İş Hayatının Arka Bahçesi

0
14

Uzun yıllar profesyonel yöneticilik yaptıktan sonra “Kariyer koçu” olan Zuhal Gürçimen, iş hayatındaki deneyimlerini kitap haline getirdi. Gürçimen, gerçek olaylardan esinlenerek yazdığı kitaba “Başıma bir iş geldi” adını verdi. Tecrübeli iş insanı kitapta iş yerinde mobbing, taciz gibi olayların mağdurlarına çıkış yollarını gösterip tavsiyeler veriyor.  Zuhal Gürçimen kitabını şöyle anlattı;

“Hayatta kadın olmak çok zor. İş hayatı boyunca özellikle kadınlar, pek çok sorunla karşı karşıya kalıyor. Mobbing, sözlü ya da fiziksel tacizlere uğrayabiliyor. Ben de kitabımda ‘susmayın’ diyorum. Susma. Kendin için susma. Başkaları için susma. Susarsan sıra başkasına da gelecek.  En eğitimlileri, büyük şehirlerde yaşayanları bile taciz konusunun kendi aileleriyle anılmasından bu kadar ürkerken, küçük yerlerde yaşayan kadınlarımızın suskunluğu daha da fazla. Hak vermemek elde değil. Zor mu? Evet. Ancak, konuşmak, anlatmak şart. Kadınlar başlarına gelen böyle talihsiz olaylarda, çareyi bulundukları yeri terk etmekte buluyor. Bu tür bir şiddet ve tacizi uygulayanlar da, karşısındakinin korktuğunu gördükçe daha da cesaretleniyor, edepsizleşiyor. Kadın çalıştıkça, kendine güvendikçe, ezberletilen senaryoyu yaşadıkça azalmıyor taciz, ancak yine de boyutu değişiyor. Bu insanlık dışı hareketleri yapanlar, özellikle çaresiz, kendini savunmaktan ürken, işini kaybettiğinde hayatı durma noktasına gelen kadınlara yüklenmekte daha cüretkâr oluyor. Elbette ensest ya da tacizle başlayan, günlük hayatın içine giren, iş hayatında da var olan taciz ve istismar konusuyla savaşmak hepimizin ortak meselesi.  Sadece kadın tacizinden de bahsetmek mümkün değil, çocuk ve hayvan tacizleriyle kirlenerek büyüyen bir insanlık tarihinin tüm toplumları kapsadığını görüyoruz maalesef. Ayrıca da saldırı ve direkt temas aşamasına geçmemiş tacizi de görmezden gelmemek gerekiyor. O yüzden kitabımdaki hikâyenin içinde kahramanın yaşadığı olaylar, onu içten içe çürüten, yaşam enerjisini kaybettiren bir hale geldiğini fiziksel olmayan şiddetin, hayat yolunuzda çok önemli travmalar yaşatmaya neden olduğuna değindim.”

PAYLAŞ
Önceki İçerikEpoksi Kaplama,Tartan Pist, Kauçuk Zemin Kaplama
Sonraki İçerikDüşün
Önder Aydın
Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda yüksek lisans eğitime başladı. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here