Kalemlik.com 1 Yaşında!

0
111
Kalemlik.com 1 Yaşında!
Kalemlik.com 1 Yaşında!

2016 yılında kurulan Kalemlik.com sitesi, geçtiğimiz günlerde 1. yaşını doldurdu. Yazı araç ve gereçleri alanında kısa sürede öncü markalardan biri haline gelen ve düzenlediği kampanyalarla sosyal medyada gündemin hep üst sıralarında yer alan Kalemlik.com’un bu başarısını, marka yöneticisi Gökhan Avcı’yla konuştuk. Sorularımızı içtenlikle yanıtlayan ve deneyimlerini bizlerle paylaşan Gökhan Avcı’ya Sanat Duvarı sitesi olarak teşekkür eder, tüm Kalemlik.com ekibine çalışmalarında başarılar dileriz. 🙂

Merhaba Gökhan bey, öncelikle bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Kalemlik.com’a geçmeden önce, sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Her şeyden önce bir mimar olduğumu paylaşmak isterim. İş hayatımın ilk yıllarında farklı şirketlerde mimar olarak görev yaptım. 2011 yılında Ofix.com projesinin gündeme gelmesiyle mimarlık kariyerime son vererek dijital pazarlama dünyasına girdim. 5 yıl boyunca tüm enerjimi Ofix.com markasının hak ettiği noktaya gelmesi için harcadım. 2016 yılından beri Kalemlik.com’da genel müdürlük görevimi sürdürmekteyim.

Kalemlik.com
Kalemlik.com

Sitenizin 1. yaşı hayırlı olsun. 🙂 Kalemlik.com isminde bir site kurma düşüncesi ilk olarak nasıl doğdu? Bize biraz sitenizden bahseder misiniz?

Teşekkür ederim. 🙂 Elbette. Kalemlik.com sitesi, yazmaktan ve okumaktan keyif alan, yeni bir defter ya da kitap aldığında kalbi heyecanla çarpan, okuduğu kitaplarda beğendiği cümlelerin altını özenle çizen, bu cümleleri not defterine kaydeden kalem ve kitap tutkunlarına hizmet veren bir e-ticaret sitesi. Perakendecilik sektörü, ilerleyen teknolojiyle birlikte hızla değişiyor. Bu değişime ayak uydurabilirseniz, güzel işler çıkartabilirsiniz. Teknoloji hızla ilerlediği gibi, teknolojiyle gelen fırsatlar da hızla ilerliyor. Türkiye, 10 yıl öncesinin Türkiye’si değil. 10 yıl öncesine göre e-ticarete daha güvenle bakan ve en büyüğünden en küçük ihtiyacına kadar hemen her şeyini internet üzerinden karşılama yoluna giden insanlar hızla artıyor. Böyle bir site kurarken, çok geniş bir ürün yelpazesine sahip yazı araç ve gereçleriyle kurulan ilişkiyi en kolay ve en ekonomik hale nasıl getirebileceğimiz sorusuyla hareket ettik ve ortaya böyle bir site çıktı.

Peki, henüz çok yeni bir site olduğunuz halde, sektörde öne çıkmayı nasıl başardınız? Bu başarının formülünü sorsak, bize kısaca neler söylemek istersiniz?

Bence başarı, esas olarak üç şeye bağlıdır; çalışmak, daha çok çalışmak ve çok daha fazla çalışmak… 🙂 Gerçekten de çok iyi bir ekibim var ve her biri kendi alanında uzman olan ekip arkadaşlarımla çok yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Bu durum Kalemlik.com‘un performansını olumlu yönde geliştirdiği gibi, müşteri memnuniyetini arttırmamızda bizi hep daha fazla motive ediyor. Ayrıca, her bütçeye hitap eden fiyat aralıklarında ürün bandımızı genişletmeye büyük önem veriyoruz ve müşteri portföyümüzü genişletmek için en doğru stratejileri ekip arkadaşlarımla yoğun bir beyin fırtınası içinde geliştiriyoruz. Sektörde kısa sürede öne çıkmamız, biraz bunlarla ilgili. Site üzerinden yapılan alışverişleri günlük, haftalık ve aylık olarak inceleyip değerlendiriyoruz ve bu veriler ışığında yeni projeleri hazırlayıp başarıyla uyguluyoruz. Müşteri portföyümüzü çok iyi tanımak ve ihtiyaç duyabilecekleri ürünleri onlar henüz talep etmeden stoğumuzda hazır bulundurmak, siparişlerin en kısa sürede müşteriye ulaşmasını sağlamak, hizmet kalitemizi hep en üst düzeylere taşıyor.

