Kısaca Anne

0
13
Kısaca Anne
Kısaca Anne

Bir çocuk için dünyanın en önemli varlığıdır, anne.

Dünyaya gelmek için ilk adım anne karnında atılır. Çocuk annenin karnına sığınır, gelişir ve büyür. Yeterli olgunluğa geldikten sonra, dünyayı keşfetme ihtiyacı hisseder ve anne rahminden dünyaya gelir. Annenin yanında ilk nefesini alır. Aldığı ilk besin, anne sütüdür. Kokladığı ilk ten annedir. Anne kucağında gözlerini açar. İlk öğrendiği sözcük, “anne”dir. Anneden öğrendikleriyle dünyayı tanımaya başlar. Anneyi taklit ederek oyunlarını kurar. Anne kucağı en çok aradığı yerdir. Uyandığı zaman ilk anneye seslenir. Anneyle büyür, anneyle ilk bilgilerini alır. Sıkıldığı zaman sorunlarını anneye anlatır. Annesinin kızması dünyanın en kötü olayıdır. Anneyle sıkıntılarını atar, anneye sarıldıkça mutlu olur. Bu dünyanın süsü çocuk için anne bir sığınak yeridir.

Anne’siz bir insan için hayat daha zordur. Hep annenin özlemiyle yanar tutuşur. Geceleri rüyasında anne diye sayıklar. Anne’sizlik, hep bir özlemdir çocuk için. Bir kayıptır. Hep aklının bir köşesinde anne ihtiyacı belirir ve onu kaplar. Anne’sizlik çok zordur bir çocuk için.

Bir çocuk için anneyle geçirdiği anlar en güzel anılardır belki de. Anne’siz ise, zorlu kış gecelerine benzer. Bir çocuk için anne neyse diğer varlıklar için de öyledir. Kuşlar, ilk uçmayı anneden öğrenirler. Kanguru, annenin kesesine sığınır. Aslanlar, avlanmayı annelerinden öğrenirler. İnsanoğlu için öğrenilen ilk sözcük de “anne”dir. Çocuk, birçok ilk defa anneden alır, ondan öğrenir. Onu gözlemler. Onu gözleyerek dünyayı öğrenir.

Anne bu nedenle çok önemlidir eğitim için. Çocuk, ilk eğitimini anneden alır. Anne, onun için ilk öğretmendir. Dilini, dinini, kültürünü, konuşmasını, oturmasını kalkmasını hep anneden öğrenir. Daha öğretmenler dünyasına girer çocuğun. Yeni yeni bilgiler edinmeye başlar, yeni yeni gözlemler edinir. Ama bilgileri ilk öğrendiği mecra annedir. Düşünce, anne ile oluşur. Anne ile fikirler ilk meyvesini oluşturmaya başlar. Anne, önemli bir unsurdur insanoğlu için. Anne, bir çocuk için dünyaya ilk adımların atılmasını sağlayan bir oluşum merkezidir. Biyolojik olarak ilk defa anne karnında gelişirken, düşünce ve yaşantı olarak anne yanında gelişir.

Anne bu nedenle çok önemlidir. Bir insanın oluşumunu tamamlaması için anne önemli bir yer tutar. Annelerin yetiştirilmesi bundan dolayı çok önemlidir. Çünkü bu dünyayı anneler kuracak.

PAYLAŞ
Önceki İçerikAtaol Behramoğlu İle Şiirsel Bir Dünyanın Kapısını Aralamak
Sonraki İçerikKADIN ve ŞEHİR TEMALI OKUMA TİYATROSU
Dilara Pınar Arıç
26 Mayıs 1990'da İstanbul'da doğdu. Lisans öğrenimini Fatih Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı'nda burslu olarak gördü. Yüksek lisans çalışmasını Trakya Üniversitesi'nde Sünbülî Sinan'ın Menasik-i Hac adlı eseri üzerine tamamladı. İngilizce, İspanyolca bilmektedir. İnsomnia'nın Saati adlı bir öykü kitabı vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here