Şiire Tutunmak

3
18
Şiire Tutunmak

Sanatın hemen her dalını çok seviyorum; ama şiirin yeri oldukça farklı; şiir demek aslında bir anlamda felsefe yapmaktır.

Siyasetin boğucu hırçın dili yorgun gönüllerimizi daha da hırpalarken tam da böylesi bir ortamda şiire tutunmak, şiirle nefeslenmek yüreklerimizi tazeleyip gençleştiriyor.

Her şair, kendi içsel yolculuğuna bizi de dahil ederek; birkaç dakikalığına da olsa bizlere farklı bakış açıları kazandırırlar.

Geçen akşam Milas Ören’de bir şiir akşamı ziyafeti vardı. Melih Cevdet Anday’ın şiirleri okundu.

Şairleri simyacılara benzetmek ne kadar doğru olur bilinmez lakin şiirin kişiliği değiştirip dönüştüren harika bir yönünün olduğunu söyleyebiliriz.

Belki bu zamanlarda daha çok sanat daha çok şiir ile ilgilenmek ulus olarak hepimize daha iyi gelecek; çünkü her anlamda meşakkatli bir dönemden geçiyoruz.

Farklılıklarımız zenginliklerimiz olması gerekirken birbirimizi ötekileştirmenin diğer adı olup çıkıyor. Halbuki bu zamanlar ne çok kenetlenmeliyiz.

Şiirleri birer vesile bilelim; daha barışçıl daha sevgi dolu olabilmek için, ne dersiniz sevgili okur?

PAYLAŞ
Önceki İçerikYa Da Ben
Sonraki İçerikAltın Yüzüğüm Kırıldı
Avatar
17 yıldır yazı ile ilgilenen ve yazan bir felsefeci.

3 YORUMLAR

 1. Sayın Ümran Gökboğa,
  “Siyasetin boğucu hırçın dili yorgun gönüllerimizi daha da hırpalarken tam da böylesi bir ortamda şiire tutunmak, şiirle nefeslenmek yüreklerimizi tazeleyip gençleştiriyor.”
  “Farklılıklarımız zenginliklerimiz olması gerekirken birbirimizi ötekileştirmenin diğer adı olup çıkıyor.”
  “Şiirleri birer vesile bilelim; daha barışçıl daha sevgi dolu olabilmek için…” diyorsunuz. Aynen katılıyorum.

  Merhum Bülent Ecevit,
  “Her siyaset adamının siyasetten başka bir dünyası da olmalıdır. Zaman zaman o başka dünyasına geçip siyasete siyasetin dışından da bakabilmelidir.”
  “Benim için şiir yazmak özellikle siyasete girdiğimden beri bir iletişim aracı bir düşünce açıklama yolu değil bir düşünme yöntemidir.” der.

  Şiiri bir düşünme yöntemi olarak kullanıp, hayata siyasetin dışından bakmayı becerebilsek; zenginliklerimizin farkına varacağız. Daha barışçıl daha sevgi dolu bir toplum olacağız.
  Yazınız, bana yeni bir yazı için ilham kaynağı oldu.
  Teşekkür ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here