Politika ve Macera Harmanı: War Dogs

0
471
Politika ve Macera Harmanı: War Dogs

19 Ağustos 2016 yapımı film gerçek bir hikayeden uyarlanarak Todd Phillips tarafından çekilmiştir. Filmde Miles Tiller, Ana de Armas, Jonah Hill, Bradley Cooper, Kevin Pollak, Brenda Koo Ashli Haynes ve Shaun Toub gibi isimler yer almış, Bradley Cooper aynı zamanda filmin yapımcılığını üstlenmiştir. 7,6 İMDB puanıyla 1 saat 50 dakika süren filmin farklı ülkelerde çekilmiş olmasıyla prodüksiyon maliyeti açısından hatırı sayılır.

Konusuna bakacak olursak ; David Packouz isimli silah tüccarının tartaklanması ile başlayan film; savaş politikaları, silah sanayi illegal işler üzerine iki genç arkadaşın öyküsünü anlatıyor. David üniversiteyi bırakıyor ailesiyle arası açılıyor ve masöz olarak Miami’de çalışıyor ve bir gün huzurevlerine battaniye satmaya karar veriyor fakat batıyor. Sıradan bir hayatı olan David katıldığı bir cenaze töreninde eski bir arkadaşıyla karşılaşıyor. Görüşmedikleri yıllar içinde silah kaçakçısı olan Efraim yasa dışı işlerle zengin olurken David zar zor geçiniyor. David’in battaniye işinde batmasının ardından, kız arkadaşı İz’in hamile kaldığını öğreniyor ve sorumluluklarının artışı ona Efraim’in iş teklifini kabul ettiriyor. Efraim sözde kuru temizlemeci olan Ralph ile Yahudiliğini kullanarak bağlantılar kuruyor ve işini genişletiyor.

ABD ile beratta anlaşması yapılıyor ve ambargo olmayan ülkelerden silah getirilmeye çalışılıyor. Ürdün’de sorun çıkınca Efraim ve David Ürdün’e gidiyor. Filmin ikinci kısmı diyebileceğimiz bölümde Bradley Cooper bir terörist olarak karşımıza çıkıyor ve devreye Arnavutluk ordusu giriyor işler büyüdükçe  Efraim ve David zenginliklerini katlıyorlar, araları açılıyor ve son işleri New York Times tarafından öğreniliyor. Film politik göndermelerinin yanında, paranın neleri nasıl değiştirdiği de yansıtılıyor. Çok fazla mekanda çekilmiş olması açısından zorlu bir film olan War Dogs akıcı macera sahneleriyle, uyarlaması ve başarılı oyunculuklarıyla hafızalarda yerini almıştır.

HOLLYWOOD, CA – AUGUST 15: (L-R) Producer/actor Bradley Cooper, actor Miles Teller, actor Jonah Hill and writer/director/producer Todd Phillips attend the premiere of Warner Bros. Pictures’ ‘War Dogs’ at TCL Chinese Theatre on August 15, 2016 in Hollywood, California. (Photo by Barry King/Getty Images)
PAYLAŞ
Önceki İçerikBoyama Kitabı
Sonraki İçerikYazan mı? Okuyan mı?
Türkan Güngör
16 Ocak 1988'de Ankara'da dünyaya geldim. 2009 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Büro Yönetimi ve Sekreterlik bölümünden mezun oldum. Bu sırada yerel bir gazetede birkaç sayı yazdım. 2017'de ise Yıldız Teknik Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdim.