Türkiye’de ilk kez Banksy sergisi açılıyor…

Sanatçının eski galericisi Steve Lazarides küratörlüğünde Global Karaköy’de açılacak “The Art Of Banksy Show” adlı sergide, Banksy’nin 2000-2007 yılları arasında ürettiği 100 eseri sergilenecek…

Banksy Sergisi'nde 100 eser görülebilecek.
Banksy Sergisi’nde 100 eser görülebilecek.

Gerçek kimliği bilinmeyen ünlü sokak sanatçısı Banksy’nin koleksiyoncularda bulunan eserlerini bir araya getiren “The Art of Banksy” (Banksy’nin Sanatı) sergisi dünyada ilk kez İstanbul’da Global Karaköy’de sanatseverlerle buluşacak.

Serginin, sanatçının eserlerini bir araya getiren en büyük koleksiyon olduğu belirtiliyor. Öyle ki sergide Banksy’nin farklı koleksiyonlardaki işleri teknoloji sayesinde duvarlara yansıtılacak. Hizmetçi Kız, Kırmızı Balonlu Kız, Namlunun Ucundaki Çocuklar da bu eserler arasında. Eserlerin orijinallerinin toplam değeri ise 20 Milyon Sterlin’i buluyor.

Banksy Sergisi "Golabal Karaköy"de sanatseverlerle buluşacak.
Banksy Sergisi “Golabal Karaköy”de sanatseverlerle buluşacak.

Entertainment Group, Global Yatırım ve Piu Entertainment işbirliğiyle İstanbul’a getirilen sergi 14 Ocak-14 Nisan tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Peki, kim bu Banksy?

Kendisi, gerçek bir sokak sanatçısı… Zira 10 yıldır başta İngiltere olmak üzere farklı ülkelerde yaptığı çarpıcı duvar resimleriyle nam saldı. Kimliğini sır gibi saklayan sanatçıyı herkes dünyanın dört bir yanındaki duvarlara çizdiği resimlerin altındaki imzadan tanıyor.

Banksy Sergisi 14 Ocak itibariyle 14 Nisan 2016 tarihine kadar gezilebilecek.
Banksy Sergisi 14 Ocak itibariyle 14 Nisan 2016 tarihine kadar gezilebilecek.

Banksy, 1990’ların başında serbest bir grafiti sanatçısı olarak sokaklara resimler yapmaya başlamış. Çalışmalarında genellikle anti-savaş, anti-kapitalist içerikli mesajlar veriyor. Filistin’de yaptığı siyasi eserlerle de dikkatleri üzerine toplayan Banksy aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin ünlü televizyon dizisi The Simpsons için de kapitalizm eleştirisi içeren bir giriş hazırlamıştı.

Banksy, bir sokak sanatçısı olarak grafitilerini 1990'lardan beri başta İngiltere olmak üzere birçok ülkede çiziyor.
Banksy, bir sokak sanatçısı olarak grafitilerini 1990’lardan beri başta İngiltere olmak üzere birçok ülkede çiziyor.

Banksy’nin kamu malına zarar verdiğini düşünenlerle birlikte İngiliz hükümeti de kimliğinin ifşa olması durumunda bir suçlu gibi yargılanacağını ön görüyor.

Banksy, dünyaca ünlü olmasına rağmen bugüne kadar hala ismi bilinmeyen meçhul bir grafiti sanatçısıdır.
Banksy, dünyaca ünlü olmasına rağmen bugüne kadar hala ismi bilinmeyen meçhul bir grafiti sanatçısıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here