İnsanı Anlatmak

0
86
İnsanı Anlatmak
İnsanı Anlatmak

Şarkılar aşkı, insanı güzelleştirir.

Şarkılar olmasa ruh yorulur çalışmaktan. Sanatla insan dinlenir, yeni bir yol çizer kendine. Bu yollar düş olur, aşk olur, girer gönüllere. Gönlün bir ihtiyacıdır sanat. Ruhun var olması gereken ateşidir. Şarkılar da sanatın bir dalıdır. İnsan müzikle ruhunu dinlendirir. Müzik, aşktır, yoldur. Yollar sabır ister., ruh ister. Müzikle ruh esas dünyasına kavuşur. Müzik herkese hitap eder. Sanatta herkes kendinden bir şeyler bulur. Sanat aşktır. Aşk ise sanatın kendi bulunan bir özelliğidir.

Gönülden gönle kalp vardır. Sanat bunu başarır. Buluşturur insan kalplerini. Aynı sanat dalıyla uğraşan kişiler arasında gönül bağı oluşur. Kalpler huzur bulur. Sanat her zaman faydalıdır. Sanatla ilgilenen insan kendine ışık bulur. Sanatsız toplum can damarların kaybeder. Sanatla toplum aydınlanır. Kendinde ışık bulur. Sanatla çizilir yollar. Sanatla güler gönüller.

Acıyı, sancıyı anlatan sanat da insanı yeniler. Sanatın kendisi insan yenileyen bir varlıktır. Sanatla kendine yol bulur insan. Sanat herkesin içindeki aşkı bulup çıkarır meydana. Aşk ruha özgüdür. Ruhla var olur. Yaşama aşkı da insanın içindeki aşk figürünün parçasıdır. Aşk ile kendine yol gönüller. Kalpler birleşir güzel birer duygu olur, yansır sanatın dallarına tutunur.

Sanat öyle bir şeydir ki, insanı güzelleştirir. Bambaşka bir insana dönüştürür. Kalbi anlatan en güzel şey sanattır. Sanatla ortaya çıkar gönüller. Sanat bir insanı insan kılar, ona yol gösterir.

Sanatsız toplumda insan yalnız ve kör, sağır, dilsiz kalır. Sanatla insan kendini anlatır. Sanat bir insanı insan kılan en güzel varlıktır. İnsan, insan olduğunun farkında olduğunda kendini yansıtır. İnsan olmak insanı mutlu eden bir şeydir. İnsan olmak kendi içindeki ışığı fark etmek demektir. Sanat da insana insan olduğunu öğretir.

Müzik de öyle. İnsanın aşkını, acılarını, sevinçlerini anlatan sanat dalı olarak insanı en güzel şekilde yansıtır. Müzikle ilgilenmek insanı tamir eder, hayata daha farklı gözle bakılmasını sağlar. Müzik insanı iyileştirir. Bambaşka yapar. Sanatın her dalı böyledir. İnsanı, insan olduğu için sevmektir sanat.  Sanat insanı anlatmaktır. Bu nedenle sanat insan oldukça var olacaktır.

Sanatın her dalında insan kendine yer bulur. İnsan oldukça var olacak ve sanat eserleri insanı insan olarak anlatacaktır. Sanatsız toplum can damarlarını yitirir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikBİR EYLÜLDÜ / Şiir
Sonraki İçerikKNİDOS’da Sanatlı Günler Başladı
Dilara Pınar Arıç
26 Mayıs 1990'da İstanbul'da doğdu. Lisans öğrenimini Fatih Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı'nda burslu olarak gördü. Yüksek lisans çalışmasını Trakya Üniversitesi'nde Sünbülî Sinan'ın Menasik-i Hac adlı eseri üzerine tamamladı. İngilizce, İspanyolca bilmektedir. İnsomnia'nın Saati adlı bir öykü kitabı vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here