KURBAN BAYRAMI ÜZERİNE

0
9
KURBAN BAYRAMI ÜZERİNE
KURBAN BAYRAMI ÜZERİNE

Kurban, Hz. İsmail’in kurban edilmesi hadisesiyle başlar.

Hz. İbrahim, oğlu İsmail’i sırf Allah emrettiği için kurban etmeye kalkışmıştır. Ancak orada ince bir çizgi vardır. Kurban ettiği, İsmail değil nefsiydi. O nedenle, bu bir cinayet yeltenmesi değil, bir arınmaydı. Çünkü, İsmail’e yıllar sonra kavuşmuş, evlat özlemini gidermişti. Onu canından çok seviyordu. Sevdiğin şeylerden vazgeçersen, o zaman sadece Allah’a ulaşırsın. Bu, bir arınmadır. Kurban Bayramı da, bunu temsil eder. İnsanın orada kestiği hayvan değil, nefsidir. Ondan dolayı akıtılan kan kutsaldır.

Kurbanlık hayvanlar da ölmeye seve seve giderler. Kutsal bir görevi yerine getirerek ahirette yer edinmek isterler çünkü.

Nefis, hep kötülüğü emreder. Kurban da bir arınmadır. Temizlenmedir. İnsan kanla negatif enerjiyi atar. Hacamat dediğimiz olay da böyle bir tedavidir. Kurbanlık hayvanlar da nefsi temsil eder. Hayvanın kanını akıtarak kedi nefsini temizler. Kan nefistir. Nefis de can… Canını veren insan nefsini de öldürmüş olur. Ölmeden önce ölmenin yoludur kurban ibadeti.

Bu nedenle, bayram olmuştur. Nefsinden arınan insan daha temiz ve pak olur. Bayram, kutlanası bir şeydir. Arınmak, temizlenmek neden kutlanılmasın ki? İnsan daha huzurlu hisseder kendini. Ağır yükünden kurtulur.

Her kültürde bayramlar, mutlu olunan günlerdir. Türk kültüründe de bayramlar, şen ve huzurlu geçer. Ziyaretler yapılır, gezilir, tozulur. Tatlılar yenir. Çocuklara harçlık verilir. Çocuklar için en mutlu anılardandır bayramlar bu yüzden.

Kurban bayramı da, kahvaltıda kavurma yemekle başlar ve huzurlu bir hava estirir. Nefsinden arınan insan, bayramla birlikte neşe dolar ve etrafına neşe saçar.

Bayramla birlikte insan çocukluğuna döner ve çocuk gibi sevinir. Heyecana kapılır, yüzü gülümser hale bürünür.

Herkes gibi, fakir aileler de sevinir bayramda. Kendilerine dağıtılan etlerle karınlarını doyururlar bir güzel.

Kısacası, bayram hele Kurban Bayramı mutluluk günleridir herkes için. Hızır ve İlyas’ın buluşması gibi etraf yeşillenir ve güzelliklerle dolar. Kurban Bayramınızı tebrik ederim, efendim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here