Kırtasiye bağımlılarının sitesi Kalemlik.com
Kırtasiye bağımlılarının sitesi Kalemlik.com

Çıtayı bu kadar yükselttiğinize göre, müşteri ilişkileri yönetiminde de doğru stratejiler geliştirmişsiniz demektir. Bize biraz bundan bahsedebilir misiniz?

Elbette. Bizim önceliğimiz her zaman müşteri memnuniyeti olmuştur. E-ticaret, Türkiye’de henüz çok yeni. E-ticaret siteleri ve pazar yerleri, perakendecilik sektöründe çağın gereklerini en iyi şekilde hayata geçirirken müşteri ilişkileri yönetimine büyük özen göstermek zorunda. Kısaca CRM (Customer Relationship Management) olarak anılan bu konu, e-ticaretin olmazsa olmazlarından biri. Çünkü, teknik imkanlardan ne kadar yararlanırsanız yararlanın, müşteri memnuniyetini sağlayamazsanız sektörde öne çıkmanız ve kalıcı olmanız mümkün değildir. Özellikle de kargosunun son durumunu soran sabırsız müşteriler başta olmak üzere, kampanyalarımız hakkında okuduklarını telefonda teyit etmek isteyen, aldığı ürünün rengini beğenmeyip değiştirmek isteyen ve bu gibi konularda çeşitli soru ve sorunları olan müşterilerimizle doğru iletişim şekilleri kurmaya büyük özen gösteriyoruz. Müşterilerimizden aldığımız dönüşlerin hep olumlu yönde olması ve pazar yerlerinde mağaza puanlarımızın hep yükseklerde seyretmesi bize gurur veriyor. 🙂

Kalemlik
Kalemlik

Peki, müşteri profillerinizle ilgili ne gibi gözlemleriniz var? Mesela, kadın ve erkek müşteriler arasında bugüne kadar ne gibi farklı davranış özellikleri tespit ettiğinizi öğrenebilir miyiz?

Elbette. Kadın ve erkek müşterilerimiz arasında bazı noktalarda önemli birtakım farklı davranış şekilleri tespit ediyoruz. Örneğin, üzerine isim yazılan ürünlerde erkek müşterilerin talepleri, kadın müşterilerimize oranla daha yüksek. Yani erkekler, isme özel hediye vermeyi daha fazla tercih etmekte. Kadın müşterilerimiz ise sitede yer alan ürün açıklamalarını telefonla ya da maille teyit etme ihtiyacını daha fazla hissediyor. Sosyal medya görsellerinin ürünü gerçekten yansıtıp yansıtmadığını teyit ihtiyacı konusunda da yine kadın müşterileri daha ön sırada görüyoruz.

Kalemlik.com sitesini, düzenlediği kampanya ve promosyonlarla sosyal medyada da sıkça görmekteyiz. Sosyal medyaya büyük önem verdiğiniz anlaşılıyor. Bize biraz bunlardan bahsedebilir misiniz?

Haklısınız, sosyal medya bizim için çok önemli. Teknolojinin hızla ilerlediğinden az önce bahsetmiştim. Bu ilerlemenin bir sonucu da sosyal medyanın hayatımızda giderek daha fazla yer işgal etmesidir. Sosyal medya, kampanya ve promosyonlarımızı daha geniş kitlelere ulaştırmamızı sağlıyor ve hem markamızın tanınırlığını arttırıyor, hem de satışlarımıza güzel bir katkı sağlıyor. Düzenlediğimiz kampanyaların kısa sürede rakip siteler tarafından tekrarlandığını gördüğümüzde, yaptığımız işin doğru ve güzel olduğuna emin oluyoruz. Ve bu bizi, yeni kampanya ve promosyonlar için daha da cesaretlendiriyor. Ayrıca, sitemizin Blog sayfasını yazı araç ve gereçleri alanında bir başvuru kaynağı olmanın yanı sıra, bir kültür-sanat platformu haline getirmeyi amaçlıyoruz. Yaptığımız paylaşımların büyük ilgi görmesi, yeni paylaşımlar için bizi daha da cesaretlendiriyor ve üzerimizdeki sorumlulukları daha da arttırıyor.

