Tiyatroda Yılın En İyilerini Eleştirmenler Belirledi

0
51
Tiyatroda Yılın En İyilerini Eleştirmenler Belirledi
  • Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin “27. TEB Ödülleri” Şişli Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde sahiplerine takdim edildi.
  • TEB Ödülleri çerçevesinde Yılın Yapımı “MARTI”, Yılın Kadın Oyuncusu NEZAKET ERDEN, Yılın Erkek Oyuncusu MURAT AKKOYUNLU, Yılın Yerli Oyun Yazarı AYSEL YILDIRIM ve DUYGU DALYANOĞLU olarak belirlendi.
  • ŞEVKET ÇORUH yönetimindeki BABA SAHNE, 2018 TEB Özel Ödülü’ne, Prof. Dr. ZEHRA İPŞİROĞLU ve MÜJDAT GEZEN 2018 TEB Onur Ödülü’ne layık görüldü.
  • 200’ün üstünde davetli katılımıyla gerçekleşen ödül töreninin sunuculuğunu sinema ve tiyatro oyuncusu Ece Dizdar yaptı. Müzisyen Fide Köksal ise performansıyla konuklara keyifli dakikalar yaşattı.
Şevket Çoruh, Müjdat Gezen, Murat Akkoyunlu

 2018 TEB Ödülleri’ne değer görülen eser ve sanatçılar Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin, 2017-2018 sezonunda sahnelenen tiyatro oyunlarını göz önünde bulundurarak, üyelerinin katılımıyla yaptığı değerlendirme sonucunda belirlendi. TEB üyesi eleştirmen ve akademisyenlerin oylarıyla seçilen, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde açıklanan en iyilere, Şişli Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde gerçekleştirilen törenle ödülleri takdim edildi. Ragıp Ertuğrul, Nalân Özübek, Dr. Öğr. Üyesi Özlem Hemiş, Ayşe Draz, Doç. Dr. Hasibe Kalkan, Araş. Gör. Ozan Ömer Akgül ve Prof. Dr. Filiz Elmas’tan oluşan Yönetim Kurulu, ödüllerin demokrat bir seçimle belirlendiğinin altını çizdi.

Nezaket Erden, Tilbe Saran

Ahmet Sami Özbudak çevirisi ve Serdar Biliş’in rejisiyle sahnelenen Anton Çehov’un ünlü oyunu “Martı”, Yılın Yapımı Ödülü’nü Doç. Dr. Hasibe Kalkan’ın elinden aldı. Pürtelaş Tiyatro prodüksiyonu “Martı”nın Sahne ve Kostüm Tasarımı Gamze Kuş, Müzik Çiğdem Erken, Koreografi Tuğçe Tuna, Işık Tasarımı Cem Yılmazer, Video ve Animasyon Ezgi Kaplan imzasını taşıyor.

Latife Tekin’nin Sevgili Arsız Ölüm romanından Nezaket Erden ve Hakan Emre Ünal tarafından uyarlanarak yönetmenliğini Hakan Emre Ünal’ın üstlendiği Seyyar Sahne yapımı “Sevgili Arsız Ölüm-Dirmit” oyunundaki rolüyle Nezaket Erden, Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü’nü Tilbe Saran’dan aldı.

Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü kategorisinde ise Sebastian Siedel’in yazıp Yücel Erten’in çevirdiği, Emrah Eren rejisiyle sahnelenen, Baba Sahne yapımı, “Bir Baba Hamlet” oyunundaki performansıyla Murat Akkoyunlu, ödülünü geçen yılın ödül sahibi Tolga İskit’ten aldı.

Yılın Yerli Oyun Yazarı Ödülü de Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu yapımı, Aysel Yıldırım, Duygu Dalyanoğlu ve Sevilay Saral tarafından yönetilen “Zabel”in yazarları Duygu Dalyanoğlu ve Aysel Yıldırım’a ödülleri tiyatro rejisörü Engin Uludağ tarafından verildi.

Duygu Dalyanoglu, Aysel Yıldırım, Engin Uludağ

TEB Özel Ödülü bu yıl, tiyatro salonlarının vahşice yok edildiği günümüz ortamında maddi manevi riskler alarak İstanbul’a klasik tiyatro mimarisinin vefa örnekleriyle getirerek büyük bir özveriyle yeni bir tiyatro kazandırdığı, tutarlı ve başarılı bir repertuar sunduğu için Şevket Çoruh ve Baba Sahne’ye İKSV Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz tarafından sunuldu.

Bu yıl 27. kez verilen TEB 2018 Ödülleri çerçevesinde, Onur Ödülü, içinde yaşadığımız karanlıktan payını alan tiyatro dünyasında ödünsüz tutum sergilemesi, kendine yapılanlar karşısında dik duruşunu koruması, sanat dünyamıza çok sayıda sanatçı kazandıran MSM’yi kurması ve her şeye karşın yaşatmasından dolayı Müjdat Gezen’e ve bilim kadını, akademisyen, dramaturg, çevirmen ve yazar kimliğiyle bugüne kadar tiyatroya sayısız insan, oyun ve kitap kazandırması, tiyatroda düşünselliğin ve eleştiri geleneğinin gelişmesi ve yerleşmesi için emek vermesi, 1992 yılında Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nü kurarak bu alanda pek çok insanın yetişmesine öncülük etmesi, Almanya ile Türkiye arasında hem sanatsal hem insani köprüler kurarak iki ülke arasındaki kültürler arası diyaloğa verdiği hizmetler ve üstlendiği öncü, aydın, yol gösterici, genç eleştirmenleri destekleyici yaklaşımları nedeniyle Prof. Dr. Zehra İpşiroğlu’na verildi. Müjdat Gezen’e ödülü TEB Başkanı Ragıp Ertuğrul, Prof. İpşiroğlu’na da Prof. Dr. Dikmen Gürün tarafından takdim edildi.

Müjdat Gezen, Ragıp Ertuğrul

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB) hakkında

Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Türkiye Merkezi olarak 1990 yılında kurulan birlik, tiyatro (sahne ve gösteri sanatları) alanında eleştiri disiplininin yurdumuzda gelişmesini, diğer milletlerin bu alandaki çalışmalarını, kullandıkları yöntem ve teknikleri ülkemizde tanıtarak bilimsel ve çağdaş düzeye ulaşmasını, sahne faaliyetlerimizin yurt içinde ve dışında tanıtılmasında güvenilir bir değerlendirme kaynağının oluşmasını sağlamak, etkinleştirmek, geliştirilmesini sağlamak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek amacı ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Şevket Çoruh, Leman Yılmaz

TEB Ödülleri 2018 Destekçileri

Mekan sponsoru                   : T.C. Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi

Kokteyl sponsoru                  : Efes

Baskı sponsoru                       : Rengin Matbaa

İletişim destekçisi                  : BEZE Group

PAYLAŞ
Önceki İçerikTamer Kütükçü / Tanzimat Romanı
Sonraki İçerikDilara Pınar Arıç ‘ın Kitabı Çıktı.
Önder Aydın
Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda yüksek lisans eğitime başladı. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here