Stalk, Stalker ve Stalk’lamak!

0
78
Stalk, Stalker ve Stalk’lamak!
Stalk, Stalker ve Stalk’lamak!

Sosyal medyanın nimet olarak görüldüğü internet dünyasında neredeyse her ay yeni bir kavram ortaya çıkıyor ve kullanıcılar uzak kalmamak adına ilgi gösteriyorlar.

Ne kadar beceri o kadar stalk.

Stalk kelime anlamı olarak “iz sürmek” demek ve Stalker ise “iz sürücü”. Bu kavram sosyal medyada ve becerilerinize göre birileri hakkında olabildiğince bilgi toplamak üzerine gelişen bir kavram.  Basit kullanıcılar merak ettikleri kişileri kısıtlı yeteneklerine karşılık sosyal medya aracılığıyla iz sürmeye çalışıyorlar. Bu tür bir merak, kişinin varsa facebook, instagram, youtube, scorp, snapchat gibi organlarda gezinerek bulabildikleri her materyali kendince değerlendirerek daha çok tanıma şansına sahip oluyor.

Stalker
Stalker

Kimler ve neden yapıyor?

Kullanıcıların neredeyse tamamına yakını merak duygusuna yenilerek bazen eski sevgilisinin, iş arkadaşının veya komşusunun izini sürerek araştırma yapıyor. Bunun bir hastalık mı yoksa normal bir davranış mı olduğu psikoloji alanına giriyor. Ama en nihayetinde fazlası hem iz sürücüye hem de izini sürülene zarar verebilecek durumların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Sosyal Medyanın İz Sürücüleri
Sosyal Medyanın İz Sürücüleri

Nasıl bir çalışma?

Kullanıcılar profilini gizlememişse stalker bundan faydalanarak önce kişiye oradan arkadaşlarına ulaşıyor. Zaman ve merak duygusu baskın olduğu durumlarda bir basamak daha ileriye geçerek arkadaşlarının arkadaşlarına kadar ulaşıyor. Bu konuda ünlülerin bir sıkıntısı yok çünkü zaten nerdeyse bütün adımları görsel, yazılı ve sosyal medyada bulunuyor. Profil gizliyse sahte hesaplarla kendini ekletme yoluna gidiyor.

İs sürücüler zaten hep vardı.
İs sürücüler zaten hep vardı.

Yetenekli eller bu işi zaten yapıyorlardı.

Bilişim ve bilgisayar konusunda yetenekli insanlar bu tür bir davranışı çok önceleri üstelik daha fazlasını yapabiliyorlardı. Bir hacker bilgisine ve yeteneğine sahip kişiler, kullanıcıların sadece sosyal medyada olan profillerinin dışında hesaplarına kadar girip elde edebileceği bütün bilgileri elde ediyordu.

Stalk ve istihbarat arasındaki fark.

İstihbarat zaten kavram olarak bilgi toplama amaçlıdır. Bu bilgiyi toplamak bir istihbaratçı için yeterli gelmez çünkü bilgiyi işlemek ve tutarlı bir değerlendirme yapmak gerekir. Stalker internette dahası sosyal medyada gördüklerini kafasına veya bir kağıda dökerken istihbaratçı bu bilgileri yine bilgisayar tabanlı programlarla sınıflandırır.

Bir stalker tehlikeli olursa...
Bir stalker tehlikeli olursa…

Stalker yetenekli ve psikolojik sorunları olan biriyse!

Söz konusu verilerin işlenmesi ise SPSS (Statistical Package fort he Social Sciences) listenin en üstünde yer alır. Bu programı kullanmayı bilen biri bilgilerinizi işleyerek sizin hakkınızda sizden daha fazla bilgiye sahip olur. Mesela erkek arkadaşınızın bir başka kadınla ilgileniyor olduğunu siz dahi bilemezken o bilebilir. Hatta sizden ayrılacağı tarihi bile basit bir sapmayla dahi söyleyebilir.

Stalker için çözüm mümkün mü?

Profilinizi gizliyor olmanız sıradan bir stalker için bile yeterli gelmez. Arkadaşlarınızdan birilerinin profili açıksa ve o arkadaşınızın gönderilerinde etiketlenmiş iseniz veya o arkadaşınızın gönderisine yorum veya beğeni dahi yapsanız stalker tereyağından kıl çeker gibi bilgi elde eder.

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg yakın tarihte bir açıklama yaparak: “biz insanlara bir ses verebilmek adına bir sosyal medya organı oluşturduk.” Dedi.  Bu durumda doğru kullanım kendinizi göstermekten ziyade derdinizi anlatabilmek, bir konuya dikkat çekebilmek adına yapılan paylaşımlar bir stalker için sadece dünya görüşü olarak kalır. Bu konuda da siyasetten uzak kalmak olası diğer sorunların da önüne geçmek olur.

PAYLAŞ
Önceki İçerikAy Gözlüm
Sonraki İçerikDünya ve Uygarlık Tarihi Üzerine
Volkan Erdal
Çok uzun yıllar bilgi işlem uzmanlığı ve sistem mühendisliği yaptı. Okumayı ve araştırmayı çok sevdi. Düşünce sınırlarını zorlamayı ve en olmadık bakış açısını yakalamayı ilke edinmiş biri.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here