Malezya, Güney Asya’da doğu ve batı olmak üzere iki kara parçası halinde olup, toplam 13 eyaleti bulunan bir ülkedir. Bu 13 eyaletlerinden birisi olan Penang Eyaleti; aynı zamanda ada olup, Malezya’ya köprü ile bağlanmaktadır. Penang Eyaleti’nin başkenti ise, eyaletin orta kısmında bulunan; George Town’dur. Bu eyaleti diğer eyaletlerden ayıran özellik; sanatla iç içe olmasıdır. Çinlilerin buraya gelmesiyle birlikte sanatsal aktivitelerde artış göstermiştir. Ayrıca Asya’nın yaşam kalitesi en yüksek 10. şehridir.

Malezya, Güney Asya’da doğu ve batı olmak üzere iki kara parçası halinde olup, toplam 13 eyaleti bulunan bir ülkedir. Bu 13 eyaletlerinden birisi olan Penang Eyaleti; aynı zamanda ada olup, Malezya’ya köprü ile bağlanmaktadır.

Penang

Ülke ile ilgili kısa bir bilgilendirmeden sonra, bu eyaletin özelliğine gelecek olursa; Penang eyaleti Malezya’nın diğer eyaleti olan Malacca ile birlikte 2008’de UNESCO Dünya Kültür Miras Listesine alınmıştır. Alınma kriterleri ise, devlet binaları, kiliseleri, meydanları kısacası Çin mimarisinin korunması oldukça etkilidir.

Penang’ı Malacca’dan ayıran asıl özellik ise; sokak sanatının oldukça gelişmiş olmasıdır. 2012 yılında Penang Belediyesi Litvanyalı sanatçı Ernest Zacharevic ile sokak sanatıyla ilgili çalışmalar yürütmüş ve Penang sokakları bu sayede renklenmiştir.

Ülke ile ilgili kısa bir bilgilendirmeden sonra, bu eyaletin özelliğine gelecek olursa; Penang eyaleti Malezya’nın diğer eyaleti olan Malacca ile birlikte 2008’de UNESCO Dünya Kültür Miras Listesine alınmıştır.

Ernest Zacharevic

Ernest Zacharevic, 1986 yılında doğmuş; Malezya dışında, Dubai, Litvanya, NewYork, İzlanda, Norveç, Lizbon, Polonya, Atlanta, Barselona gibi birçok ülkede çalışmalar yapmış toplum sanatçısıdır. BBC, sanatçıyı Malezya’nın Bansky’si olarak isimlendirmektedir. Genelde yağlı boya ve sprey olarak çalışan Zacharevic, ülkelerin özelliklerine göre eserlerini üretmektedir. Penang’da yaptığı en popüler iki eser ise, Bisikletli Çocuklar ve Motordaki Çocuk’tur.

Yaptığı graffitilerden dolayı Ernest Zacharevic Malezya’nın Banksy’si olarak tanınmaktadır.

Penang Sokak Sanatı

Penang, sokak sanatından dolayı turist akınına uğramaktadır Hatta öyle ki, fotoğraf çektirmek için uzun süre kuyruk bekleyebilirsiniz. Sokak sanatçıları eşliğinde, dar sokakların içinde kaybolmak öyle hoşunuza gidecek ki, kentte en az 3 gün geçirmek isteyeceksiniz.

Kentteki bütün eserleri nasıl bulacağınızı merak ediyorsanız, Penang Belediyesi, sokak eserlerini kolayca bulmanız için, ücretsiz ve çok anlaşılır bir harita yapmış, turist bilgilendirme merkezlerinden bu haritaları edinebilirsiniz.  Ayrıca harita, diğer haritalara göre oldukça geniş içerikli, UNESCO Dünya Tarih Mirası Listesindeki binalarından, lokal yemek yerlerine, tapınaklara kadar her şeyi gösteriyor.

Peki şimdi vizesiz ülkelerden biri olan Malezya’ya gitmenin zamanı gelmedi mi hala?

Ernest Zacharevic “Motordaki Çocuk”
Penang, sokak sanatından dolayı turist akınına uğramaktadır Hatta öyle ki, fotoğraf çektirmek için uzun süre kuyruk bekleyebilirsiniz.
Penang, sokak sanatından dolayı turist akınına uğramaktadır Hatta öyle ki, fotoğraf çektirmek için uzun süre kuyruk bekleyebilirsiniz.

1 YORUM

  1. Asya gibi bize uzak olan ve pek çoğumuzun bilmediği ruhu olan bu şehri tanıtan aynı zamanda okunduğunda seyahat etme arzusu yaratan güzel ve bir o kadar doyurucu bir paylaşım olmuş. Şehirlerdeki sokak sanatları o şehirlerin ruhlarını açığa çıkartır paylaşım bu konu açısından bu ruhu seven insanlar açısından besleyici gerçekten teşekkür ederiz ve seyahat arzumuzu yazılarınızla canlı tutma dileğiyle yeni paylaşımları bekliyorum. Bu güzel sokak sanatı dolu Asya şehrini seyahat planları arasına dahil ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here