Sanatçı İfadesiyle – Ressam Rami Alhajali

0
1568
Sanatçı İfadesiyle - Ressam Rami Alhajali

Resim hafızanın görsel kaydıdır. Ancak bir sanatçı ona gelecek algısını katmak için gerekli araçlara sahiptir. Onu şimdide yaratmak sonsuzluğun unsurlarını bir araya getirir.” Yaşamın özü varoluşumuzu sorgulayarak aktarılmaz. O ancak hayata dair duyguların ve benim de dahil olduğum insanlar arasındaki diyalogların aktarılmasıyla iletilebilir. Sanatımda bu diyalogları kendimi tanıtmak ve onlara bir mesaj göndermek için ödünç aldım. Karşılaşmalarından arzu ve hırsı ödünç aldım. Gölgelerinden fısıltıları. Anılarından umudu ve resimlerimi üretebilmek için ihtiyaç duyduğum ilhamı aldım. Farklı çevrelerden geçerek ve yeni deneyimler edinerek geçen her yeni günle amaçlarıma ulaşıyorum ve hayallerimi gerçekleştiriyorum; muazzam sanat, ki orada en sevdiğim şeyi korumak ve sürdürmek için şimdiyi haykırıyorum ve ifade ediyorum. Bu kavga benim sonsuzluk dediğim şey ve çalışmalarımın esas gayesidir.

Biyografim

1 Ekim 1985’te Kuveyt’te doğdum. Suriyeli bir sanatçıyım. Şam Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesine 2005 yılında başladım ve 2009’da mezun oldum. İhtisasımı oymacılık ve kitap tasarımı sanatı üzerine yaptım. Çeşitli tekniklere maruz kalmak Sanatın güzelliğini keşfetmemde yardımcı oldu ve beni bu tekniklerin pek çoğunu mükemmelleştirmeye sevk etti. Bitirme projemde (Mural, 2009) muhteşem bir şair olan ve bugün hala birçok artist üzerinde etkisi hissedilen Mahmoud Darwish’in Mural adlı eserinden esinlendim. 2012’de yeni bir sanat projesini ve 2014’te bir diğerini başlattım ve 2017’ye kadar her ikisinde de çalışmaya devam ettim. Bu zaman zarfında, 2013’te Lübnan’a taşınmak durumunda kaldım. Beyrut’ta iki zor yıl geçirdim ve nihayet 2015’te şu an hala yaşamakta olduğum Türkiye’ye taşındım. Şimdiye kadar yaptığım işler sayesinde bu yıl taze bir başlangıç olacak; unvansız, bağımsız bir başlangıç.

Sanatçının sergilerinden bazıları şöyle:

1. Art Circle galerisinde “Noel için sanat ver” sergisi – Beyrut 2013.

2. Kedi Kültür Sanat Merkezinde 2. Uluslararası Görsel Sanatlar Buluşması Sergisi _ Izmir, Turkey 2015.

3. Existence – varoluş – hebûnî – وجود
“Ressamlar Watfaa Wahb ve Rami Alhajali” ikili sergi

Göç Hikayeleri Festivali tarafından düzenlenen – 9/5/2018 In TYKE Cafe, Alsancak, Izmir,   Turkey.

http://Web sitesi: https://ramialhajali.weebly.com

PAYLAŞ
Önceki İçerikPoğaça Kokulu Hayaller
Sonraki İçerikSanatçı İfadesiyle- Ressam Watfaa Wahb
Avatar
1 Ekim 1985’te Kuveyt’te doğdum. Suriyeli bir sanatçıyım. Şam Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesine 2005 yılında başladım ve 2009’da mezun oldum. İhtisasımı oymacılık ve kitap tasarımı sanatı üzerine yaptım.