Sanatta Renklerin Rehabilite Gücü

0
554
“4661 m²: Art in Prison” (4661 m²: Hapishanede Sanat)

İsviçre’de geliştirilen bir proje ile ülkenin Lenzburg Hapishanesi’nin duvarlarına toplam 17 sanatçı tarafından resim yapıldı. Bu proje için hapishanenin toplamda 4661 metrekarelik duvarı kullanıldı. Sanatçılar, kendilerine ayrılan bölümlerde kendi tarzlarına ve isteklerine göre uygun buldukları resimlerini özgürce çizdiler. Bu proje ile sanatçıların eserlerinin çizimi esnasında ve neticesinde duydukları ve duyacakları sanatın tatminkar hissinin yanı sıra suçluların da renklerin yani sanatın gücü ile rehabilite olmaları ümit edildi.

hapishanede-sanat-9Sanatçıların resmettikleri eserlerinin uzun yıllar boyunca ve birçok suçlu tarafından gözlemlenecek olması, onların söz konusu “4661 m²: Art in Prison” (4661 m²: Hapishanede Sanat) adlı projede titizlikle çalışmalarının da bir başka sebebi oldu.

hapishanede-sanat-13
Projeye katılan sanatçılar şu şekildedir: Malik, Claude Luethi “Note”, Ata Bozacı “Toast”, Harun Doğan “Shark”, Robert Proch, Ti, Lain, David Monllor, Chromeo, Mizzo, Nevercrew (Pablo Togni, Christian Rebecchi), Sarah Parsons, Daniel Zeltner, Onur, Benjamin Solt.

hapishanede-sanat-1Projenin tüm aşamlarını anlatan ve fotoğraflayan bir kitap da yayınlandı.

hapishanede-sanat-2 hapishanede-sanat-3 hapishanede-sanat-4 hapishanede-sanat-5 hapishanede-sanat-7 hapishanede-sanat-8 hapishanede-sanat-11 hapishanede-sanat-14 hapishanede-sanat-15 hapishanede-sanathapishanede-sanat-6

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here