Sanatta Renklerin Rehabilite Gücü

0

İsviçre’de geliştirilen bir proje ile ülkenin Lenzburg Hapishanesi’nin duvarlarına toplam 17 sanatçı tarafından resim yapıldı. Bu proje için hapishanenin toplamda 4661 metrekarelik duvarı kullanıldı. Sanatçılar, kendilerine ayrılan bölümlerde kendi tarzlarına ve isteklerine göre uygun buldukları resimlerini özgürce çizdiler. Bu proje ile sanatçıların eserlerinin çizimi esnasında ve neticesinde duydukları ve duyacakları sanatın tatminkar hissinin yanı sıra suçluların da renklerin yani sanatın gücü ile rehabilite olmaları ümit edildi.

hapishanede-sanat-9Sanatçıların resmettikleri eserlerinin uzun yıllar boyunca ve birçok suçlu tarafından gözlemlenecek olması, onların söz konusu “4661 m²: Art in Prison” (4661 m²: Hapishanede Sanat) adlı projede titizlikle çalışmalarının da bir başka sebebi oldu.

hapishanede-sanat-13
Projeye katılan sanatçılar şu şekildedir: Malik, Claude Luethi “Note”, Ata Bozacı “Toast”, Harun Doğan “Shark”, Robert Proch, Ti, Lain, David Monllor, Chromeo, Mizzo, Nevercrew (Pablo Togni, Christian Rebecchi), Sarah Parsons, Daniel Zeltner, Onur, Benjamin Solt.

hapishanede-sanat-1Projenin tüm aşamlarını anlatan ve fotoğraflayan bir kitap da yayınlandı.

hapishanede-sanat-2 hapishanede-sanat-3 hapishanede-sanat-4 hapishanede-sanat-5 hapishanede-sanat-7 hapishanede-sanat-8 hapishanede-sanat-11 hapishanede-sanat-14 hapishanede-sanat-15 hapishanede-sanathapishanede-sanat-6

Paylaş

Yazar Hakkında

Önder Aydın

Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda eğitime başladı. Şu an yüksek lisans tezini hazırlamaktadır. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.

Cevap bırakın