Kalemlik.com Kampanyaları
Kalemlik.com Kampanyaları

Okurlarımıza buradan duyurusunu yapabileceğimiz en yeni kampanyanızın ne olduğunu öğrenebilir miyiz?

Elbette. 12 Nisan itibariyle bir ay geçerli olacak Vodafone Red Businesslılara; yani kurumsal hattı olan Vodafonlulara yönelik bir kampanyamız olacak. Bu kampanyada, 50 TL ve üzeri alışverişlerde 20 TL indirim vereceğiz.

Peki, sitenizin en’lerini sorsak, bizimle neler paylaşmak istersiniz?

Kalemlik.com’da en çok ziyaret edilen ürünler sıralamasında Stabilo permanent kalemleri birinci sırada. Listenin devamında Rotring 800 iki fonksiyonlu kalemler geliyor. Ayrıca Faber Castell, Pilot, Edding ve Kikkerland ürünlerine yüksek bir talep olduğunu söyleyebilirim. En çok sipariş alan ürünler arasında Sharpie permanent kalemleri birinci sırada. Listenin devamında Edding renkli tahta kalemleri, Faber Castell tükenmez kalemleri geliyor. En çok aranan kelimeler ise kalemin yanı sıra defter, sırt çantası ve mürekkep kelimeleri. En çok aranan markalar ise Lamy, Rotring, Faber Castell, Stabilo ve Scrikss.

E-ticaret siteleriyle ilgili olarak merak edilen bir başka konu da ödeme şekillerinin dağılımı konusu. Bu konuda bizimle neler paylaşmak istersiniz?

Evet, son zamanlarda bu tür araştırmaların sayısı çoğaldı. Esasen, e-ticarete artan ilginin bir yansıması olarak değerlendirebiliriz bu durumu; ilgi arttıkça merak da artıyor. Sitemizden yapılan alışverişlerde ödemelerin yüzde 83’ü kredi kartıyla, yüzde 10’u havaleyle, yüzde 7’si de kapıda nakit ödemeyle yapılmakta. Bu verilere göre, sitemizdeki alışverişlerde ödeme şekli olarak kredi kartını tercih edenlerin oranı daha yüksek.

Sanatçı dostu Kalemlik.com
Sanatçı dostu Kalemlik.com

Önümüzdeki süreçte, Kalemlik.com sitesinde ne gibi yenilikler göreceğiz? Markanızı ilerilere taşımak için ne gibi projeleriniz olduğunu öğrenebilir miyiz?

2017’ye hızlı başladığımızı söyleyebilirim. Sanat Duvarı takipçilerine buradan verebileceğim en büyük müjde, sitemizde çok yakında Sanatsal Ürünler diye yeni bir kategori açacağımız ve başta el becerileri olmak üzere sanatsal yetenekleri geliştirmeye katkı sağlayan ürünleri yine en uygun fiyatla müşterilerimizle buluşturacağımızdır. Tabii, 2017’nin en büyük projesi, sitemizde kitap satışlarına da başlayacak olmamızdır. Yazı araç ve gereçleri alanında faaliyet gösteren sitemizde niçin kitap satışı olmadığı sorusuyla sıkça karşılaşmaktayım. Toplum olarak çok yazan, ama az okuyan bir toplumuz. Her gün bin 700 kitabın yayın dünyasına adım attığı ülkemizde kişi başına düşen yıllık kitap sayısının iki haneli rakamlara zor ulaşması çok üzücü. Kalemlik.com sitesi olarak müşterilerimizin diledikleri kitaplara en uygun fiyata ulaşmalarına da katkı sağlayacağız.

Umarız her şey gönlünüzce gelişir. 🙂 Bu keyifli söyleşi için çok teşekkür ederiz. 🙂

Ben teşekkür ederim. Sevgiler… 🙂PAYLAŞ
Önceki İçerikUyanış
Sonraki İçerikÖzümüze Dönmek
Önder Aydın
Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda yüksek lisans eğitime başladı. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here