Sessiz Dostların Sesi -6- Akik

0
84
Sessiz Dostların Sesi -6- Akik

Yemen taşı olarak da bilinen Akik taşı en çok tanınan ve yaygın kullanılan değerli taşlardandır.

“Akik, evreni yerinde tutan yin ve yang’ı pozitif ve negatif güçlerin uyumunu sağlayan taş” (1) olma özelliğiyle onu çok eski çağlardan beri kullanıla gelen şifa taşı olarak bilinen özgün ve sevilen bir taş yapmaktadır.

Her bölgede farklı bir isimle anılan bu gizemli taş hem estetik güzelliği hem de yaydığı enerji nedeniyle pek çok insan tarafından sevilmiştir.

Akik isminin kökeninin Sicilya’da bulunan Achates Nehri’nden geldiği söylenir. Günümüzde birçok aksesuarlarda sıkça rastladığımız bu özel taş, eski çağlardan beri süs eşyası ve mücevher olarak kullanılmış oldukça değerli bir taştır. “Akik taşı görüntüsü itibariyle bir merkez alanının çevresinde çeşitli renklerde halkalardan oluşur.” (2)

Akik taşının bu özelliği onu sahtelerinden kolaylıkla ayırır. Akik taşını değerli yapan bu güzelliğinin yanı sıra sevilmesinin asıl nedeni kutsal sayılmasında yatmaktadır. Akik duygusal, fiziksel ve entelektüel denge meydana getiren temel taşlardan olduğu için birçok burcun da ortak taşıdır.

Akik taşı çok farklı renk tonlarında olabilir. Aksesuar dünyasında akik olarak en çok rastlanılan taş kızıl ile turuncu rengini andıran doğal taştır. Bunu yeşil akik, siyah akik ve mavi akik taşı takip eder.

“Akik, psikolojik açıdan kişinin kendini kabul etmesini kolaylaştırır. Bu da kendine güveni geliştirir. Kişinin kendisini analiz etmesini ve gizli koşulları anlamaya yardımcı olarak sağlığınızı ve iyiliğinizi tehdit eden rahatsızlıklara dikkatini çeker.”(3)

Negatif enerjileri yok etme özelliği onun İslam ülkelerinde yaygın kullanılmasına neden olmuştur. “Akik taşlı yüzük takmak berekettir, akik taşı takan kişinin akibeti güzel olur” diye bilinmesi bu taşın kullanımını bir gelenek haline getirmiştir. Özellikle Hz. Peygamberin kızıl akik yüzük takılması konusunda Hz. Ali’ye tavsiyesinin olması bu taşı sünnet geleneğinde kutsal kılmıştır. Çoğunlukla tesbih ve yüzük olarak kullanılmaktadır.

Akik Tesbih

Akik taşının en bilinen faydasının kişiyi ruhsal açıdan koruduğuna inanılmasında yattığını biliyoruz. Güçlü bir enerjisi olduğu düşünülen bu taşın gerginliği ve stresi azaltarak kişinin uyumsuzluklarını en aza indirdiği ve kişiyi sosyalleştirerek çevre ve insanlarla uyumlu kıldığı söylenmektedir. Dünyevi başarıya yardımcı olarak kişiyi yorgunluktan ve tükenmişlik duygusundan uzaklaştırdığı, ağrıları azalttığı, cilde ve kemiklere iyi geldiğine inanılmaktadır.

Akik Yüzük

Akik taşının rengi sakinleştirici ve dokusu ferahlatıcıdır. Kendi deneyimlerimden biliyorum. Erkekler arasında kullanımı daha yaygın iken kadınlar genellikle gerdanlık veya küpe şeklinde kullanmayı tercih etmektedirler. Bence akik yüzük için çok daha güzel bir aksesuardır.

Bunca stresli ortamda hele de son günlerde yaşadığımız deprem stresiyle baş etmede akik taşlı bir aksesuar edinmek yararlı olabilir diye düşünüyorum. Ne de olsa İstanbul gibi bu büyük mega köyden gidecek başka yerimiz olmadığına göre deprem çantalarımıza birkaç akik taşı koyarak korunabiliriz (!) değil mi siz ne dersiniz?

Akik küpe
Akik gerdanlık

Dipnot: (1), (2), (3) Değerli Taşlar Kitabı; Judy Hall

PAYLAŞ
Önceki İçerikBu His
Sonraki İçerikGenç Bir Kız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here