Orff Eğitimi Üzerine…

0
33
Orff Eğitimi Üzerine...

Herkese merhabalar,

Geçen haftalarda gittiğim orff eğitimi hakkında bilgi vermek için bir yazı yazmak istedim. Her zaman değişik seminerlere, eğitimlere gitmeyi çok seviyorum. Bir konuda ne kadar bilgili olursanız olun değişen toplum içerisinde kendinizi geliştirmeli ve yenilikleri takip etmelisiniz. Özellikle eğitimcimseniz. Çünkü eğitim sistemi, yöntemler-teknikler, konular sürekli değişiyor. Bundan dolayı elimden geldiği kadarı ile yenilikleri takip etmeye ve kendimi geliştirmeye çalışıyorum.
.
Son zamanlarda orff eğitim üzerinde araştırma yapıyordum ve sonunda çok güzel bir seminer bularak dolu dolu bir eğitim aldım. Gittiğim yer; Orff Merkezi Türkiye’nin gerçekleştirdiği bir eğitim.

Öncelikle orff nedir ?
Özel ALEV Okullarının Okulöncesi, 1, 2, 3 ve 4. sınıflarında müzik dersleri Orff Schulwerk Temel Hareket ve Müzik pedagojisi anlayışında yapılmaktadır. Haftada iki saat olan müzik derslerinde sınıflar iki gruba ayrılarak iki müzik öğretmeninin denetiminde bu çalışmaları gerçekleştirmektedirler.

Üç yaş grupları ile başlayarak 4. sınıfın sonuna kadar uygulanan eğitim programımız 2004-2005 öğretim yılından beri 4. sınıf öğrencilerinin bitirme projesi “Müzikli Oyun” ile son bulmaktadır.

Uygulanışı
“Seçilen bir hikâye ya da masal sınıflara paylaştırılır. Her sınıf kendi bölümünü müzikli oyun olarak nasıl canlandırabilecekleri ile ilgili fikirler üretir. Çocuklar melodisi öğretilen ezgilere söz yazarak, sözlere uygun melodiler bulup bunlara uygun eşlikler üreterek, öğrendikleri tekerlemelere ve dans müziklerine uygun hareketler bularak, konuya uygun sözler yazıp beden vurmalıyla eşlik çalışmaları yaparak hikayeyi müzikli oyuna dönüştürürler. Çalışmalar Müzik ve Almanca derslerinde sınıf öğretmenlerinin de desteği ile yapılarak sunuma hazırlanılır. Resim derslerinde ise kostümler, dekor ve afiş oluşturulur.”

Görüldüğü gibi içerisinde birçok dersi, tekniği ve sanatı barındırıyor: ritm, müzik, dans, tiyatro, drama…
Gittiğim eğitimde de iki tecrübeli eğitmen tarafından uygulamalı ders işleyişini öğrendik. Kalabalık ama bir o kadar enerjik bir grubum vardı. Çocuk olduk, dans ettik, hikaye dinledik…
Sizde ilgi duyuyorsanız kesinlikle tavsiye ederim.

http://www.orffmerkezi.org/index.html

PAYLAŞ
Önceki İçerikSahibine Ulaşmayacak Mektuplar / “Bir Göçmen Kuştu O”
Sonraki İçerikNörolojik Dekadan-Bireyin Sadece Sayısal Bir Birim Olması-
Ceren Baran Demir
Ceren Baran, 02 Ağustos 1989 doğumludur. Küçüklüğünden beri tiyatroya olan sevgisi sonucunda Haliç Üniversitesi Konservatuvar Tiyatro bölümünü kazandı. Mezuniyetinden hemen sonra akademik ingilizce-TOEFL eğitimi için NYC'a gitti. Amacı Amerika'da tiyatro alanında yüksek lisans olmasına rağmen yemeğe olan ilgisi onu başka bir yola soktu ve İstanbul'a dönerek USLA AKADEMİ'de Prof. Ekmek ve Pastacılık eğitimi aldı. Mrs. Cupcake Dessert Boutique'de stajını yaparken drama,tiyatro,el sanatları ve dans alanında eğitimler alıp,atölyelere katıldı. Şuan bir kurumda Drama Eğitmenliğinin yanında butik pastacılık yapmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here