Şubat Ayının Son Konseri Caddebostan Kültür Merkezi’nde…

0
652
İDSO DenizBank Konserleri’nde Şubat Ayının Son Konseri Caddebostan Kültür Merkezi’nde…

İDSO DenizBank Konserleri’nde Şubat Ayının Son Konseri Caddebostan Kültür Merkezi’nde…  Konserin Orkestra Şefi Ender Sakpınar…

Orkestra Şefi Ender Sakpınar

İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI, 22 ŞUBAT 2019 CUMA AKŞAMI KEMAN SANATÇISI JONGEUN LEE’YE EŞLİK EDECEK                                             

İDSO DenizBank Konserleri İstanbulluları klasik müzikle buluşturmaya devam ediyor. Her Cuma akşamı İstanbul’un çeşitli salonlarında müzikseverlere klasik müzik ziyafeti sunan İDSO, 22 Şubat 2019 Cuma akşamı saat 20.00’de Caddebostan Kültür Merkezi’nde ( CKM ) Orkestra Şefi Ender Sakpınar yönetiminde  solist Jongeun Lee’ye( Keman ) eşlik edecek.

solist Jongeun Lee (Keman)

Konserde; Ludwig Van Beethoven’in “Keman Konçertosu Op.61” ( * ) ve

Felix Mendelssohn’un “İskoç Senfonisi No.3, Op.56” ( ** ) adlı eserleri icra edilecek.

( * ) Beethoven’in Keman konçertosu, müzik tarihinin en meşhur eserlerinden biridir. 150 yıldan uzun bir süredir çok sayıda farklı baskısı yapılmış olmasına karşın, bugüne kadar bu baskılardan hiçbiri eseri tam olarak doğrulayamamıştır. Ludwig van Beethoven 1806 yılında  bestelediği tek keman konçertosunu kemancı Franz Clement  için yazmasına karşın, gençlik arkadaşı Stephan von Breuning’e ithaf etmiştir. Keman konçertoları arasında gerçekten de zirvede duran eser, bir bütün halinde dinlendiği zaman içtenlikli keman-orkestra diyaloğu sezilebilen, gösterişe ve solistik virtüözlüğe önem vermeyen, tekniğin üzerindeki anlamlı güzelliğiyle Beethoven’in tek lirik konçertosudur.

( ** ) İlk yorumu 1842 yılında Leipzig’de gerçekleştirilmiştir.  Felix Mendelssohnun 1829 yılında İskoçya’ya yaptığı gezi ile  “İskoç” adıyla bilinen senfoni oluşmuştur.  Aynı zamanda çok iyi bir ressam olduğu için bu yörelerin resimlerini yaparken  müziksel izlenimini ise İskoç Senfonisi ile duyurmuştur..

İDSO Müdürü & Program Koordinatörü Bülent Evcil; “ 22 Şubat 2019 Cuma akşamı gerçekleştirilecek konserimizde tüm müzikseverleri Caddebostan KültürMerkezi’nde  görmekten mutluluk duyacağız. Bu klasik müzik akşamını hep beraber yaşayalım” diyor. 

PROGRAM :

  • Ludwig Van Beethoven  “Keman Konçertosu Op.61”

                                               — ARA—

  • Felix Mendelssohn “İskoç Senfonisi No.3, Op.56”
PAYLAŞ
Önceki İçerikRefik Halid Karay’ın ‘Kirpinin Dedikleri’ Kitabında Alay
Sonraki İçerikBir Yudum Gece
Önder Aydın
Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda yüksek lisans eğitime başladı. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here