“Sanat Duvarına” Tırmanmak İçin

1
12
"Sanat Duvarına" Tırmanmak İçin

Hünerlilerin dükkânı ve mekânı olmaz. Onlar yaratılırken kazandıkları, doğuştan gelen yeteneklerle en tenha bölgelerde bile kendilerini tanıtırlar.

Marifetleriyle bilinen bu insanlar yazdıkları yazılarla gönülleri, çizdikleri resimlerle gözleri, çıkardıkları ezgilerle kulakları hayran bırakırlar. Onlara okul ve ders, sertifika ve diploma, nüans ve nota sorulmaz.

Yaptıkları her işin taklit edilemeyen güzelliği, karşı konulamayan bir ahengi vardır. Sanat içlerine bağlanmıştır. Yazar bir defter ve kalemle iş bitirirken ressam da yine bir kalem ve kağıtla harikalar yaratır.

Seneler önce malzemelerin kıt olduğu bir dönemde yoklukla boğuşarak arşivleri domine eden ünlüler vardı. Bugün ne tarih ne zaman ne de insan bu isimleri anmadan edemez.

Ülkeler sanat alanında birbirine sunacak birşeyleri kalmadığında maziye giderek sanat adına ilkleri hizaya sokan, efsane olmuş bu değerlere işaret ederler. Gururlanmakta haklıdırlar elbette…

Sanat ve sanatçı kolaycılığı ve kopyacılığı asla sevmez. Varsa yeteneğin üretirsin, yoksa yeteneğin hazır alır tüketirsin anlayışına sığınmak birilerinin emeğine göz dikip herşeyi berbat etmekten daha iyidir.

Sanat duvarı düz olduğundan elinde tutunacak enstrümanı, dilinde söyleyecek sözü, kaleminde çizecek resmi olmayanlar malesef bir mesafe alamazlar. Zorla güzellik olmadığı gibi zorla da sanat olmaz.

Bu alanda da çıraklık, kalfalık ve ustalık vardır. Kimisi kendini bir atölyede geliştirirken bazısı fakültelerin derslerinden faydalanır. Daha farklı bir yer ise böylesi güzel sanat siteleridir.

Uzak mesafeleri yakın eden, ince düşünen emektar insanların öncülüğünde sanat icra edenler rahatlıkla birbirini tanıyacak, en güzel fikirleri harman edip sanat meydanında sergileme fırsatı bulacaklardır.

Elimizdeki telefonlar, masalardaki bilgisayarlarımız hep iş görüşmesi için alınmış diye bilinmemelidir. Şimdi onlar da sanatın bir hamuru niteliğindedir.

Kıyamet alâmeti diye nitelendirdiğimiz, ihtiyaçlarımıza fazlasıyla cevap veren bu aletleri yerinde kullanmasını bilirsek performans hep şaşırtıcı olacaktır.

Sanat kişiye asla yürüyerek kolay aşılabilen eğimli ya da düz yollar sunmaz. Duvarın dibini gösterir, tırmanmasına karışmaz. Buraya kadar yürür gelirsin. Seni yukarıya çıkarabilecek meziyet iplerin varsa eğer Sanat Duvarı sana düz gelir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here