro istenilen düzeyde değil diye hayıflanmaları dinliyoruz.  Bir ülkede tiyatro okulu kundaklanıyorsa tiyatrocuya ağza alınmayacak ölçüde laflar edilebiliyorsa böylesi bir toplumda tiyatro sanat ne derece ilerler ki?

Bu ülkede hukuk demokrasi halen varsa son yaşanılan tiyatro saldırısı açığa çıkarılıp sebebi araştırılsın.

Tiyatro dünyasına nice isim kazandıran öğrencilere burslar veren Müjdat Gezen Tiyatro Okulu’na yapılan saldırıyı da söylenen onlarca çirkin sözü de kınıyoruz.

Bu satırları kaleme alırken yıllar önce Bursa Tiyatro Merkezi’nde izlediğim ‘Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım’ oyunu hatırıma geldi. Lütfen, gözlerimizi gerçeklere kapatmayalım olur mu sevgili dostlar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here