Ümit Köreken ve Nursen Çetin Köreken’in ilk uzun metrajlı sinema filmi Mavi Bisiklet festival yolcusu…

Bir çocuğun büyüklerin dünyasında karşılaştığı adaletsizliklere çözüm arayışını konu alan Mavi Bisiklet filmi 66. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde Generation Kplus kategorisinde, ana kahramanı çocuklar ve gençleri konu alan filmlere yönelik Kristal Ayı Ödülü için yarışacak.

Ümit Köreken ve Nursen Çetin Köreken’in ilk uzun metrajlı sinema filmi Mavi Bisiklet festival yolcusu.
Ümit Köreken ve Nursen Çetin Köreken’in ilk uzun metrajlı sinema filmi Mavi Bisiklet festival yolcusu.

5 yıllık bir çalışmanın ürünü olan ve yönetmenliğini Ümit Köreken’in üstlendiği film, festivalde dünya prömiyerini de gerçekleştirecek.

Film, Amsterdam’da, 2013 yılında Cinekid Co-Production Market’in “En İyi Proje Ödülü”nü kazanmış, Avrupa Destek Fonu Eurimages’tan ise Türkiye’den ilk kez “Film for Children” başlığıyla destek alan yapım olmuştu. Mavi Bisiklet, DOHA Film Enstitüsü’nden de post prodüksiyon desteği kazandı.

Filmin çekimleri 2015 yılında Konya, Akşehir’de tamamlandı.
Filmin çekimleri 2015 yılında Konya, Akşehir’de tamamlandı.

Çekimleri 2015 yılında Konya, Akşehir’de tamamlanan Mavi Bisiklet’in tüm başrol oyuncuları, civar köylerden seçilen çocuklardan oluşuyor.

Filmde Selim Kaya, Eray Kılıçarslan, Bahriye Arın, Mustafa Küçükibiş, Burak Vurdumduymaz, Beren Yiğit, Fatih Koca, Mustafa Şimşek, Nursen Çetin Köreken ve Turan Özdemir rol alıyor.

Mavi Bisiklet’in tüm başrol oyuncuları, civar köylerden seçilen çocuklardan oluşuyor.
Mavi Bisiklet’in tüm başrol oyuncuları, civar köylerden seçilen çocuklardan oluşuyor.

Filmin konusu:

Annesi ve küçük kız kardeşi ile birlikte yaşayan 13 yaşındaki Ali; boş zamanlarında çalıştığı lastikçiden kazandığı haftalığı evin ihtiyaçları için annesine vermekte, bahşiş olarak aldığı birkaç lirayı ise mavi bir bisiklet alabilmek için biriktirmektedir. Ali’nin babası kasabadaki çiftlikte çalıştığı bir gün yaşamını yitirmiştir ama cesedi tren yolunda bulunmuştur. Olayın tek şahidi ise çiftliğin kahyası Salim’dir. Ali’nin platonik aşkı Elif, çocukların oyuyla seçilmiş okul başkanıdır. Ancak, Kahya Salim, kasabaya gelen torunu Hasan’ı okula kaydettirir ve okul müdürü, kısa bir süre sonra Elif’in yerine okul başkanlığını Hasan’a verir. Elif’e haksızlık yapıldığını düşünen Ali, mavi bisiklet için biriktirdiği tüm parayı bu yolda feda etmeye karar verir. Arkadaşı Yusuf’un da yardımıyla büyük bir kampanya başlatır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here