HONORÊ DE BALZAC

Bu ünlü ve bir o kadar başarılı yazarın “ilginç” huylarından biri eserini üretirken başına yün bir atkı takıp ayaklarını soğuk suya sokması imiş.

HONORÊ DE BALZAC
HONORÊ DE BALZAC

Bir diğer huyu ise yazarken başucunda bir mum bulundurmazsa yazamaması. Kahveye olan düşkünlüğü ile bilinen yazarımız günde 40 fincana kadar kahve tüketiyormuş ve ne yazık ki Balzac kahve zehirlenmesi yüzünden yaşamını yitirmiştir.

Victor Hugo
Victor Hugo

VICTOR HUGO

Hugo’yu bu alışkanlıklara haklı olarak eklemeliyiz çünkü gerçekten mantık dışı bir alışkanlığın altına imzasını atmıştır. Victor Hugo, hizmetçisinden tüm kıyafetlerini saklamasını istemiş böylece dışarı çıkamayacak ve eserini yazabilecektir. Kış ayının ortasında üstünde hiçbir şey olmadan sadece battaniyesine sarılarak eserler üretmiştir.

Dan Brown
Dan Brown

DAN BROWN

Yeni neslin en çok satan romanlarını yazan Dan Brown’un diğer ünlü yazarlar gibi ilginç bir yönü olmasına şaşırmamak elde değil. Dan Brown yazarken masasının başucuna koyduğu kum saatinin boşalmasıyla kalkıp şınav ve mekik çekiyor böylece daha kolay hatalarını gördüğünü ve düzelttiğini itiraf ediyor.

Charles Dickens
Charles Dickens

CHARLES DICKENS

Ünlü yazar ve toplumsal eleştirmen olan Charles Dickens, ürettiği eserlerini mavi renkte kâğıtta ve aynı renk mürekkeple yazıyormuş. Ayrıca uyku problemi yaşayan yazar yatağının tam ortasında yatmazsa uyuyamazmış böylece kollarıyla yatağı ortalar öyle uyurmuş.

Mark Twain
Mark Twain

MARK TWAIN

“Bana yatak verin, size başyapıtlar vereyim.” Diyen Amerikalı yazar Mark Twain, yatakta yazan yazarlardan biridir. Bir tomar kâğıdı kucağında taşıyan ve yatakta yazarken dolan sayfaları yere savurarak yeni sayfaya yer açan yazar başucundaki komodini sadece piposunu doldurmak için kullanırmış.

James Joyce
James Joyce

JAMES JOYCE

Writer’s Museum’da el yazması yapıtlarının bulunduğu James Joyce, 500 kelimelik bir yazısında tamlama ve tekrarlayan tek bir kelime olmadan yazan ilk ve tek kişidir. Genellikle yazılarını yüzüstü yatarak yazan yazar, siyah mürekkep kalem kullanır ve düzeltmelerini kırmızı mürekkepli kalemle yaparmış.

Böylece ünlü yazarların bu ilginç huylarını değişik alışkanlıklarını ve başarılarını öğreniyor, edebiyata kattıkları bu önemli eserler için onlara minnettar kalıyoruz. Bu alışkanlıkları ile şahsına münhasır kişilikleri ile dikkat çeken yazarlar edebiyatın gidişatını değiştirmiş ve birçok insana ilham kaynağı olmuştur.

PAYLAŞ
Önceki İçerikSelam Sana Shakespeare
Sonraki İçerikKirpiklerce Anılar
İrem Başaran
İstanbul doğumlu.İstanbul Aydın Üniversitesi Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümüne gitti fakat edebiyat sevgisi yüzünden bıraktı. Tam bir yazma tutkunu. Sanatın resim, müzik ve edebiyat dallarına ilgili. Amatör baterist.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here