Kariyer Ve İnsan

0
62
Kariyer Ve İnsan

Kariyer herkesin idealidir.

Her insan kariyer yapmak, yükselmek ister. Kariyer ile yaşam tarzı bir bütün halindedir. Ayrı yerlere konulamaz.  Kariyer hayatın tamamı olmamalıdır ancak hayatın bir parçası tutkusu olması gerekir. Kariyer sahibi insanların vakitlerinin olmadığını görüyoruz. Ancak kendine zaman ayırmak da gereklidir.

Hayatta küçük taşları doldurmadan kavanozu tam manasıyla dolduramayız. Ayrıntılar önemlidir. Ailemizle ilgilenmek, arkadaşlarımızla buluşmak, eğlenmek, spor yapmak, müzik aleti çalmak, bir şeyler yazmak… Bunlar hayatın en önemli parçasıdır. Hayat ayrıntılarda gizlidir.

Çocuğun gösterisini unutan bir baba çocuğuna ulaşamama ve onu kaybetme durumuyla karşı karşıya gelebilir. Ya da annesine arada sarılmayan, onu öpmeyen çocuğunun, onun için güven olan anneyi hiçe sayması demektir. Her gün aile içinde az da olsa sohbet edilmeli. Bir iletişim ortamı olmalı. Mesela yemekler beraber yenmeli. “Günün nasıl geçti diye sorulmalı.”

Bunlar küçük ayrıntılardır. Ancak önemlidir. İnsanın özündeki sevgi ihtiyacını karşılaması gerekir. Kariyer kadar bu da önemlidir.

Kariyerden nerelere geldik değil mi? Kariyer sadece iş hayatında olmaz. Aile ve sosyal hayatla ilişkilidir. Sosyal hayatı benimseyen insan sağlıklıdır. Sağlıklı bir birey kariyerinde daha başarılı olur.

Hayat dengesi şarttır. İnsan hobiye, aileye, arkadaşlarına zaman ayırmalı ve başarıyı ikiye katlamalıdır.

Her ne yaparsa yapsın, şarkının dediği gibi, aşkla yapmalı insan. Başarı sevgiye seviye atmamış olur.

Küçük taşlara öncelik vermeli, üstünkörü davranmamalı. Titizlikle insanlara yaklaşmalı. Bu titizlik, onu işini daha sağlıklı ve uyumlu yapmasını sağlayacaktır.

Kariyer insan ilişkileriyle bağlantılıdır. Kariyerinde ilerlemek isteyen insan ek uğraşlar da bulmalı. Yazmalı, gezmeli, çizmeli, müzik aleti çalmalı, okumalı, konuşmalı, insanlara yardım etmeli…

Bunlar olursa hayatta gerçek mutluluk sağlanır. Çünkü iyilik tohumu atan insan hayatta gerçek başarıyı yakalar. İyilik tohumlar bir gün tohumluktan çıkar da birer çınar ağacına dönüşür, güçlenir. Güçlenir de kariyer basamakları mutlulukla birleşir bir şaheser iş ortalığı oluşturur.

Kariyer hayatla ilişkilidir. Bu ilişki insan var oldukça sürecektir. Bu bütünlüğü yakalamayan insan tam manasıyla hayatta başarıyı yakalayamaz. Hep bir şeyler eksik kalıverir. Ancak bütünlüğü yakalamış insan zirveyi yakalamış insandır.

Hayatta kariyer kadar bitkilerin suya ihtiyacı olduğu gibi ek uğraşlara ihtiyaç vardır. Bütünlük esastır. Yetenekleri keşfedip de bunu kullanmak insanın en önemli görevidir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikAtlarımın Gözlerindeki Yağmur
Sonraki İçerikBüyük Sevda
Dilara Pınar Arıç
26 Mayıs 1990'da İstanbul'da doğdu. Lisans öğrenimini Fatih Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı'nda burslu olarak gördü. Yüksek lisans çalışmasını Trakya Üniversitesi'nde Sünbülî Sinan'ın Menasik-i Hac adlı eseri üzerine tamamladı. İngilizce, İspanyolca bilmektedir. İnsomnia'nın Saati ve Gülümse Hayata adlı iki kitabı vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here